Státní cena za literaturu letos nebude udělena, laureát Jiří Hájíček ji odmítl

ČTK ČTK
4. 10. 2018 16:40
"Měl jsem za to, že Státní cena za literaturu stojí nad politickým uspořádáním. Právě toto však letos zpochybnila převážná část poroty," vysvětluje spisovatel Jiří Hájíček, proč prestižní ocenění odmítl.
Jiří Hájíček je držitelem ceny Magnesia Litera za román Selský baroko, s prózou Dešťová hůl předloni zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin.
Jiří Hájíček je držitelem ceny Magnesia Litera za román Selský baroko, s prózou Dešťová hůl předloni zvítězil v anketě Kniha roku Lidových novin. | Foto: Michaela Danelová

Částečně podobný osud jako Nobelovu cenu za literaturu, která letošní ročník vynechává kvůli neshodám v porotě, stihl letos českou Státní cenu za literaturu. Její laureát, jímž se měl stát spisovatel Jiří Hájíček, oznámil ministru kultury, že ocenění nepřevezme. Zdůvodnil to tím, že cenu zpolitizovali členové poroty, kteří nedávno odstoupili kvůli nesouhlasu s vládou ANO a ČSSD podporovanou komunisty. Laureáta ale už předtím porota vybrala.

Informaci dnes potvrdila mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková, o kauze informoval deník Právo. Podle něj budou další oborové ceny předány 21. října. Jde o Státní cenu za překlad a Ceny ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla, hudby, filmu a audiovize a výtvarného umění a architektury. Místem předání bude Nová scéna Národního divadla.

"Rozhodnutí nepřevzít cenu oznámil laureát ministrovi kultury dopisem 6. září. V tomto dopise uvedl, že Státní cenu za literaturu považoval po roce 1989 za nepolitickou, čistě odbornou, jejíž prestiž je dána jmény dosavadních laureátů a porotců," uvádí mluvčí ministerstva kultury.

"Chápu jejich osobní postoje, také jsem nevolil politické strany, které jsou nyní přímo či nepřímo u moci. Měl jsem však za to, že za současné úrovně naší demokracie Státní cena za literaturu stojí z principu svého fungování nad jakýmkoli momentálním politickým uspořádáním a není spojována se střídajícími se vládními garniturami a jejich představiteli. Právě toto však letos zpochybnila převážná část poroty svým odstoupením a jeho odůvodněním," uvedl Hájíček v dopise ministrovi.

Na své členství v porotě Státní ceny za literaturu letos rezignovali básník Petr Hruška, německý bohemista Urs Heftrich, novinářka Kateřina Kadlecová z týdeníku Reflex a Petr A. Bílek, profesor Ústavu české literatury a komparatistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

"Náš stát reprezentuje odpuzující vláda, která svoje posty vyhandlovala s komunisty a způsobila, že se extremistická politická strana stala skrytou i zjevnou součástí státní moci," prohlásil po svém odstoupení z poroty Hruška. Státní cenu za literaturu označil za ocenění reprezentativní, jež "nereprezentuje pouze oceněného spisovatele, ale i vládu".

Hruška Státní cenu za literaturu sám obdržel za sbírku Darmata na podzim 2013, kdy byla u moci úřednická vláda Jiřího Rusnoka dosazená prezidentem Milošem Zemanem a ocenění udílel ministr kultury v demisi Jiří Balvín.

Státní cenu za literaturu, jejíž laureáty může nominovat veřejnost i členové odborné poroty, vyhlašuje ministerstvo kultury znovu od roku 1995, navazuje tak na prvorepublikovou tradici. Loni ocenění získal Jáchym Topol za román Citlivý člověk s přihlédnutím k dosavadnímu dílu, předloni byl oceněn básník Petr Král.

O doplnění členů poroty rozhodne ministr kultury na základě návrhu svého odboru umění, literatury a knihoven. Doplnění předpokládáme na počátku roku 2019. O laureátech pro rok 2019 bude komise rozhodovat v červnu 2019, doplnila mluvčí.

Státní vyznamenání v rukou politiků jsou tristní, Státní cena za literaturu musí zůstat nezávislá, lepší je se trochu ušpinit, ale zůstat v porotě | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy