V Londýně začíná výstava o Harrym Potterovi a dějinách magie. Popíše též, jak se vyrábí kámen mudrců

ČTK ČTK
19. 10. 2017 10:59
Britská knihovna v Londýně hostí od 19. října výstavu Harry Potter: Dějiny magie. Koná se u příležitosti 20 let od uvedení první knihy o Škole čar a kouzel v Bradavicích spisovatelky J. K. Rowlingové. Výstava zároveň představí předměty spojené s historií magie. Lístky si v předprodeji koupilo rekordních 30 tisíc lidí.
Video:

U příležitosti dvacátého výročí vydání prvního dílu série knih o mladém čaroději Harrym Potterovi se 20. října v Britské knihovně v Londýně otevře rozsáhlá výstava věnovaná literárnímu dílu spisovatelky J. K. Rowlingové a zároveň dějinám magie. Lístky už si podle agentury AP v předprodeji zakoupilo 30 tisíc lidí.

Výstava pojmenovaná Harry Potter: Dějiny magie se koná dvacet let od okamžiku, kdy se v knihkupectvích poprvé objevila kniha Harry Potter a kámen mudrců, po níž následovalo ještě šest navazujících románů.

Fanoušci ságy, která líčí dobrodružství žáka Školy čar a kouzel v Bradavicích, si budou moci prohlédnout mimo jiné první obrázek bradavické školy, jejž načrtla sama Rowlingová, či autorčin ručně psaný seznam učitelů a předmětů ve vzdělávacím ústavu pro kouzelníky.

Jak se vyráběl kámen mudrců

Exponáty spojené s fenoménem Harryho Pottera autoři výstavy doplnili skutečnými historickými předměty spojenými s magií.

K vidění bude například alchymistický svitek z doby kolem roku 1500, který popisuje výrobu kamene mudrců, či čínské věštecké kosti z 12. století, ale také čarodějnický kotel, koště, křišťálová koule či návod na přípravu lektvaru.

Podle autorů výstavy tak fanoušci knih Rowlingové uvidí, že řada věcí, které považovali za výplod její fantazie, má předobraz ve skutečnosti. "Naše výstava nabízí pohled na historii, mytologii a folklor, který stojí za příběhem o Harrym Potterovi," řekla kurátorka Julian Harrisonová.

Knih o Potterovi se prodalo více než 400 milionů kusů v překladech do zhruba sedmdesáti jazyků. Filmy na motivy sedmidílné série vydělaly po celém světě více než sedm miliard dolarů (152 miliard korun). Výstava potrvá do února roku 2018.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy