Prestižní světový magazín o vážné hudbě Gramophone ocenil i tři české nahrávky Martinů a Dvořáka

Kultura Kultura
5. 1. 2018 6:30
Britský magazín o vážné hudbě Gramophone, který vychází od roku 1923, zařadil do svého výběru toho nejlepšího z roku 2017 nahrávky skladeb od Bohuslava Martinů a Antonína Dvořáka. Jeho kvartety G dur op. 106 a F dur op. 96 "Americký" v podání Pavel Haas Quartetu se pak dostaly i na seznam nejlepších nahrávek z let 1977 až 2017.
Pavel Haas Quartet, jeden z úspěšných souborů.
Pavel Haas Quartet, jeden z úspěšných souborů. | Foto: Supraphon

Mezi deseti nejpovedenějšími alby března podle magazínu Gramophone, zaměřeného na klasickou hudbu, se objevují kantáty Bohuslava Martinů "atmosféricky" podané Pražským filharmonickým sborem, v srpnu zabodovaly kvartety a kvintety Antonína Dvořáka v podání "hvězdného" Škampova kvarteta a v listopadu Dvořákovy kvintety v interpretaci Pavel Haas Quartetu s violistou Pavlem Niklem a klavíristou Borisem Giltburgem jako hosty.

U příležitosti oslav 40. výročí udílení cen Gramophone Classical Music Awards uveřejnil Gramophone ještě další speciál: nejlepší nahrávky z let 1977 až 2017.

Do této sestavy se dostaly Dvořákovy kvartety G dur op. 106 a F dur op. 96 "Americký", taktéž v podání Pavel Haas Quartetu. Tento soubor už v roce 2011 získal hlavní cenu Gramophone Award Recording of the Year.

"Je to zřetelná zpráva, že čeští hudebníci patří ke světové špičce, že i v tak velké konkurenci jsou nepřeslechnutelní. Svět si české hudby váží možná mnohem více, než si tady doma připouštíme," komentuje výsledky šéfproducent klasické hudby vydavatelství Supraphon Matouš Vlčinský. Právě Supraphon vydal dvě ze tří zmíněných alb. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy