Hraběnka, která zostudila nacisty, zaslouží uznání. Kniha ale pomíjí utrpení koní

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
9. 11. 2019 12:52
Měl by si ji přečíst každý, kdo má rád koňské dostihy. Takhle jednoduché to je. Naopak by ji neměl číst ten, kdo má rád koně. A takhle složité to také je s knihou Richarda Askwithe Nezlomná, kterou v českém překladu Anny Kudrnové nedávno vydala Mladá fronta. Opatřila ji dlouhým podtitulem: Hraběnka, která se postavila nacistům ve Velké pardubické, nejnebezpečnějším dostihu na světě.
Roku 1927 se Lata Brandisová stala první ženou, která jela Velkou pardubickou.
Roku 1927 se Lata Brandisová stala první ženou, která jela Velkou pardubickou. | Foto: Nakladatelství Mladá fronta

Hraběnka Lata Brandisová, jež žila v letech 1895 až 1981, měla strhující příběh a je dobře, že anglický spisovatel, novinář a běžec Richard Askwith jej objevil a sepsal. Spatřil v něm "výpravu za zmizelým životem jedné z nejstatečnějších, nepodivuhodnějších, nejnespravedlněji zapomenutých postav v kronikách sportu".

Lata Brandisová se cvičí ve skocích, pravděpodobně v Řitce.
Lata Brandisová se cvičí ve skocích, pravděpodobně v Řitce. | Foto: Mladá fronta

Poptávka po silných ženských hrdinkách je aktuální a Brandisová představuje téměř učebnicový příklad, jak žena s nezlomnou vůlí a kuráží může uspět v disciplíně, která do té doby byla čistě mužskou záležitostí.

Lata Brandisová se na sklonku 19. století narodila do zchudlé šlechtické rodiny. V malé vsi Řitka prožila idylické dětství s osmi sourozenci, psy a koňmi. Jako mnohé šlechtické děti si mohla nerušeně hrát v lesích kolem rodinné usedlosti a vzdělávali ji domácí učitelé i guvernantky.

Rodina ale podle šlechtických měřítek nebyla dost bohatá, tudíž na vdávání za šlechtice mohla mladá Brandisová sotva pomyslet. Na nic takového nicméně ani neměla čas. Stala se z ní velmi talentovaná jezdkyně, kterou její bratranec, movitý hrabě Zdenko Radslav Kinský zvaný Ra, přihlásil na Velkou pardubickou.

Kniha Nezlomná není beletrie, ale čistě publicistická práce. Každé hnutí a domněnku, které by mohly působit literárně, autor pečlivě dokládá v obsáhlém rejstříku a vysvětlivkách. Nezlomná se však čte jako beletrie, přestože je nejen příběhem odvážné jezdkyně a aristokratky, ale také příběhem nejznámějšího českého dostihu Velké pardubické, považovaného za jeden z nejnebezpečnějších na světě.

V Anglii se Velké pardubické dodnes přezdívá Ďáblův dostih a o jeho divácích jeden tamní pozorovatel poznamenal, že "stejně tak dobře by mohli jít na veřejnou popravu".

Lata a její klisna Norma se blíží do cíle Velké pardubické 1937.
Lata a její klisna Norma se blíží do cíle Velké pardubické 1937. | Foto: Mladá fronta

Nezlomnou napsal Angličan, který se logicky obrací spíše k zahraničnímu publiku: českému čtenáři se kapitoly o okupaci Československa nacisty nebo o komunistickém převratu v roce 1948 mohou zdát místy až zbytečně zjednodušené. Do knihy ale patří a někdy takové "opáčko" není na škodu, zvlášť když je jako zde zasazené do kontextu osudů české i německy mluvící aristokracie žijící v tehdejším Československu.

Už samotné osudy Velké pardubické představují strhující čtení - tady je potřeba smeknout před spisovatelem, který je podává čtivě a s pečlivým užitím zdrojů. Silné jsou zejména kapitoly o šlechtických rodech, které se veřejně přidaly na stranu Čechoslováků a stejně jako Lata Brandisová za války demonstrativně mluvily jen česky, avšak po roce 1948 splakaly nad výdělkem. Komunistický puč všechny šmahem označil za nepřátele státu. "Nebyl čas rozebírat nějaké jemné rozdíly," shrnuje autor knihy Askwith.

Trochu problematičtější už je jeho pohled na Latu Brandisovou jako na průkopnici ženského sportu. Její neuvěřitelné prvenství ve Velké pardubické roku 1937 nad příslušníky jezdecké sekce SS a wehrmachtu neoddiskutovatelně dodalo Čechům sebedůvěru, byť se tak stalo krátce předtím, než nacisté zemi obsadili. Nebo slovy autora: "Jela za svůj národ a za ostatní ženy."

Nicméně: Lata Brandisová mohla závodit za specifických podmínek, díky aristokratickému původu, přesněji díky svému bohatému a vlivnému bratranci Kinskému, jehož koní užívala. V tehdejším světě musela čelit šovinistickým poznámkám, nesouhlasu a šikaně mužů na závodní dráze. Kdyby ale byla obyčejnou ženou "od koní", mohla mít talentu sebevíc. Nikdo by jí drahé koně nutné k závodění nesvěřil.

Lata a její klisna Norma (úplně vlevo) na jedné z vodních překážek při Velké pardubické 1934.
Lata a její klisna Norma (úplně vlevo) na jedné z vodních překážek při Velké pardubické 1934. | Foto: Mladá fronta

Přesto je autorův pohled na její revoluční pojetí odvahy zajímavý: "Nejde o pohlaví. Jde o postoj. Vulgárně řečeno: musíte mít koule, ale ne nutně penis."

Kniha Nezlomná je však také možná až příliš shovívavá k elegantní krutosti pardubického dostihu; krutosti, s níž se tu dobrovolně zabíjejí jezdci a s nimi jejich koně.

Obal českého vydání Nezlomné.
Obal českého vydání Nezlomné. | Foto: Mladá fronta

Autor věnuje hodně prostoru obhajobě vášně pro riskování života. Riskování koňských životů pak omlouvá ušlechtilostí a aristokratickými kořeny závodění, tím, že koně všechno tohle podstupují z lásky ke svému pánu, v případě Brandisové jezdkyni.

"Jezdci přijímají eventualitu zranění, ba i smrti s lehkou nonšalancí … nikdo nemá víc než dočasnou vládu nad životem, ať už na něm lpíme jakkoli pevně. Ti, kdo toto sevření povolují, tím projevují určitou moudrost," píše Richard Askwith.

Koně zranění na smrtelně nebezpečných překážkách Velké pardubické a potom utracení k tomu bohužel nemohou nic podotknout.

Richard Askwith: Nezlomná

(Přeložila Anna Kudrnová)
Nakladatelství Mladá fronta 2019, 369 korun

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy