Založit se do šanonu a čekat, co se stane. Vendula Chalánková ukazuje vážné věci s humorem i ironií

Vendula Chalánková mezi svými šanony.
Vendula Chalánková se narodila v roce 1981 v Přerově, v Brně na Fakultě výtvarných umění vystudovala Ateliér environmentu. Ilustruje, maluje obrazy, z barevných papírů lepí existenciální komiksy “černější než tma”, animuje lidové písničky a občas také vyrábí vtipné šperky. Upozornila na sebe například vyšívanými esemeskami nebo zábavnou přednáškou v rámci TEDxPrague.
Výstavu, stejně jako několik předchozích, s Chalánkovou připravil kurátor Radek Wohlmuth. V pražské Ville Pellé společně představují práce z posledních tří let. Dvě instalace a deset tragikomiksů je zbrusu nových. Kurátor upozorňuje, že vnímat práci Venduly Chalánkové jako čistý humor by byla chyba. “Témata, která si vybírá, jsou osobní, dotýkají se jí. Za vším, co dělá, je nějaký příběh,” říká. Název AU! odkazuje na chemickou značku zlata, bolest, starou pražskou espézetku a cokoliv dalšího ze života, co si návštěvník vymyslí.
Z barevného papíru na první dobrou vystřižené a nalepené postavy v komiksu Dnes dítě ilustrují stejnojmennou knihu publicisty Radima Kopáče, jenž po dobu jednoho roku každý den zaznamenával výroky svého dvouletého potomka. Knihu vydalo nakladatelství Meander.
K výtvarnému zpracování si Chalánková vybrala věty, jež ji nejvíc zaujaly. “Pro tuto práci jsem si zakázala internet. Když jsem se rozhodla pro ploštice, které mi přijdou vizuálně zajímavé, šla jsem pro ně do přírody,” říká. Upozorňuje, že ploštice se nejčastěji vyskytují v páru, což pěkně doplňuje tatínka a maminku držící se za ruku.
Foto: Jakub Plíhal
Hana Slívová Hana Slívová
10. 2. 2018 6:30
Má to nejskromnější vystupování, jaké si u umělce lze představit, zdánlivě dětský rukopis, smysl pro absurdno a také cit pro témata, která se člověka osobně dotýkají. Brněnská umělkyně Vendula Chalánková na své přehlídce AU! v pražské Ville Pellé vystavuje například zbrusu nové tragikomiksy, jimiž s dávkou černého humoru komentuje mnohdy ne zcela pozitivní události ze svého života, nové obrazy “eskalující strach” i kouzelné animace pro děti. Výstava potrvá do dubna.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy