Zemřel finský spisovatel Arto Paasilinna, autor humoristických próz. Bylo mu 76 let

ČTK ČTK
16. 10. 2018 17:50
Mezi jeho nejznámější díla patřily knihy Zajícův rok, Stará dáma vaří jed či Autobus sebevrahů.
Arto Paasilinna.
Arto Paasilinna. | Foto: Aktuálně.cz

Helsinky - Ve věku 76 let zemřel finský spisovatel Arto Paasilinna, autor humoristických románů Zajícův rok, Stará dáma vaří jed či Autobus sebevrahů. Jeden z nejúspěšnějších finských romanopisců, kterému se podařilo podnítit zájem o tvorbu severské země v zahraničí, odešel v pondělí. V úterý o jeho úmrtí informovala agentura AFP s odvoláním na nakladatele.

Paasilinna zemřel v domě s pečovatelskou službou, kam se uchýlil roku 2010 poté, co prodělal mozkovou mrtvici. "Psal dál, ale jen pro potěšení," citoval jeho syna Petteriho finský tisk.

Někdejší dřevorubec, posléze novinář a nakonec literát Paasilinna psal více než půl století. Po světě za tu dobu prodal osm milionů výtisků svých knih. Napsal na pětatřicet románů a jeho díla byla přeložena do tří desítek jazyků. V českém překladu jich existuje patnáct.

Arto Paasilinna se narodil 20. dubna 1942 v obci Kittilä ve finském Laponsku. Začínal jako novinář, ale posléze se dal na literární dráhu. První román vydal roku 1972 a tři roky nato publikoval jednu ze svých nejznámějších próz Zajícův rok. K dalším jeho známým titulům patří Chlupatý sluha pana faráře, který tragikomicky líčí život luteránského pastora dálném severu.

"Lidé jsou dojemným způsobem trochu blázniví a Finové jsou možná ještě potrhlejší než všichni ostatní," konstatoval autor v rozhovoru s agenturou AFP v roce 2005.

Konstantou Paasilinnových knih byly nekonečné útěky jeho postav. "Všechno to má původ v mém dětství, během nějž byl útěk něčím velmi konkrétním," vysvětlil AFP spisovatel, jehož rodina musela za druhé světové války odejít do Norska.

"Nikdy jsem na příběhy, co se vyprávěly u nás doma, nezapomněl, pořád ve mně přežívají. Nepřestal jsem s pohybem z místa na místo, zkusil jsem dvacítku různých zaměstnání - dlouho jsem se živil jako dřevorubec nebo novinář," říkal.

V Paasilinnových knihách se také často objevoval les. "U nás je les úkrytem, není to nepřítel. V západní Evropě už nejsou skoro žádné lesy a třebaže je to jen kousek od Finska, ten rozdíl je ohromný," konstatoval Paasilinna, který v roce 2006 navštívil Českou republiku. Své knihy podepisoval na Podzimním knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy