Pamětníci se v Lucerně sešli po 50 letech na beatovém festivalu. Zahráli Mišík, Prúdy i Synkopy 61

ČTK ČTK
18. 12. 2017 8:59
Kapely Prúdy, Energit a Synkopy 61 či Vladimír Mišík včera vystoupili v pražské Lucerně po padesáti letech na beatovém festivalu. Ten zažil v šedesátých letech tři ročníky, pak ho vytlačila normalizace.
Vladimír Mišík v Lucerně.
Vladimír Mišík v Lucerně. | Foto: ČTK

Po padesáti letech se v neděli 17. prosince na pódium pražské Lucerny vrátil na někdejší dobu unikátní československý beatový festival (tehdy pojmenovaný 1. československý beatový festival) a s ním i někteří z jeho někdejších účastníků - kapela Synkopy 61, Vladimír Mišík i slovenská skupina Prúdy.

Přišli si je poslechnout hlavně pamětníci, sál byl možná i proto upravený k sezení. Obsazené ale byly i ochozy.

Letošní koncert zahájili George and Beatovens s Karlem Kahovcem a Viktorem Sodomou. Kahovec se zúčastnil prvních dvou festivalů v roce 1967 a 1968 ještě se skupinou Flamengo, Sodoma vystupoval na druhém ročníku s kapelou Apollobeat. Zahrál vysvlečený do půl těla, s boa, vyrobeným z límce z matčina kožichu. Slavnou píseň Hush z té doby má dodnes v repertoáru.

Vyšla deska s bigbítem 60. let

Pak na pódium dorazila slovenská skupina Prúdy s Pavlem Hammelem, jako třetí vystoupil Energit - kytarista Luboš Andršt se účastnil třetího ročníku jako člen skupiny Jazz Q. V současné době hraje s Energitem baskytarista Vladimír Guma Kulhánek, jenž na třetím ročníku vystupoval s Vladimírem Mišíkem ve Flamengu.

Brněnským Synkopám 61 se někdy přezdívá Moravští Beach Boys a patří k nejstarším skupinám, které na domácí scéně hrají. Založil je tehdy čtrnáctiletý Petr Směja. Synkopy získaly na festivalu v roce 1967 cenu pro nejlepší moravskou skupinu.

Vladimír Mišík hrál až na druhém ročníku festivalu a vystupoval se skupinou Blue Effect, s níž dostal cenu pro skupinu i objev roku. Jejich nesmrtelná píseň Sunny Grave (Sluneční hrob) se stala nejlepší skladbou festivalu.

Sluneční hrob od Vladimíra Mišíka.
Sluneční hrob od Vladimíra Mišíka. | Video: Vladimír Mišík / YouTube

V Lucerně se představil ještě Martin Kratochvíl se svým Jazz Q, Primitives Group s Ivanem Hajnišem a závěr koncertu patřil Leškovi Semelkovi a jeho S.L.S.

Speciálně k obnovenému beatovému festivalu vyšla deska s bigbítem 60. let, kromě včerejších účinkujících je na ní hudba kapel Olympic, Soulmen, Framus Five, Flamengo, Rebels, Bluesmen, Atlantis, Matadors, Vulkán, Cardinals, Komety, Crystal a Juventus. Limitovanou edici desek pokřtili Pavol Hammel, Petr Janda a Michal Prokop.

1. československý beatový festival byl několikadenní a konal se ještě v době uvolněnější společenské atmosféry v roce 1967. Následovaly další dva ročníky, v roce 1968 a 1971, pak už ho vytlačila normalizace.

Pořadatel dnešního festivalu slibuje, že příští ročník obnovené tradice bude dvoudenní. Proběhne 16. a 17. prosince 2018. 

 

Právě se děje

před 30 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy