Drtivé přesile výsadkáři podlehli až po sedmi hodinách lítého boje

Miloš Doležal Miloš Doležal
16. 6. 2021 18:00
Dokumentární podcast Na cestě rekonstruuje okolnosti útoku na parašutisty po atentátu na Reinharda Heydricha ukryté v pravoslavném chrámu v pražské Resslově ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici.
Těla mrtvých parašutistů ve Václavské ulici. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Čurda gestapu udal všechny spolupracovníky parašutistů, které znal a svou zradou způsobil smrt desítek vlastenců i jejich rodin. Při jejich výslechu se použitím nejbrutálnějších vyšetřovacích metod gestapu podařilo ve večerních hodinách 17. června 1942 zjistit, kde se parašutisté ukrývají. Následně bylo okolí kostela obklíčeno. Obkličovací kruh byl uzavřen 18. června 1942 ve 4.15 hod. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Po dobytí vnitřní části kostela se boj přesunul do krypty, bráněné podporučíkem Josefem Valčíkem, rotmistrem Josefem Gabčíkem, rotným Jaroslavem Švarcem a četařem Janem Hrubým. Němci přivolali na pomoc pražské hasiče, kteří vháněli do krypty okénkem z ulice vodu a dráždivý kouř. | Foto: Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Zrádce Karel Čurda identifikuje mrtvé kamarády. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
Pražská Resslova ulice po boji. 18. červen 1942. | Foto: Archiv Jaroslava Čvančary
V době krutých represálií rozpoutaných nacisty bezprostředně po atentátu nalezli parašutisté díky představitelům pravoslavné církve bezpečné útočiště v kostele sv. Cyrila a Metoděje (za okupace sv. Karla Boromejského) v Resslově ulici v Praze. | Foto: Aktuálně.cz, Archiv Eduarda Stehlíka a Jaroslava Čvančary
Parašutista Josef Gabčík. | Foto: Jaroslav Čvančara
Parašutista Jan Kubiš. | Foto: Archiv: Eduard Stehlík, Jaroslav Čvančara, VHÚ
Boris Johnson klade během návštěvy Prahy v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje věnec k památníku parašutistů. | Foto: Ludvík Hradilek
Pamětník a univerzitní profesor Radim Palouš, polistopadový rektor Univerzity Karlovy. Na snímku při setkání s papežem Janem Pavlem II. | Foto: Archiv rodiny Paloušovy
Pamětnice Olga Rožnovská-Čiklová, dcera pravoslavného faráře Václava Čikla. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a typograf Jiří Blažek. | Foto: Archiv Miloše Doležala
Pamětník a literární historik Vladimír Justl. | Foto: Archiv M. Hrachovinové

"Vtrhli k nám okolo páté ranní. Gestapo a vojáci. Rodiče nás vzbudili - děti, honem se oblečte! Hrozný okamžik - otec musel mít otevřené dveře u toalety a voják na něj mířil pistolí. Rozházeli postele a skříně a pak příkaz: půjdete s námi! Maminka stáhla z ruky hodinky a podala mi je. Pak zamkli byt a odešli s rodiči. My se sestrou zůstaly stát na schodišti samy. To jsem tatínka s maminkou viděla naposledy," popisuje brzké ráno 18. června 1942 Olga Rožnovská-Čiklová. Dcera pravoslavného faráře Václava Čikla, který se s dalšími souvěrci podílel na ukrývání sedmi československých parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

Píše se polovina června 1942, od útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha uplynuly dva týdny a gestapo je stále bez podstatné stopy, která by mu pomohla vypátrat pachatele. Nacisté běsní - v Praze, Brně, Pardubicích i Klatovech jsou popravovány desítky českých vlastenců.

Podcast věnovaný Heydrichiádě si můžete poslechnout zde:

V atmosféře všeobecné tísně, neustálých kontrol a razií nalezla sedmička československých parašutistů úkryt v pravoslavném chrámu hlavního města. Jenže pod velkým tlakem selhává jeden z jejich druhů, Karel Čurda. Gestapo z jeho výpovědí - a z výslechů dalších zatčených spolupracovníků paraskupiny Silver A - zjistilo, že výsadkáři se skrývají v nějakých podzemních prostorách na území Prahy. Během vyšetřování Vlastimila Moravce se pak Němcům podařilo získat přesnou informaci.

Parašutisty rozhodně nepodceňovali. Rovněž je znepokojovalo, že jsou ukryti ve staré sakrální stavbě. Obávali se existence podzemních únikových chodeb. Proto ještě v noci předvedli znalce staré Prahy a na tyto věci se jich vyptávali. Němečtí odborníci ovšem detailními informacemi o interiéru chrámu nedisponovali.

Porada v centrále gestapa skončila ve tři hodiny nad ránem 18. června 1942. O pár minut později už se v centru Prahy k boji připravilo téměř 800 německých vojáků. Nejprve hermeticky uzavřeli širší okolí kostela, pak se pustili do zatýkání pravoslavných duchovních.

Samotná bitva v Resslově ulici trvala téměř sedm hodin. Na místo byla narychlo povolána četa protektorátní požární policie ze sboru v Sokolské ulici. Hasiči dostali od Němců rozkaz použít beranidlo, později světlomety a hadice, kterými do chrámové krypty vháněli vodu. Parašutisté se obdivuhodně bránili, hadice přeřezávali a žebříkem je vystrkovali ven. Teprve až agilní hasiči Soustružník a Hertl zachytili žebřík hákem a parašutistům jej z okénka vytáhli.

V osudný den se poblíž místa boje vyskytovali svědci, jejichž vzpomínky přinášíme. Postupně hovoří profesor Radim Palouš, Radoslav Gruber, Anna Veselá, literární historik Vladimír Justl, Věra Vašutová, Zlata Fořtová, hasič František Jůna, typograf Jiří Blažek, Olga Rožnovská-Čiklová a Miroslav Rosík. Zápisky z dobových dokumentů interpretují Jiří Hromada a Stanislav Šárský.

Vítejte u podcastu Na cestě s Milošem Doležalem. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, SpotifyApple Podcasts a Google Podcasts.

Podcast Na cestě s Milošem Doležalem

Na cestě s Milošem Doležalem
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerSpotify, Apple Podcasts a Google Podcasts.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Po střelbě na Plzeňsku zemřel muž, pachatel se pak oběsil

Při střelbě v obci Radějovice na Plzeňsku zemřel dnes v podvečer muž, pachatel pak spáchal sebevraždu. Na místě je policie, případem se zabývají krajští kriminalisté. Kvůli tomu, aby nebylo ohroženo trestní řízení, není možné teď poskytnout k případu další informace, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Pavla Burešová.

"Dnes v podvečerních hodinách došlo k násilnému trestnému činu na severním Plzeňsku, při kterém přišla o život jedna osoba. Krátce po činu se s největší pravděpodobností připravil o život i sám pachatel," uvedla.

Podle informací ČTK se útočník po činu oběsil. Na místě je zásahová jednotka, vesnice je uzavřená.

Radějovice jsou částí Přehýšova. Je tam 27 domů a v roce 2011 tam trvale žilo 52 obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Čeští florbalisté podlehli na MS Švýcarsku a budou hrát o čtvrtfinále s Norskem

Čeští florbalisté prohráli na ve svém druhém zápase na mistrovství světa v Helsinkách se Švýcarskem 2:4. Jejich soupeř si díky tomu zajistil vítězství v základní skupině B. Svěřenci trenéra Petriho Kettunena budou o udržení druhé pozice a přímý postup do čtvrtfinále bojovat s Norskem, s kterým se utkají v pondělí v 18:45 SEČ.

Do české branky se oproti pátečnímu úvodnímu utkání s Německem (11:0) postavila místo debutanta Martina Beneše jednička Lukáš Bauer, který poprvé inkasoval ve 3. minutě. Švýcaři rozehráli standardní situaci, Florian Heller našel na pravé straně Joela Rüegera a ten otevřel skóre.

Vyrovnat mohl nejdříve Filip Forman a povedlo se to až v čase 6:48 Marku Benešovi, který z hranice velkého brankoviště překonal Pascala Meiera po přihrávce Ondřeje Vítovce. Ve 12. minutě Češi otočili skóre při Rüegerově vyloučení díky střele Ondřeje Němečka.

Před polovinou utkání mohli zvýšit Jiří Besta s Adamem Delongem, ale Pascal Meier zasáhl. V 31. minutě po kombinaci s Manuelem Maurerem vyrovnal Michael Schiess. V závěru druhé části mohl otočit stav Maurer, trefil však horní tyč.

Ve třetí třetině ještě pomohla Bauerovi tyč, ale Češi ztratili zápas v závěru. V čase 57:29 proměnil přihrávku Christopha Meiera do odkryté branky Jan Zaugg. Výsledek pojistil při české power play do prázdné branky 15 sekund před koncem Christoph Meier a vzápětí ještě Maurer neproměnil trestné střílení.

Skupina B:

Česko - Švýcarsko 2:4 (2:1, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 7. Marek Beneš (Vítovec), 12. Němeček (Langer) - 3. Rüegger (Heller), 31. Schiess (Maurer), 58. Zaugg (Ch. Meier), 60. Ch. Meier (Zaugg). Rozhodčí: Heinola, Marttinen (oba Fin.). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Diváci: 789.

Sestava Česka: Bauer - Němeček, Vítovec, D. Beneš, Besta, Punčochář, Kisugite, Gruber - Rýpar, Langer, Marek Beneš - Ondrušek, Šindler, Delong - Havlas, F. Forman, M. Krbec - D. Šimek, Hemerka. Trenér: Petri Kettunen.

Německo - Norsko 4:7 (0:4, 3:0, 1:3)

1. Švýcarsko 2 2 0 0 11:7 4
2. ČR 2 1 0 1 13:4 2
3. Norsko 2 1 0 1 12:11 2
4. Německo 2 0 0 2 4:18 0
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruští tenisté získali potřetí Davis Cup, finále s Chorvaty rozhodli po dvouhrách

Ruští tenisté získali potřetí v historii Davis Cup. Finále v Madridu rozhodli už po dvouhrách, druhý bod získal Daniil Medveděv vítězstvím 7:6, 6:2 nad Marinem Čiličem. K titulu favorita nasměroval v první dvouhře Andrej Rubljov výhrou 6:4, 7:6 nad Bornou Gojem.

Rusové byli díky světové dvojce Medveděvovi a pětce Rubljovovi hlavním adeptem na vítězství v turnaji. Navázali na triumfy svých předchůdců z let 2002, 2006, které vedl z pozice kapitána stejně jako nyní Šamil Tarpiščev.

Rusku se povedlo zkompletovat týmový double, protože před měsícem v Praze ovládly jeho tenistky Pohár Billie Jean Kingové.

Finále tenisového Davisova poháru v Madridu:

Rusko - Chorvatsko 2:0

Rubljov - Gojo 6:4, 7:6 (7:5), Medveděv - Čilič 7:6 (9:7), 6:2.

Zdroj: ČTK
Další zprávy