Drtivé přesile výsadkáři podlehli až po sedmi hodinách lítého boje

Miloš Doležal Miloš Doležal
16. 6. 2021 18:00
Dokumentární podcast Na cestě rekonstruuje okolnosti útoku na parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha ukryté v pravoslavném chrámu v pražské Resslově ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Čurda gestapu udal všechny spolupracovníky parašutistů, které znal a svou zradou způsobil smrt desítek vlastenců i jejich rodin. Při jejich výslechu se použitím nejbrutálnějších vyšetřovacích metod gestapu podařilo ve večerních hodinách 17. června 1942 zjistit, kde se parašutisté ukrývají. Následně bylo okolí kostela obklíčeno. Obkličovací kruh byl uzavřen 18. června 1942 ve 4.15 hod. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Po dobytí vnitřní části kostela se boj přesunul do krypty, bráněné podporučíkem Josefem Valčíkem, rotmistrem Josefem Gabčíkem, rotným Jaroslavem Švarcem a četařem Janem Hrubým. Němci přivolali na pomoc pražské hasiče, kteří vháněli do krypty okénkem z ulice vodu a dráždivý kouř. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Zrádce Karel Čurda identifikuje mrtvé kamarády. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Pražská Resslova ulice po boji. 18. červen 1942. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
V době krutých represálií rozpoutaných nacisty bezprostředně po atentátu nalezli parašutisté díky představitelům pravoslavné církve bezpečné útočiště v kostele sv. Cyrila a Metoděje (za okupace sv. Karla Boromejského) v Resslově ulici v Praze. | Foto: Aktuálně.cz, Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Parašutista Josef Gabčík. | Foto: Jaroslav Čvančara
Parašutista Jan Kubiš. | Foto: Archiv: Eduard Stehlík, Jaroslav Čvančara, VHÚ
Boris Johnson klade během návštěvy Prahy v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje věnec k památníku parašutistů. | Foto: Ludvík Hradilek
Pamětník a univerzitní profesor Radim Palouš, polistopadový rektor Univerzity Karlovy. Na snímku při setkání s papežem Janem Pavlem II. | Foto: Archiv rodiny Paloušovy
Pamětnice Olga Rožnovská-Čiklová, dcera pravoslavného faráře Václava Čikla. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a typograf Jiří Blažek. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a literární historik Vladimír Justl. | Foto: Archiv M. Hrachovinové

"Vtrhli k nám okolo páté ranní. Gestapo a vojáci. Rodiče nás vzbudili - děti, honem se oblečte! Hrozný okamžik - otec musel mít otevřené dveře u toalety a voják na něj mířil pistolí. Rozházeli postele a skříně a pak příkaz: půjdete s námi! Maminka stáhla z ruky hodinky a podala mi je. Pak zamkli byt a odešli s rodiči. My se sestrou zůstaly stát na schodišti samy. To jsem tatínka s maminkou viděla naposledy," popisuje brzké ráno 18. června 1942 Olga Rožnovská-Čiklová. Dcera pravoslavného faráře Václava Čikla, který se s dalšími souvěrci podílel na ukrývání sedmi československých parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Píše se polovina června 1942, od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha uplynuly dva týdny a gestapo je stále bez podstatné stopy, která by mu pomohla vypátrat pachatele. Nacisté běsní - v Praze, Brně, Pardubicích i Klatovech jsou popravovány desítky českých vlastenců.

Podcast věnovaný Heydrichiádě si můžete poslechnout zde:

V atmosféře všeobecné tísně, neustálých kontrol a razií nalezla sedmička československých parašutistů úkryt v pravoslavném chrámu hlavního města. Jenže pod velkým tlakem selhává jeden z jejich druhů, Karel Čurda. Gestapo z jeho výpovědí - a z výslechů dalších zatčených spolupracovníků paraskupiny Silver A - zjistilo, že výsadkáři se skrývají v nějakých podzemních prostorách na území Prahy. Během vyšetřování Vlastimila Moravce se pak Němcům podařilo získat přesnou informaci.

Parašutisty rozhodně nepodceňovali. Rovněž je znepokojovalo, že jsou ukryti ve staré sakrální stavbě. Obávali se existence podzemních únikových chodeb. Proto ještě v noci předvedli znalce staré Prahy a na tyto věci se jich vyptávali. Němečtí odborníci ovšem detailními informacemi o interiéru chrámu nedisponovali.

Porada v centrále gestapa skončila ve tři hodiny nad ránem 18. června 1942. O pár minut později už se v centru Prahy k boji připravilo téměř 800 německých vojáků. Nejprve hermeticky uzavřeli širší okolí kostela, pak se pustili do zatýkání pravoslavných duchovních.

Samotná bitva v Resslově ulici trvala téměř sedm hodin. Na místo byla narychlo povolána četa protektorátní požární policie ze sboru v Sokolské ulici. Hasiči dostali od Němců rozkaz použít beranidlo, později světlomety a hadice, kterými do chrámové krypty vháněli vodu. Parašutisté se obdivuhodně bránili, hadice přeřezávali a žebříkem je vystrkovali ven. Teprve až agilní hasiči Soustružník a Hertl zachytili žebřík hákem a parašutistům jej z okénka vytáhli.

V osudný den se poblíž místa boje vyskytovali svědci, jejichž vzpomínky přinášíme. Postupně hovoří profesor Radim Palouš, Radoslav Gruber, Anna Veselá, literární historik Vladimír Justl, Věra Vašutová, Zlata Fořtová, hasič František Jůna, typograf Jiří Blažek, Olga Rožnovská-Čiklová a Miroslav Rosík. Zápisky z dobových dokumentů interpretují Jiří Hromada a Stanislav Šárský.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy