Mácal: Mám jeden z nejlepších orchestrů

RiK, ČTK
2. 1. 2006 15:00
Praha - Šéfdirigent České filharmonie Zdeněk Mácal pracuje s orchestrem v této funkci třetí sezonu.

S výsledky je spokojen, těleso podle něj hraje angažovaně a společné úsilí je slyšet na jeho zvuku. Dirigent nepomýšlí v souvislosti s pražským angažmá na změnu, na to, že by se mělo něco v blízké budoucnosti v jeho životě měnit. V neděli 8. ledna se dožívá sedmdesáti let.

"Mám to nejlepší, co mohu mít, jsem doma, tam, odkud jsem přišel, mám nejlepší český orchestr a jeden z nejlepších na světě... Co chtít víc?" řekl Mácal, který ve dvaatřiceti letech odešel po okupaci Československa v roce 1968 do ciziny a začal se do Prahy vracet až v druhé polovině 90. let.

Mácal zdůrazňuje, že dirigoval řadu vynikajících orchestrů, za čtyři desetiletí jich napočítal na 170. Je těžké měřit, který je lepší, to není jako ve sportu, říká. Když ovšem měly nejlepší americké orchestry hrát českou hudbu, dalo mu práci vůbec je přivést ke zvuku, který chtěl. "Tady v Praze se nemusím se základním posazením zdržovat. Zvuk, který chci, mi přinesou téměř sami, jen když je nechám hrát. Já mohu pak začít tvořit na úplně jiné úrovni. V určitém, zejména českém, repertoáru jsme proto nepřekonatelní," tvrdí.

Práce a zase práce

Mácal se koncentroval na Prahu, omezil jiná hostování. "Je to mnohem rozsáhlejší džob, než jsem si vůbec představoval," přiznal, a to přesto, že v Americe míval čtyři až pět koncertů týdně a v Praze jen dva. Byli však s filharmonií mimo jiné společně už na desítce zahraničních turné, natočili pro japonského producenta 15 CD.

Za jednu z příčin současného dobrého uměleckého stavu filharmonie šéfdirigent považuje skutečnost, že po neklidu a nepokoji kolem několika výměn šéfdirigentů v 90. letech se podařilo jeho angažováním v krátké době vše uklidnit. Cítí, že nervozita, rozbroje a kauzy jsou pryč, nastal podle něj klid k práci. "Už i tím orchestr lépe zní," soudí Mácal.

Jeho předchůdcem byl Vladimir Ashkenazy, předtím těleso po krátkém působení Jiřího Bělohlávka řídil Gerd Albrecht. Čecha Bělohlávka, který je nyní na vrcholu mezinárodní kariéry, část hráčů po roce 1990 nechtěla a vybrala si Albrechta; ani v případě obou cizinců, kteří odcházeli z Prahy s trpkostí, filharmonici mezi sebou nenašli názorovou shodu.

Mácal je přesvědčen, že nyní jsou vztahy v uměleckém souboru i vztahy k němu pozitivní a že je žádoucí, aby v práci v Praze pokračoval. "Proč bych to sám končil? Snad jen kdyby pánové přišli a řekli, že to se mnou nevydrží... A nebo ze zdravotních důvodů," poznamenal. Na sedmdesát se však přitom podle svých slov vůbec necítí, energie má stále víc než dost.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy