Příští rok bude mít jubileum Šostakovič

30. 12. 2005 10:00
Praha - Česká filharmonie, stejně jako další tuzemští organizátoři hudebního dění, připomene v roce 2006 nejen Mozartovo jubileum, ale také sté výročí narození Dmitrije Šostakoviče.

Šéfdirigent Zdeněk Mácal, který žil léta v emigraci, však tohoto autora sám neuvede. Sice už překonal svůj odmítavý postoj k Rusům i k jejich hudbě, který byl reakcí na okupaci Československa v roce 1968, přesto však podle svých slov přenechá Šostakovičovu hudbu jiným a sám se raději věnuje českým tvůrcům.

"Mám nyní primárně jiné povinnosti - potřebujeme dobrou interpretaci české hudby," omlouvá si Mácal a na adresu dřívějšího odmítání sovětské hudby dodal: "Je to už přehodnocené, u sebe sám jsem již vyrovnaný. Proč bych ale měl ztrácet čas, když na Šostakoviče můžeme pozvat desítky jiných dirigentů?" Takový postoj je interpretovatelný několika způsoby.

Jak Mácal přiznal, litoval občas, že takovou krásnou hudbu, jako jsou některé Šostakovičovy symfonie, nediriguje. Rok 1968 však přerušil jeho slibnou tuzemskou kariéru. Bylo mu 32 let.

V ruské hudbě, jak říká, skončil proto u Prokofjeva. Šostakoviče, kterého si spojoval s komunismem (i když měl sám Šostakovič s komunistickým režimem problémů až dost), uváděl Mácal z osobních antipatií pouze výjimečně, a to jen z respektu k významným sólistům.

Zejména na Západě trvá zvyšující se zájem o Šostakovičovu hudbu - podle ruského dirigenta Maxima Šostakoviče, který v roce 1981 požádal o azyl v USA, již čtvrtstoletí. "Jeho hudba směřuje do třetího tisíciletí, tehdy teprve získá plný ohlas a úspěch," prohlásil před několika lety v Praze. V této sezoně se sem skladatelův syn opět vrací, aby dokončil s Pražskými symfoniky komplet jeho 15 symfonií.

Pro jiného ruského dirigenta Gennadije Rožděstvěnského, který letos také hostoval v Praze, jsou Dmitrij Šostakovič a pak už jen Alfred Schnittke konečným završením epochy velkých tvůrců.

Šostakovič, stejně jako Prokofjev, museli podle předchozího šéfdirigenta České filharmonie Vladimira Ashkenazyho komponovat pro komunistickou stranu, aby dostali prostor k životu. Museli v reakci na oficiální stranickou kritiku podstoupit po roce 1948 tvůrčí sebeponížení, aby duchovně i fyzicky přežili.

Ashkenazy s filharmoniky zaznamenal před třemi lety s programy s hudbou z doby stalinské totality úspěch v Praze i v cizině. "Jestli se nám podaří přimět lidi nezapomenout na tento nejkrutější a nejméně tolerantní režim, pak snad je to kus smysluplné práce," zdůvodnil tehdy záměr koncertů.

Kvůli Stalinovi se stal tehdy třicetiletý Šostakovič "nepřítelem lidu".

Jen "do šuplíku" zkomponoval ironický výsměch stranickým funkcionářům - Stalinovi, Ždanovovi, autoru nechvalně proslulých tezí o formalismu v hudbě, a angažovanému skladateli Tichonu Chrennikovovi. Až v 60. letech si mohl Šostakovič dovolit otevřenější postoje, nicméně vyjádřit to, co si celý život myslel a prožíval, co však musel skrývat, mohl až v pamětech. I u nich si však vymínil, že vyjdou - i když na Západě - až po jeho smrti.

 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 6 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy