Festival v Jihlavě promítne 310 dokumentů. Láká na čínského Krtečka, Berdychův gang i romský fotbal

Martin Svoboda Martin Svoboda
19. 10. 2016 10:44
Od 25. do 30. října se koná 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava. Během pěti dnů se promítne na 310 dokumentů v sedmi soutěžních a dvanácti nesoutěžních sekcích.
FC Roma
FC Roma | Foto: Nutprodukce

V Jihlavě proběhne od 25. do 30. října již 20. ročník mezinárodního filmového festivalu. Vybrali jsme nejzajímavější dokumenty a hosty, které byste si letos neměli nechat ujít.

Festival otevře český dokument Zákon Helena celovečerně debutující Petry Nesvačilové, příběh nejen o Heleně Káhnové, detektivce, jež rozbila Berdychův gang, ale i samotných členech podsvětí, k nimž se mladá filmařka dostala obdivuhodně blízko.

Masterclass bude mít šest filmařů v čele s Claire Athetonovou, střihačkou významné režisérky Chantal Akermanové. Přijede i producentka Rebecca O'Brien známá spoluprací s Kenem Loachem, slavným britským filmařem, který si letos odnesl Zlatou palmu z Cannes za jeho hraný, ale rozhodně aktivistický snímek Já, Daniel Blake.

Dalším výrazným hostem bude Philip Zimbardo, tvůrce nechvalně proslulého stanfordského vězeňského experimentu, jenž už od sedmdesátých let nedává spát sociologům ani běžným lidem. Studenti amerických vysokých škol měli simulovat prostředí věznice a vše se velmi rychle zvrtlo v přehlídku šikany a násilí. Experiment je na jednu stranu často zpochybňován jako nevědecký, na druhou nepřestává budit pozornost ani po pětačtyřiceti letech a má dodnes obrovský vliv.

Přijede i Mike Bonanno (pravým jménem Igor Vamos), polovina amerického aktivistického dua The Yes Men. Spolu s kolegou Andym Bichlbaumem (Jacques Servin) má ve zvyku upozorňovat na sebe, konfrontovat a využívat média, aby mohl upozorňovat na problémy, které považuje za závažné.

Tuzemské diváky jistě zajímá hlavně sekce Česká radost, soutěž třinácti českých dokumentů. Najdeme v ní tři díly Českého žurnálu, předně asi snímek Krtek a Lao-c' Filipa Remundy o návštěvě čínského prezidenta v ČR.

Kontroverze už stihla vzniknout okolo dokument FC Roma Rozálie Kohoutové a Tomáše Bojara, jehož pražská premiéra byla zrušena kvůli výhrůžkám části fanoušků pražského klubu Bohemians, na jehož stadionu mělo k události dojít. Film sleduje romský fotbalový klub, který se potýká s českou xenofobií a rasismem.

Pozitivní pověst se nese i okolo Normálního autistického filmu Miroslava Janka o postižených dětech a Jak odchází prezident Pavla Kačírka situovaného do roku 1992 a rozpadu Československa, kdy Václav Havel končil ve funkci prezidenta zanikající země.

V Jihlavě toho samozřejmě bude mnohem víc, třeba celá sekce Opus Bonum o nejlepší světový film, Mezi moři o filmech střední a východní Evropy, sekce pro české i zahraniční experimentální dokumenty, debuty a krátké filmy.

Sekce Zkouška sirén se věnuje hudebním dokumentům a zvláštní pozornosti se dostane i rozhlasovým produkcím. Pocty se dočká velikán sovětské kinematografie Dziga Vertov.

Jde však pouze o výběr z bohatšího programu, v němž najdeme sekcí, masterclassů a konferencí ještě víc. V Jihlavě se letos ostatně promítá o 80 filmů víc než minulý rok.

Je mi líto, že se klub Bohemians nechal zastrašit a od premiéry filmu FC Roma ustoupil, říká režisérka dokumentu Rozálie Kohoutová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 3 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy