Založit se do šanonu a čekat, co se stane. Vendula Chalánková ukazuje vážné věci s humorem i ironií

Vendula Chalánková mezi svými šanony.
Vendula Chalánková se narodila v roce 1981 v Přerově, v Brně na Fakultě výtvarných umění vystudovala Ateliér environmentu. Ilustruje, maluje obrazy, z barevných papírů lepí existenciální komiksy “černější než tma”, animuje lidové písničky a občas také vyrábí vtipné šperky. Upozornila na sebe například vyšívanými esemeskami nebo zábavnou přednáškou v rámci TEDxPrague.
Výstavu, stejně jako několik předchozích, s Chalánkovou připravil kurátor Radek Wohlmuth. V pražské Ville Pellé společně představují práce z posledních tří let. Dvě instalace a deset tragikomiksů je zbrusu nových. Kurátor upozorňuje, že vnímat práci Venduly Chalánkové jako čistý humor by byla chyba. “Témata, která si vybírá, jsou osobní, dotýkají se jí. Za vším, co dělá, je nějaký příběh,” říká. Název AU! odkazuje na chemickou značku zlata, bolest, starou pražskou espézetku a cokoliv dalšího ze života, co si návštěvník vymyslí.
Z barevného papíru na první dobrou vystřižené a nalepené postavy v komiksu Dnes dítě ilustrují stejnojmennou knihu publicisty Radima Kopáče, jenž po dobu jednoho roku každý den zaznamenával výroky svého dvouletého potomka. Knihu vydalo nakladatelství Meander.
K výtvarnému zpracování si Chalánková vybrala věty, jež ji nejvíc zaujaly. “Pro tuto práci jsem si zakázala internet. Když jsem se rozhodla pro ploštice, které mi přijdou vizuálně zajímavé, šla jsem pro ně do přírody,” říká. Upozorňuje, že ploštice se nejčastěji vyskytují v páru, což pěkně doplňuje tatínka a maminku držící se za ruku.
Foto: Jakub Plíhal
Hana Slívová Hana Slívová
10. 2. 2018 6:30
Má to nejskromnější vystupování, jaké si u umělce lze představit, zdánlivě dětský rukopis, smysl pro absurdno a také cit pro témata, která se člověka osobně dotýkají. Brněnská umělkyně Vendula Chalánková na své přehlídce AU! v pražské Ville Pellé vystavuje například zbrusu nové tragikomiksy, jimiž s dávkou černého humoru komentuje mnohdy ne zcela pozitivní události ze svého života, nové obrazy “eskalující strach” i kouzelné animace pro děti. Výstava potrvá do dubna.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy