Nové české dokumenty diváci uvidí ve střižně i bývalém kině

ČTK ČTK
19. 8. 2015 10:34
Snímky se v rámci série promítání s názvem Živé kino představí na nezvyklých místech i ve filmových střižnách ve světové premiéře.
Marek Hovorka, ředitel jihlavské dokumentární přehlídky
Marek Hovorka, ředitel jihlavské dokumentární přehlídky | Foto: dokument-festival.cz, Milan Chrdle

Praha – Pět projekcí právě dokončovaných českých dokumentárních filmů předznamená podzimní Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě.

"Často slýcháme, že hollywoodská studia investují nemalé peníze do testovacích diváckých projekcí svých dokončovaných snímků. Živé kino plní pro mnohé české filmaře podobnou roli," uvedl ředitel jihlavské přehlídky Marek Hovorka.

Zájemcům tak nabídne možnost setkat se osobně na konci srpna s předními filmaři, například s Filipem Remundou a Martinem Ryšavým, ale i se zástupci nastupující filmařské generace Kristinou Bartošovou, Tomášem Kratochvílem a Janem Šípkem.

Témata jejich filmů, uvedených často ještě před finálním dokončením, sahají od otázek osobní odpovědnosti za válečné zločiny v nedávném konfliktu na území bývalé Jugoslávie přes promýšlení limitů západní vědy na pozadí východních meditací až ke sledování silné generace jazzových muzikantů.

V rámci akce Živé kino Jihlava se diváci od 21. srpna vydají na místa, kde v minulosti stála kina, ale dnes slouží v lepším případě jako zázemí pro alternativní divadelní scénu. V horším případě se v nich prodává nábytek nebo už neexistují a na jejich místě byly postaveny nové domy.

Mezi promítanými tituly diváci najdou například dokument režiséra Ivo Bystřičana Mých posledních 150 000 cigaret nebo Českým lvem oceněné Zapomenuté transporty do Polska režiséra Ivo Přibyla.

Podle mluvčí akce Michaely Cmíralové bude Živé kino v Praze bojovou hrou, v níž rychlejší vyhrává. Protože budou místa na projekcích limitovaná, lidé se na ně mohou přihlásit až v den promítání od devíti hodin ráno.

Živé kino Praha zahájí 23. srpna projekce dokumentu nazvaného Nebezpečný svět Rajka Dolečka. Posledním z titulů, jejichž premiéru Živé kino nabídne 30. srpna, bude projekt Jana Šípka Tlačítka bdělosti. Je portrétem dvou českých vědců Jana Buriana a Pavla Ctibora, kteří kloubí vědu a východní meditace.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy