Vydávali Rotha, za Hrabaly dostali Literu. Slávu Mladé fronty chce oživit Albatros

ČTK Kultura ČTK, Kultura
9. 2. 2021 10:18
Za 14 milionů korun firma Albatros Media koupila knižní divizi vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu. Smlouvu s insolvenční správkyní uzavřela v pondělí, cena je již zaplacená. Souhlas k prodeji dal věřitelský výbor, zajištěný největší věřitelskou skupinou Crane Constancy Investments. Námitky neměl ani soud.
Za komentované spisy Bohumila Hrabala (na snímku z roku 1984) získala Mladá fronta cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin.
Za komentované spisy Bohumila Hrabala (na snímku z roku 1984) získala Mladá fronta cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin. | Foto: ČTK

Nakladatelství Mladá fronta, které vzniklo roku 1945, v češtině vydávalo knihy Philipa Rotha, držitelky Nobelovy ceny za literaturu Herty Müllerové, izraelského prozaika Davida Grossmana či postmodernisty Claudia Magrise, který je laureátem Ceny Franze Kafka.

Firma dále publikovala tituly bývalého prezidenta Václava Klause, někdejšího ministra zahraničí a historika Jaroslava Šedivého, psychiatra Radkina Honzáka, spisovatele Martina Vopěnky nebo sedmisvazkové komentované Spisy Bohumila Hrabala, které edičně připravili Jiří Pelán a Václav Kadlec. Za tento projekt nakladatelství obdrželo cenu Magnesia Litera za nakladatelský čin.

Nově se Mladá fronta stane sedmnáctou značku nakladatelské skupiny Albatros Media. Ta podle své mluvčí Anety Stolzové se znepokojením sledovala postupný rozpad "dříve skvělého nakladatelství" a chtěla ho zachránit. "Máme radost, že se nám nakonec podařilo dosáhnout jednomyslného konsenzu všech účastníků insolvenčního řízení," doplňuje ředitel Albatrosu Václav Kadlec.

Divize mnoho měsíců nevydala novou knihu, odešla řada autorů i klíčových redaktorů jako germanista a překladatel Tomáš Dimter, jenž nyní působí v konkurenční Euromedii. Albratros Media nicméně věří, že bude možné značku obnovit. Prioritní je udržet klíčové autory a díla.

Zprávu o novém majiteli nakladatelství v úterý oznámily insolvenční správkyně Mladé fronty Petra Hýsková a vedoucí propagace Albatrosu Stolzová. Součástí transakce je právo dál využívat značku Mladá fronta na knižní produkci.

"Potvrzuji, že na základě přípisů, souhlasů soudu a všech dotčených subjektů jsme s nimi vstoupili v jednání a včera jsme uzavřeli smlouvu, na jejímž základě začneme předávat. Nejdřív musíme řádně předat a pak to bude definitivní, ale v zásadě je proces spuštěný. Doufáme, že se nám ho podaří úspěšně dokončit," řekla správkyně. Na transakci upozornil server Seznam Zprávy.

Divizi chtěla insolvenční správkyně prodat koncem ledna v dražbě, k tomu ale nedal souhlas soud. Pak Albatros nabídl 14 milionů, o čtyři miliony méně než v lednu. "Důvodem snížení ceny je pokračující rozpad závodu, pokračující výpovědi licencí a také uplynutí dalšího měsíce," uvedl předseda představenstva Albatrosu Václav Kadlec.

Produkce jeho skupiny pokrývá přes 17 procent nakladatelského trhu v Česku, každoročně vydá asi 2500 nových knih. Majiteli Albatros Media jsou manželé Silke a Jaroslav Horákovi, firmu koupili v roce 2008.

Provoz vydavatelství Mladá fronta loni před Vánoci ukončil soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů korun. Kumulovaná ztráta Mladé fronty činí téměř 200 milionů, zaměstnancům dluží mzdy od října.

V lednu byla prodána on-line divize včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu korun. Zhruba týden poté byly vydraženy některé časopisy téměř za 4,2 milionu korun.

Z vydavatelství odešlo 98 procent zaměstnanců. Členství Mladé frontě ukončila Unie vydavatelů a organizace ABC ČR, která ověřuje náklad tisku.

Mladá fronta vydávala ekonomický týdeník Euro a další časopisy. On-line divize provozovala ekonomický web Finance.cz a dalších 12 titulů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

ČNB zlepšila odhad vývoje ekonomiky, čeká letos pokles HDP o 0,3 procenta

Česká národní banka (ČNB) dnes zlepšila odhad vývoje ekonomiky pro letošní rok. Očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP) o 0,3 procenta. V listopadové prognóze předpokládala, že se výkonnost ekonomiky sníží o 0,7 procenta. Centrální banka ale zhoršila výhled inflace, která by letos v průměru měla činit 10,8 procenta. V listopadu ČNB předpokládala inflaci průměrně 9,1 procenta. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady o tom informoval guvernér ČNB Aleš Michl.

"Recese na začátku roku bude mírnější, než čekala listopadová prognóza, a to zejména díky příznivému vlivu na energetických trzích a robustnější zahraniční poptávce," řekl Michl. Podle prognózy ČNB se ale sníží domácí poptávka i firemní investice. Pokles domácí poptávky je přitom podle Michla důležitý k oslabení inflačních tlaků.

"S odezněním nákladových tlaků se pak ekonomika postupně vrátí k růstu," doplnil Michl. Pro příští rok ČNB předpokládá hospodářské oživení, HDP by měl vzrůst o 2,2 procenta.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Muž, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v budově kanceláří, měl plně funkční zbraň

Zbraň muže, který v pondělí v Brně ohrožoval lidi v kancelářské budově, byla plně funkční. Policie při prohlídce budovy našla i zničenou místnost a v ní možné části výbušného systému. Muže zatím nebylo možné vyslechnout. Na policejním webu o tom ve čtvrtek informoval mluvčí David Chaloupka. Policie zveřejnila video ze zásahu, kdy muže zajistila. Při události se nikdo z evakuovaných lidí nezranil.

"Případ si převzali kriminalisté, kteří jej kvalifikovali jako nebezpečné vyhrožování a obecné ohrožení. Zadrženého muže zatím vzhledem k jeho zdravotnímu stavu nebylo možné vyslechnout, zůstává hospitalizovaný v uzavřeném zdravotnickém zařízení," uvedl Chaloupka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy