Cela pankrácké věznice, začátek září 1942. Poslední hodiny života zde prožívá čtyřiatřicetiletý pravoslavný kněz, teolog, jazykovědec, překladatel. A také jeden z nejdůležitějších pomocníků československých parašutistů, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha.
Svědectví o posledních chvílích Vladimíra Petřeka zanechal spoluvězeň Jan Fiala: "Seděl pod oknem na slamnících a modlil se. Kolem deváté hodiny rachot v zámku. Pohlédli jsme na sebe. Do cely se vřítil černý šarfíra. 'Petřek!' křikl a ihned spustil vodopád nenávisti. Ptal se, chce-li žádat o milost. A tu jsme poznali Petřeka v celé hrdinné kráse: napřímil se a s ohněm v zraku takřka vykřikl na gestapáka 'NEIN!'" Druhý den, 5. září 1942, byl na kobyliské střelnici popraven německou četou.
Podcast věnovaný Vladimíru Petřekovi si můžete poslechnout zde:
Vladimír Petřek přišel na svět 19. června 1908 v Hodolanech u Olomouce do učitelské, vlastenecky založené rodiny, která vychovala devět dětí. Jeho cesta k pravoslavnému kněžství vedla přes studia v Srbsku. V roce 1935 pak byl vysvěcen a ustanoven kaplanem pražského pravoslavného chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Po okupaci se zapojil do podzemního odboje a podle několika svědectví pomáhal obyvatelům židovského původu vystavováním potvrzení o křtu. Pronásledovaným poskytoval i útočiště.
Ještě předtím se oženil s Jiřinou Reinlovou a narodila se jim dcera, která dostala křestní jméno po své matce. Manželství však po několika letech skončilo rozlukou, což za heydrichiády paradoxně zachránilo život ženě a dceři.
Spolu s dalšími představiteli pravoslavné církve Vladimír Petřek poskytl heroickou pomoc československým parašutistům, které v dramatických dnech po atentátu na Heydricha ukryl v chrámu v Resslově ulici. Obstarával jim potraviny, oblečení a nezdráhal se ani vynášet a čistit improvizovanou toaletu.
Gestapo úkryt objevilo až poté, co ho prozradil Karel Čurda. V noci ze 17. na 18. června 1942 si Němci pro Petřeka přišli do jeho bytu v pražské Podskalské ulici. Odvlekli jej k chrámu, kde se právě tvrdě bojovalo, a snažili se jej bez úspěchu donutit, aby parašutisty přesvědčoval ke kapitulaci.
Šlo o pouhý začátek mnohatýdenní trýznivé kalvárie, která čekala jej i celou jeho rodinu. Nechtěnou poctu charakteru Vladimíra Petřeka i jeho blízkých pak vzdal nacista Karl Hermann Frank: "Má-li český národ zůstat živ, nesmí se stát národem takovýchto Petřeků."
V podcastu na popraveného hrdinu vzpomínají jeho sestry Jiřina a Zdena, manželka Jiřina Petřeková-Reinlová a dcera Jiřina Juláková. K poslechu na platformách: Soundcloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.
![Podcast Na cestě s Milošem Doležalem](http://cdn.xsd.cz/resize/499841f5a6a13a0392ca509bb6ec8058_extract=0,205,1472,1105_resize=576,432_.jpg?hash=4feaf3840da19d7c4c4f9b0832c246a3)