Rowlingová se omluvila postiženému chlapci, na Donalda Trumpa s omluvami zapomněla

Reuters Reuters
1. 8. 2017 16:03
Autorka slavné ságy o Harrym Potterovi J. K. Rowlingová se omluvila rodině malého chlapce upoutaného na invalidní vozík za tweety, ve kterých psala, že americký prezident Donald Trump hocha ignoroval. Mělo se to stát při jednom z Trumpových setkání s veřejností, nebyla to však pravda.
J. K. Rowlingová při představování nové webové stránky Pottermore.
J. K. Rowlingová při představování nové webové stránky Pottermore. | Foto: Reuters

Rowlingová ve svých tweetech označila Trumpa za "narcistické monstrum". Přiměl ji k tomu záznam tiskové konference o zdravotní péči, který působil dojmem, že americký prezident při odchodu z akce ignoroval napřaženou ruku tříletého chlapce na invalidním vozíku. 

Jiné záběry ze začátku konference však ukázaly, že Trump se u chlapce zastavil a krátce s ním hovořil ještě předtím, než na tiskové konferenci vystoupil.

Rowlingová konstatovala, že to, co viděla, nebylo přesným odrazem reality. Do vysvětlujícího tweetu napsala: "Do záběrů, které jsem viděla, jsem zcela zřetelně promítla vlastní citlivost k tomu, když někdo přehlíží postižené lidi."

Spisovatelčina omluva byla určena chlapci a jeho rodině, o Trumpovi se Rowlingová nezmínila. Autorka, která má na Twitteru přes 11 milionů fanoušků, je ke Trumpovi a jeho administrativě často velmi kritická. 

Omluva přišla poté, co byla J. K. Rowlingová za tweet o "narcistickém monstru" několik dní silně kritizována Trumpovými příznivci.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy