Švankmajerův Hmyz je jako další kabinet kuriozit. Film o úpadku civilizace má premiéru v Rotterdamu

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
25. 1. 2018 11:51
Na festivalu v Rotterdamu bude mít v pátek světovou premiéru Hmyz, nejnovější film třiaosmdesátiletého Jana Švankmajera. Do paměti diváků po celém světě se vepsal schopností rozpohybovat v podstatě cokoli. Pomocí různých animačních technik mu na plátně ožívají hliněné hlavy, hovězí jazyky i samotní herci.
Jiří Lábus ve filmu Hmyz.
Jiří Lábus ve filmu Hmyz. | Foto: Cinemart

Klika se zachvěje, jen na ni sáhnout. Vzápětí ji chňapne Jiří Lábus a v převleku za brouka chrobáka se trochu zmateně vyřítí ze dveří vstříc divákům. Touto scénou začíná poslední film třiaosmdesátiletého režiséra Jana Švankmajera nazvaný Hmyz, který se zítra ve světové premiéře představí prvním divákům na Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu.

Začátek Hmyzu ani nemohl být typičtější. "Pro moji tvorbu je podstatné to, na co si mohu sáhnout," poznamenal Švankmajer před osmi lety v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Posedlost dotykem, rozličnými materiály i živočišnými tkáněmi provází tvorbu nejslavnějšího českého surrealistického filmaře už od roku 1964, kdy vznikl jeho první krátký film Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara.

Hned se svým druhým, desetiminutovým snímkem J. S. Bach: Fantasia G-moll získal o rok později na prestižním festivalu v Cannes cenu poroty. V něm ještě vycházel hlavně ze záběrů na oprýskaná zákoutí, na zdi, které ohlodal čas. Díky zběsilému střihu a jemnému použití animace ony otlučené zídky a vymlácená okna proměnil v halucinační výjevy, podkreslené hudbou J. S. Bacha.

Do paměti diváků po celém světě se Švankmajer vepsal právě svou schopností rozpohybovat v podstatě cokoli. Pomocí různých animačních technik mu na plátně ožívají hliněné hlavy, hovězí jazyky i samotní herci; v předposledním filmu Přežít svůj život rozpohyboval jejich fotografie. Nikdy to ale nebyla jen hra.

Švankmajerovy obrazy jsou také agresivní, kritické a podvratné, zarývají se do nejhlubšího podvědomí. Jsou ale také zároveň soubojem tvůrce s vlastní přebujelou imaginací: inspirace vychází často ze vzpomínek, snů, z dětství nebo z literárních děl, která autor přetváří ve svébytné autorské vize.

To je i případ posledního snímku Hmyz, jenž vychází z rané divadelní hry bratří Čapků Ze života hmyzu. Zmíněný Jiří Lábus coby chrobák ve filmu spěchá na zkoušku amatérského provedení této misantropické satiry slavných tvůrců. Přehrávka druhého dějství hry Švankmajerovi slouží jako prostor pro finální dloubanec do mozkových závitů publika.

Ještě než mezi záměrně trapně deklamující herce ve směšných kostýmech s tykadly a krovkami vstoupí skutečný hmyz a promění realitu v bizarní podobenství, kde si Jiří Lábus valí coby hovnivál svou obří kouli hnoje, je jasné jedno: opět půjde o vyjádření režisérova pocitu, že civilizace se nachází na pokraji úpadku.

O postavení Švankmajera ve světové kinematografii svědčí už fakt, že když se rozhodl spolufinancovat dokončení Hmyzu pomocí crowdfundingové kampaně, vyzval lidi k příspěvku na film též slavný americký animátor Henry Selick.

"Je to doslova kabinet zázraků," přiblížil ve výzvě Selick, mimo jiné spoluautor filmu Ukradené Vánoce Tima Burtona, své první setkání se Švankmajerovou tvorbou ve filmu Žvahlav aneb Šatičky Slaměného Huberta. "Doteď si pamatuju pohled na tančící šaty, na loutku dávající život dřevěným nemluvňatům, která se vzápětí derou skrz oblečení."

Hmyz

Film Hmyz Cinemart

Česká republika, 2018
Režie, scénář:
Jan Švankmajer
Hrají: Jan Budař, Jaromír Dulava, Jiří Lábus, Norbert Lichý, Kamila Magálová, Ivana Uhlířová, Pavel Nový
Premiéra v České republice: 19. února 2018

Selick obraz líčí ještě dlouho. V této posedlosti Švankmajerem rozhodně není sám: dnes za českým filmařem jezdí mladí nadšenci z celého světa, aby se mohli byť jen chvilku účastnit natáčení.

Rotterdamský festival snímek Hmyz promítá v sekci Signatures určené velkým autorům a tvůrcům, jež jeden z nejprogresivnějších evropských festivalů dlouhodobě podporuje. "Jsme rádi, že Janu Švankmajerovi můžeme vzdát tuto poctu a upozornit tak na jeho přínos našemu festivalu i světovému filmu," okomentoval uvedení Hmyzu ředitel Rotterdamu Bero Beyer.

Ve Hmyzu Švankmajer naposledy ukazuje, že není ani tak vypravěč příběhů, jako spíš alchymista posedlý proměnou hmoty. Tentokrát k tomu nevyužívá jen své animační schopnosti, ale i zvláštní formát filmu ve filmu, kdy sám tvůrce často vstupuje mezi filmové scény, vysvětluje a komentuje. Promlouvá k divákům i k hercům a přetváří je dle chuti jako ingredience v tyglíku uprostřed alchymistické dílny.

Hmyz je epitaf světového tvůrce, který nechává publikum naposledy nahlédnout do své laboratoře, do svého kabinetu kuriozit. Za necelý měsíc budou mít tu možnost i čeští diváci.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 5 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy