Nejsem čarodějnice! Film ze Zambie s vtipem upozorňuje na nesmyslné zlo, v Cannes jsou z něj nadšení

Hana Slívová Hana Slívová
27. 5. 2017 6:00
Nadšené reakce na festivalu v Cannes sklidil film pětatřicetileté režisérky původem ze Zambie Rungano Nyoni, který satirickou formou upozorňuje na africkou podobu nenávisti k ženám. Hraný snímek I Am Not a Witch (Nejsem čarodějnice) se zabývá tématem obviňování žen z čarodějnictví.
Maggie Mulubwa, hlavní hvězda filmu I Am Not a Witch
Maggie Mulubwa, hlavní hvězda filmu I Am Not a Witch | Foto: I am not a Witch

Autorku ceněného canneského filmu I Am Not a Witch o nesmyslném obviňování žen z čarodějnictví vedla při přípravě snímku víra v satiru. "Hledala jsem cestu, jak upozornit na tak závážný problém, a našla jsem ji v humoru. Díky nadsázce se lidi o téma budou zajímat," věří režisérka Rungano Nyoni, která se narodila v Zambii, ale vyrůstala va Walesu.

Film vypráví příběh osmileté holčičky Shuly, kterou po banální události vesničané obviní z čarodějnictví. Musí odejít do pouště do tábora, v němž všchny odsouzené ženy žijí nový život  čarodějek. V táboře jsou přivázány provazem k velké špulce. Ty, které se šňůru pokusí přeříznout, se promění v kozu.

Inspirací byla režisérce zkušenost z domovské Zambie, kam se vydala navštívit rodinu. Sousedé jednu její příbuznou obvinili z toho, že se dokáže proměnit v hada. "Nebyl to ojedinělý případ, obvinění z čarodějných praktik u nás, ale třeba i v Ghaně, Tanzánii nebo Středoafrické republice přibývá," říká.

Právě do Ghany pak odjela na návštěvu jednoho "čarodějného" tábora. Ženy tam sice smí chodit do kostela a na návštvu za nimi mohou dorazit vnoučata, jinak ale musí každý den pracovat na poli jejich šéfa. Režisérka strávila v táboře měsíc poslechem tamních příběhů. "Většinu žen obvinili z čarodějnictví známí, kteří jim záviděli například dobrou práci," dodává.

Hlavní roli v jejím filmu ztvárnila devítiletá Maggie Mulubwa. Režisérka vybírala z devíti set holčiček, ovšem už během castingu neustále myslela na dívku, již kdysi vyfotil na severu Zambie její muž. Za pomoci vedoucího místního kmene a aplikace WhatsApp se holčičku nakonec podařilo dohledat a do snímku obsadit.

"Byla skvělá. Nikdy nechodila do školy, tak jsme založili sbírku a až do osmnácti let jí budeme platit školné. Je to superchytré dítě. Neuměla ani slovo anglicky, teď už ale mluví plynně. Pořád, nezavře pusu," směje se Rungano Nyoni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy