Úzkost ze zkázy lidstva. V čínských sci-fi povídkách už je na varování pozdě

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
6. 12. 2021 11:53
Knihy nejúspěšnějšího současného čínského autora Liou Cch’-sina nejsou veselé. Právem bývají řazeny do žánru cyberpunk. Dotýkají se zejména dystopických témat, která civilizace přinejlepším vytěsňuje.
Detail ilustrace z obalu českého vydání Toulavé země.
Detail ilustrace z obalu českého vydání Toulavé země. | Foto: Nakladatelství Host

Osmapadesátiletý Liou Cch’-sin píše převážně o zkáze lidstva. V novém souboru delších povídek Toulavá země, který v překladu Hany Do nedávno vydalo nakladatelství Host, je ale varování často polopatické. Až se čtenář neubrání a vnímá text s přihlédnutím k situaci v čínské diktatuře, kde se knihy prodávají teprve po schválení cenzurou. To by vysvětlovalo autorovu častou kritiku kapitalistické společnosti, podnikání či konzumního způsobu života.

Možná překvapivě je v novince přítomný i humor, který přitom zcela chyběl ve spisovatelově nejznámější, česky již také vydané trilogii Vzpomínka na Zemi.

Stejně jako v ní se romanopisec zabývá užitečností či neužitečností dalšího průzkumu vesmíru. Přemýšlí nad ním z hlediska případných ekologických katastrof či srážky s mimozemskou civilizací.

Toto téma rozehrává povídka nazvaná Požírač. Srší černým humorem při popisu dávných mimozemšťanů, obrovských ještěrů, potomků pozemských dinosaurů, "kteří se nalodili na deset obřích generačních vesmírných lodí a vypluli vstříc nekonečnému hvězdnému moři". O 60 milionů let později jejich vesmírné plavidlo potřebuje neustálý, ohromný příjem paliva, a požírá tedy nejrůznější planety.

Vybrané obyvatele zkonzumovaných světů si pak arogantní ještěři chovají na maso tak, aby se dobytek - v tomto případě lidé - nestresoval a jeho maso se neznehodnotilo. Lidé tedy žijí 60 let v pohodě a blahobytu.

Narážky na chov hovězího v dnešních podmínkách jsou ale tak okaté, že nenutí k zamyšlení, spíš iritují. Podobně jako někdejší propagandistické texty komunistického režimu u nás.

Nejsilněji vyznívá téma, které hravě rozvíjí několik povídek. Lidé se z nejrůznějších důvodů musí namísto vesmíru uchýlit k průzkumu zemského jádra. Je to stejně nebezpečné jako výprava do kosmu, jen mnohonásobně klaustrofobnější a náročnější pro ty, kdo se expedicí v podzemních lodích účastní. Příběh takzvané terranautky, která se svou lodí uvízne, obklopená žhavým magmatem bez možnosti jakékoli záchrany, je jedním z nejkrásnějších a nejtemnějších v celé knize.

Překvapivě humorně působí pasáže v povídce Láska z Tchaj-jüanu, která jinak oslavuje dobrovolnou chudobu - téma se v knize objevuje několikrát a opět působí jako neobratná agitka. Tady si však autor dělá legraci sám ze sebe. Popisuje se jako neúspěšný spisovatel, který prodá patnáct výtisků svého veledíla, na vlastní náklady uspořádá autogramiádu a "započne kariéru tuláka". Zároveň se však díky "analogovému" životu bez přístrojů napojených na internet vyhne všeobecné katastrofě způsobené internetovým virem zvaným Kletba1.0.

Sbírka povídek Toulavá země působí jako pomyslný zesilovač současných úzkostí a environmentálního žalu. Varuje před umělou inteligencí i ekologickými katastrofami a zároveň si uvědomuje, že na varování už je pozdě.

Ve Vzpomínce na Zemi nastínil Liou Cch’-sin zajímavé téma fatálně nevyhnutelného střetu s mimozemskou civilizací, kterou lidé porazí svou mazaností a sklonem k nepoctivé hře. Povídkám povzbudivé poselství nebo katarze schází. Nic nekončí dobře, protože na všechno už je pozdě. Zánik se blíží a způsobí ho lidská omezenost, chamtivost, individualismus, neochota riskovat vesmírný výzkum nebo náhodné setkání s nepřátelskými mimozemšťany.

Obal povídek Toulavá země.
Obal povídek Toulavá země. | Foto: Nakladatelství Host

Všichni víme, že jednou zemřeme, a možná si všichni začínáme uvědomovat, že umírá i naše planeta. Kdo si to nepřipouští, do knih čínského autora by se neměl pouštět.

Přestože se jedná o sci-fi, je to především sbírka textů o existenciální úzkosti. O to tísnivější, že líčí strach ze zkázy lidstva. Na rozdíl od Vzpomínky na Zemi jej tady nezachraňuje ani možnost nechat se na čas uspat a probudit se za několik staletí, poté co medicínský nebo technologický pokrok přinese řešení.

V povídkách se lidé sice také probouzejí o stovky let později, svět však nacházejí v ještě zuboženějším stavu. Toulavá země je tak hlavně pro čtenáře, kteří si k pandemickým úzkostem a depresím chtějí přidat ještě jednu, tentokrát vesmírnou.

Liou Cch’-sin: Toulavá země

(Přeložila Hana Do)
Nakladatelství Host 2021, 431 stran, 399 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, uvedla IEA

Celosvětové kapacity pro výrobu jaderné energie je zapotřebí do roku 2050 zdvojnásobit, aby se podařilo dosáhnout uhlíkové neutrality. Uvedla to Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v dnešní zprávě. Růst produkce jaderné energie by měl rovněž pomoci nynějším snahám vlád posílit energetickou bezpečnost snížením závislosti na dovozu fosilních paliv.

"Odchod energetického sektoru od fosilních paliv může být díky jaderné energii rychlejší a bezpečnější," uvedla IEA. "V dnešní globální energetické krizi se snižování závislosti na dovozu fosilních paliv stává prioritou při zajišťování energetické bezpečnosti. Neméně důležitá je klimatická krize," dodala. K dosažení uhlíkové neutrality je podle IEA zapotřebí do roku 2050 zvýšit kapacity pro výrobu jaderné energie na 812 ze současných 413 gigawattů.

Agentura rovněž upozornila, že téměř dvě třetiny jaderných elektráren jsou nyní starší než 30 let a že produkce jaderné energie ve vyspělých ekonomikách by do roku 2030 mohla klesnout o třetinu. Podle šéfa IEA Fatiha Birola nyní nicméně nastaly podmínky k většímu využívání jaderné energie.

"Vzhledem k dnešní globální energetické krizi, prudce rostoucím cenám fosilních paliv, problémům v oblasti energetické bezpečnosti a ambiciózním klimatickým závazkům věřím, že jaderná energie má unikátní příležitost pro návrat," uvedl Birol. "Nová éra pro jadernou energii ale není v žádném případě zaručena. Bude záviset na tom, zda vlády uskuteční kroky k zajištění bezpečnosti a udržitelnosti provozu jaderných elektráren v příštích letech," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz

Nárůsty nakažených covidem se drží nad tisícovkou, ve středu přibylo 1156 nákaz, asi o 500 víc než před týdnem. Počet hospitalizovaných stoupl na 179.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Myšákův Hamilton prohrál ve finále Memorial Cupu s týmem Saint John

Hokejisté celku Hamilton Bulldogs s českým útočníkem Janem Myšákem podlehli ve finále Memorial Cupu pořádajícímu Saint John 3:6. Sea Dogs triumfovali podruhé v boji o šampiona juniorských soutěží Canadian Hockey League (CHL) a navázali na vítězství z roku 2011. Memorial Cup se hrál po dvouleté pauze kvůli pandemii koronaviru poprvé od roku 2019, kdy jej ovládl tým Rouyn-Noranda Huskies s útočníkem Jakubem Laukem.

Dvacetiletý litvínovský odchovanec Myšák, jehož draftoval v roce 2020 ve druhém kole na 48. pozici Montreal, poslal v pondělí Bulldogs do finále vítězným gólem v čase 70:08 proti Shawiniganu (4:3 v prodloužení). Ve finále Myšák v dresu šampiona OHL také skóroval a devět sekund před koncem druhé třetiny snížil na 2:4.

Hráči celku Saint John, kteří v play off QMJHL vypadli už v 1. kole po porážce s Rimouski 2:3 na zápasy, Memorial Cup ovládli s jediným zaváháním. Ze základní skupiny postoupili z prvního místa přímo do finále po výhře nad Hamiltonem 5:3, porážce s Edmonton Oil Kings 3:4 v prodloužení a výhře nad Shawiniganem 5:3.

Stafford Smythe Memorial Trophy pro nejužitečnějšího hráče získal kanadský útočník William Dufour z vítězného týmu, který byl i nejproduktivnějším hráčem a nejlepším střelcem s osmi body a sedmi brankami ze čtyř utkání.

Sea Dogs byli jediným celkem bez českého zastoupení. S Oil Kings vyhrál WHL obránce Šimon Kubíček a s Cataractes ovládl QMJHL bek Martin Haš. Desítka českých vítězů Memorial Cupu se tak nerozšířila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy