Kostely a modlitebny budou 9. června otevřené v neobvyklou dobu a návštěvníci se kromě toho budou moci podívat tam, kam se při běžné návštěvě nedostanou: do sakristií, klášterních zahrad nebo do věží. Čekají je také koncerty, komentované prohlídky, divadelní představení a mohou si zkusit zahrát na varhany. Záměrem celé akce je podle organizátorů to, aby se účastníci setkali s fenoménem víry a křesťanství.
Zážitek slibuje i tradiční Pouť světla přes Karlův most. Tu mohou lidé absolvovat se svící v ruce z kostela sv. Tomáše na Malé Straně do kostela Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. V turisty oblíbeném chrámu Panny Marie Vítězné se známým Jezulátkem se zase bude odlívat z cínu malá soška.
Letos by měl program zpestřit také ponton František, který bude zakotvený u Karlova mostu. Na něm je v plánu diskuse svatovítského kanovníka Tomáše Rouleho s hosty, mezi nimiž bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, teolog a filozof Tomáš Halík nebo režisér Jiří Strach.
"Zájem návštěvníků se čím dál více přesouvá od nejznámějších kostelů v Praze do regionů a míst, která nepatří k těm nejvíce navštěvovaným," říká ředitel Pastoračního střediska Arcibiskupství pražského Michal Němeček.
Jen v Praze a Středočeském kraji bude otevřeno přes 300 kostelů, v celé zemi pak na 1500. Zájem lidí je veliký, loni přišlo na půl milionu lidí.