Beyoncé si zopakuje boj s Adele. Grammy mohou získat i Harry Styles nebo Lizzo

Reuters Reuters
Aktualizováno 15. 11. 2022 21:56
Popová zpěvačka Beyoncé zaznamenala největší úspěch při úterním vyhlášení nominací na hudební ceny Grammy. O hlavní sošku pro album roku bude zápasit mimo jiné s Angličany Adele a Harrym Stylesem.
Beyoncé na loňském udílení Grammy.
Beyoncé na loňském udílení Grammy. | Foto: ČTK/AP

Jedenačtyřicetiletá Beyoncé může uspět v devíti kategoriích. Od chvíle, kdy zahájila kariéru jako členka dívčí skupiny Destiny’s Child, už obdržela 88 nominací. Stejně jich má po dnešku manžel, raper Jay-Z. Oba jsou nejčastěji nominovanými umělci v dějinách Grammy, které americká Národní akademie hudebního umění a věd uděluje od roku 1959.

Letos uspěla Beyoncé s taneční deskou Renaissance. Ta se může stát albem roku, stejně jako nahrávky 30 od zpěvačky Adele, Harry's House vydané Harrym Stylesem, Special od Lizzo, comeback švédské skupiny ABBA nazvaný Voyage, novinky britských Coldplay a zpěvaček Brandi Carlile nebo Mary J. Blige, případně raperů Bad Bunnyho a Kendricka Lamara. Jeho letošní deska nazvaná Mr. Morale & The Big Steppers obdržela celkově osm nominací, Adele a Brandi Carlile jich mají po sedmi.

Z nominací tak vyplývá, že Beyoncé s Adele si zopakují souboj, který už se uskutečnil v roce 2017. Tehdy získala Grammy pro album roku Angličanka, ačkoliv podle ní měla sošku vyhrát Američanka s tehdejším albem Lemonade. "Jsem vám strašně vděčná a opravdu děkuji, ale pro mě je největší umělkyní Beyoncé," prohlásila v televizním přenosu plačící Adele.

Beyoncé ještě Grammy pro album roku nepřevzala nikdy, přestože jinak je s 28 soškami nejoceňovanější ženou v historii klání. Absolutní rekord dosud drží dirigent Georg Solti, zesnulý roku 1997, posbíral 31 cen. Pokud by Beyoncé nyní uspěla alespoň ve třech kategoriích, Soltiho vyrovná.

Na únorovém udílení Grammy může Beyoncé uspět též se singlem Break My Soul. Ten se v kategorii pro píseň roku popere s Easy on Me od Adele nebo desetiminutovou verzí deset let starého songu All Too Well, který ze svého repertoáru znovu natočila Taylor Swift. Ta nedávno zveřejnila očekávané album Midnights, stalo se tak ale poté, kdy skončilo období umožňující kvalifikaci na letošní Grammy. Porotci vybírali z nahrávek vydaných mezi loňským říjnem a letošním zářím. Taylor Swift tak bude mít šanci až za rok.

Objevem roku se mohou stát italští Maneskin, brazilská zpěvačka Anitta, jazzové duo Domi & JD Beck, kapela Wet Leg nebo americká písničkářka a hráčka na banjo Molly Tuttle. V rapu mají kromě Kendricka Lamara šanci Pusha T či Jack Harlow, v country Miranda Lambert a Willie Nelson, z alternativy pak Arctic Monkeys nebo Björk.

Sošku pro nejlepší rockové album mohou obdržet Ozzy Osbourne, duo The Black Keys, kapela Idles nebo písničkář Elvis Costello s kapelou The Imposters. Ve folku byli nominováni zpěvačka Aoife O’Donovan nebo kapela Punch Brothers, v blues zpěvačka Shemekia Copeland, harmonikář Charlie Musselwhite, kytarista Buddy Guy nebo dvojice Taj Mahal a Ry Cooder.

Do jazzových nominací se dostali zpěvačka Cécile McLorin Salvant, saxofonistka Melissa Aldana nebo kvarteto saxofonisty Joshuy Redmana, klavíristy Brada Mehldaua, kontrabasisty Christiana McBridea a bubeníka Briana Bladea.

Slavnostní ceremoniál se uskuteční 5. února v losangeleské Crypto.com areně, dříve známé jako Staples Center. Vítěze vybere více než 13 tisíc hudebníků, producentů a skladatelů, kteří jsou členy pořádající akademie. V Americe bude galavečer vysílat televize CBS, internetová práva získala videotéka Paramount+.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Pravidla pro používání bezpilotních letadel Senát zpřísnil podle norem EU

Pravidla pro používání bezpilotních letadel se zpřísní podle předpisů EU. Jejich piloti budou potřebovat osvědčení, které by měli získat po absolvování výuky a zkoušek. Regulace se bude týkat hlavně provozovatelů dronů. Počítá s tím vládní novela o civilním letectví, kterou dnes schválil Senát v podobě přijaté Sněmovnou. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Sněmovna se souhlasem ministerstva dopravy v předloze zmírnila podmínky zákona pro provozování bezpilotních systémů prostřednictvím spolků. Nová pravidla neměla být likvidační ani pro aktivity leteckých modelářů. Novela má zpřesnit povinnost pojistit se proti škodám způsobeným provozem bezpilotních letounů.

Novela navazuje na povinnost provozovatelů i pilotů dronů registrovat se od konce předloňského roku u Úřadu pro civilní letectví (ÚCL). Používané drony i jejich provoz se podle novely nově budou rozdělovat do tří kategorií: otevřené, specifické a certifikované. Liší se účelem, hmotností a vybavením. Podle toho se liší i míra regulace a požadavky pro jejich provozovatele a piloty.

Otevřená je základní kategorie provozu, která umožní provozovat dron i bez předchozího povolení úřadu, jakkoli s řadou omezení a požadavků. Mezi nimi je například absolvování on-line výuky a následně zkoušky, po které pilot dostane k řízení osvědčení od úřadu.

Specifická kategorie umožní, po posouzení ÚCL, provoz těm, kteří potřebují překročit některý z limitů otevřené kategorie. Letečtí modeláři by podle novely měli spadat do této kategorie, pokud by působili v klubech a sdruženích leteckých modelářů. Svaz modelářů má asi 15.000 členů. Nejpřísnější certifikovaná kategorie je zamýšlená spíše pro sofistikovaný provoz do budoucna.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Tarify bezpečnostních sborů se zvednou o deset a sedmnáct procent

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měly v příštím roce zvednout tarify neboli základy výdělku o desetinu, u prvních dvou tarifních tříd o sedmnáct procent. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra. Podle předkladatelů je třeba zvýšit konkurenceschopnost bezpečnostních sborů na pracovním trhu, navýšení má také zabránit odchodu zkušených příslušníků.

Policisté, hasiči, příslušníci vězeňské služby a celníci, kteří jsou ve služebním poměru méně než tři roky, by měli mít podle návrhu v první tarifní třídě v základu 23 300 korun, ve druhé 25 070 korun. Po každých třech letech ve služebním poměru se částka zvyšuje. Tarifní výdělek nezahrnuje osobní a další příplatky. Při započtení příplatků například v druhé tarifní třídě by měl plat podle návrhu vnitra přesáhnout 30 tisíc korun.

Průměrná měsíční mzda v Česku stoupla podle údajů Českého statistického úřadu ve druhém letošním čtvrtletí meziročně o 1696 korun na 40 086 korun hrubého.

Zdroj: ČTK
Další zprávy