Pamětníci se v Lucerně sešli po 50 letech na beatovém festivalu. Zahráli Mišík, Prúdy i Synkopy 61

ČTK ČTK
18. 12. 2017 8:59
Kapely Prúdy, Energit a Synkopy 61 či Vladimír Mišík včera vystoupili v pražské Lucerně po padesáti letech na beatovém festivalu. Ten zažil v šedesátých letech tři ročníky, pak ho vytlačila normalizace.
Vladimír Mišík v Lucerně.
Vladimír Mišík v Lucerně. | Foto: ČTK

Po padesáti letech se v neděli 17. prosince na pódium pražské Lucerny vrátil na někdejší dobu unikátní československý beatový festival (tehdy pojmenovaný 1. československý beatový festival) a s ním i někteří z jeho někdejších účastníků - kapela Synkopy 61, Vladimír Mišík i slovenská skupina Prúdy.

Přišli si je poslechnout hlavně pamětníci, sál byl možná i proto upravený k sezení. Obsazené ale byly i ochozy.

Letošní koncert zahájili George and Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou. Kahovec se zúčastnil prvních dvou festivalů v roce 1967 a 1968 ještě se skupinou Flamengo, Sodoma vystupoval na druhém ročníku s kapelou Apollobeat. Zahrál vysvlečený do půl těla, s boa, vyrobeným z límce z matčina kožichu. Slavnou píseň Hush z té doby má dodnes v repertoáru.

Vyšla deska s bigbítem 60. let

Pak na pódium dorazila slovenská skupina Prúdy s Pavlem Hammelem, jako třetí vystoupil Energit - kytarista Luboš Andršt se účastnil třetího ročníku jako člen skupiny Jazz Q. V současné době hraje s Energitem baskytarista Vladimír Guma Kulhánek, jenž na třetím ročníku vystupoval s Vladimírem Mišíkem ve Flamengu.

Brněnským Synkopám 61 se někdy přezdívá Moravští Beach Boys a patří k nejstarším skupinám, které na domácí scéně hrají. Založil je tehdy čtrnáctiletý Petr Směja. Synkopy získaly na festivalu v roce 1967 cenu pro nejlepší moravskou skupinu.

Vladimír Mišík hrál až na druhém ročníku festivalu a vystupoval se skupinou Blue Effect, s níž dostal cenu pro skupinu i objev roku. Jejich nesmrtelná píseň Sunny Grave (Sluneční hrob) se stala nejlepší skladbou festivalu.

Sluneční hrob od Vladimíra Mišíka.
Sluneční hrob od Vladimíra Mišíka. | Video: Vladimír Mišík / YouTube

V Lucerně se představil ještě Martin Kratochvíl se svým Jazz Q, Primitives Group s Ivanem Hajnišem a závěr koncertu patřil Leškovi Semelkovi a jeho S.L.S.

Speciálně k obnovenému beatovému festivalu vyšla deska s bigbítem 60. let, kromě včerejších účinkujících je na ní hudba kapel Olympic, Soulmen, Framus Five, Flamengo, Rebels, Bluesmen, Atlantis, Matadors, Vulkán, Cardinals, Komety, Crystal a Juventus. Limitovanou edici desek pokřtili Pavol Hammel, Petr Janda a Michal Prokop.

1. československý beatový festival byl několikadenní a konal se ještě v době uvolněnější společenské atmosféry v roce 1967. Následovaly další dva ročníky, v roce 1968 a 1971, pak už ho vytlačila normalizace.

Pořadatel dnešního festivalu slibuje, že příští ročník obnovené tradice bude dvoudenní. Proběhne 16. a 17. prosince 2018. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy