Postavte se strachu čelem, vzkazuje Muzeum Karla Zemana. Narozeniny Čarodějova učně oslaví hrou

Kultura Kultura
13. 2. 2018 11:29
Na začátku března uplyne 40 let od premiéry celovečerní animované strašidelné pohádky Čarodějův učeň, kterou na motivy knihy Otfrieda Preusslera natočil Karel Zeman. Pražské Muzeum Karla Zemana událost oslaví novou hrou pro dospělé i děti, čtením z knihy a promítáním filmu. Akce se uskuteční 3. března.
Film Čarodějův učeň.
Film Čarodějův učeň. | Foto: Čarodějův učeň

Odhodlání, láska a odvaha čelit strachům jsou motivy celodenní akce Čtení s čarodějem chystané Muzeem Karla Zemana. Její součástí bude "expoziční" hra, v níž mají účastníci překonat strach z mluvení tím, že na veřejnosti ostatním návštěvníkům přečtou úryvek z knihy Čarodějův učeň.

Odměnou bude nalezení magického kódu k otevření truhlice s pergameny. Na ten hráči napíší, čeho se nejvíce bojí a co je v životě děsí. Pergamen pak odevzdají čaroději dlícímu v chatrči na dvoře.

Čarodějnou pouť účastníci mohou zakončit ve výtvarné dílně. V nedaleké Werichově vile se pak bude promítat film Čarodějův učeň. 

Snímek z roku 1977 vznikl podle literární předlohy čerpající z námětu lužicko-srbské pohádky Krabat od německého autora a libereckého rodáka Otfrieda Preusslera. Zeman v něm zkombinoval několik animačních technik od rozpohybování loutek s plošnými papírovými těly a 3D modelovanými hlavami až po prostorové víceplánové scény.

Muzeum Karla Zemana nedávno zažilo úspěch na mezinárodní scéně, filmoví kritici a producenti v anketě organizované Britským filmovým institutem zvolili digitálně opravenou verzi Zemanova filmu Baron Prášil nejlepším restaurovaným snímkem roku 2017.

Hlasovalo pro něj sedm z devětatřiceti oslovených odborníků. "Při sledování Barona Prášila jsem se cítil, jako kdyby mě pohltilo moře a vlny mě vyplavily na břeh zcela nového filmového kontinentu," uvedl jeden z hlasujících.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy