Recenze: V čínské sci-fi lidstvo zachraňuje přetvářka. Když neví, jak dál, může hibernovat

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
5. 2. 2018 10:27
Nakladatelství Host vydalo Temný les, druhý díl čínské sci-fi trilogie, kterou chválil i bývalý americký prezident Barack Obama. V knize musí čtveřice vybraných kandidátů za pomoci přetvářky obalamutit mimozemskou civilizaci, jež se chystá zničit Zemi.
Třetí díl trilogie Liou Cch'-sina (na snímku) vyjde letos na podzim.
Třetí díl trilogie Liou Cch'-sina (na snímku) vyjde letos na podzim. | Foto: Host

Čínský autor sci-fi literatury, už to samo zní jako science fiction. Vždyť v komunistické zemi byl žánr dlouho zakázán, strana jej považovala za škodlivý a opovrženíhodný, hrající si na vědu a oslavující kapitalismus. Dnes je však situace jiná a také k českým čtenářům se postupně dostávají nejen třeba detektivky situované do Číny - z nedávné doby například velmi dobrý špionážní román Noční dravec Adama Brookese -, ale rovněž i čínská tvorba.

Nakladatelství Host vloni začalo vydávat sci-fi trilogii autora jménem Liou Cch’-sin, kterou si pochvaloval i bývalý americký prezident Barack Obama. První díl jménem Problém tří těles zaujal čtivostí, mnohovrstevnatostí i širokým záběrem sahajícím od astrofyziky po filosofii, přestože šlo o knihu s temným vyzněním a pesimistickou atmosférou.

V příběhu se nepřátelská planeta Trisolaris rozhodne nemilosrdně vyhladit lidstvo, jež jí připomíná pouhý hmyz. Používá k tomu takzvané sofony, subatomární částice, které na Zemi mají zmrazit vědeckotechnický pokrok a zabránit lidem v meziplanetárních letech. Zároveň sofony fungují jako špionážní nástroj - pronikají ke všem informacím, jež lidstvo nashromaždilo. Trisolarané tak pozemšťany nepřetržitě odposlouchávají.

Za celou štrapáci se vzdálenou civilizací může, v patriarchální Číně poněkud nepřekvapivě, zvídavá žena. Astrofyzička Jie Wen-t’ie má pohnutý původ: jejího otce, slavného vědce, usmrtil rozvášněný dav v době kulturní revoluce a dcera dlouho zažívala perzekuci. Nakonec se jako vědkyně dostala na utajenou vojenskou centrálu, odkud vyslala zoufalé volání do vesmíru. A její zprávu zachytila nelítostná planeta Trisolaris.

Jie Wen-t’ie je důležitou postavou také v češtině právě vydaného druhého dílu trilogie zvaného Temný les, přestože zde účinkuje letmo. Vědkyně jen předá zásadní teze o fungování vesmíru hlavnímu hrdinovi, nemastnému a neslanému sociologovi jménem Lou Ťi.

Druhý díl je ještě různorodější. Autor jej rozprostřel do několika staletí, v nichž se neodvratně blíží střet s planetou Trisolaris. Lidstvo ovládané sofony má jedinou naději - mimozemšťani ani jejich částice nedokáží odhalit pouze přetvářku, klam, skrývaný záměr, jinými slovy zbraně, v nichž se lidstvo zdokonaluje celá staletí.

Na základě tohoto zjištění jakási futuristická verze Valného shromáždění OSN spustí bláznivý plán: poskytne takřka neomezené prostředky čtyřem kandidátům na záchranu lidské civilizace. Jsou jimi uznávají myslitelé včetně levičáckého stratéga z Venezuly, jenž přemohl Američany - tato postava je zjevně inspirovaná dnes již nežijícím venezuelským prezidentem Hugem Chávezem -, a neúspěšného univerzitního profesora a sociologa Lou Ťi.

Všichni čtyři dostanou za úkol vymyslet, jak zachránit lidstvo, a zároveň svým chováním musejí co nejobratněji mystifikovat všechny včetně Trisolarisanů, aby nikdo netušil, v čem plán spočívá.

Už tato premisa zakládá zábavnému a čtivému ději, jenž se na šesti stech stranách rozbíhá do mnoha odboček a zápletek.

Jediný, kdo si uvědomuje absurditu situace, je packal sociolog Lou Ťi, a proto nedělá vůbec nic. Něčím připomíná všechny ty dávné hrdiny od antiky až třeba po Harryho Pottera, outsidery, kteří byli nezodpovědně postaveni před nadlidský, nemožný úkol čelit zlu.

Lou Ťi se výzvy přesto nezalekne a dělá, co jen svými nepříliš brilantními silami zvládne. Zpočátku jeho podivné nýmandské chování všichni považují za geniálně matoucí, postupně však profesora zavrhnou coby flákače a odeberou mu privilegia včetně finančních prostředků.

Autor knihy zápletku se záchranci lidstva nakonec vyčerpá a příběh překvapivě vine skrze následující staletí - to už lidé zdokonalili technologii hibernace a využívají ji mimo jiné v případech, kdy neví, jak dál. Třeba jak se vyrovnat s ekologickou katastrofou, válkou, nemocí, popřípadě se svým vlastním životem. Prostě si v hibernaci nějaký čas počkají, než se zbytek lidstva umoudří a posune na vyšší civilizační či vědeckou úroveň.

Liou Cch'-sin: Temný les

Liou Cch'-sin: Temný les

Vydalo nakladatelství Host
2017, 600 stran, 399 korun
Překlad: Aleš Drobek

Jedinec probuzený z hibernace si pak sice obtížně zvyká na nové poměry a ocitá se už v době, kdy je meziplanetární střet mezi Zemí a Trisolarisany nevyhnutelný, ale mnohým taková vyhlídka stojí za to - včetně Lou Ťina.

Druhý díl trilogie tentokrát mnohem víc zdůrazňuje problémy a premisy humanitních věd i astrofyziky. Naopak trochu upozadil témata umělé inteligence či mezihvězdné války, byť i na ty dojde.

Kouzlo knihy však nadále pramení z prolínání teorií mnoha vědeckých oborů a erudice autora, původně počítačového inženýra. Člověk má pocit, že čte víc než sci-fi, skoro jako by si zároveň doplňoval vzdělání. Ani v těchto pasážích navíc kniha nepůsobí suchopárně. Nejnovější vědecké poznatky předává tak strhujícím způsobem, že čtenáře udrží několik dnů i probdělých nocí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 2 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy