Spisovatel Jáchym Topol obdržel slovinskou literární cenu

ČTK ČTK
6. 9. 2015 16:24
Spisovatel Jáchym Topol byl oceněn Slovinským svazem spisovatelů za svoji mimořádnou literární činnost.
Jáchym Topol
Jáchym Topol | Foto: Wikipedia Commons

Lublaň/Praha - Spisovatel Jáchym Topol dostal v sobotu večer Vilenickou cenu, kterou mu udělil Slovinský svaz spisovatelů za mimořádnou literární činnost ve střední Evropě. Uvedla to dnes agentura STA, podle které český autor cenu převzal na závěr šestidenního, již 30. Vilenického mezinárodního literárního festivalu.

České děti (dokumentární film, ČR, 2012)
38:47
České děti (dokumentární film, ČR, 2012) | Video: Člověk v tísni

Ocenění, k němuž patří i šek na 10 000 eur (270 000 Kč), Topol převzal v jeskyni Vilenica, podle níž je také cena nazvaná. Umělec při této příležitosti řekl, že je velmi poctěn, ale zároveň skromně poznamenal, že si není jist, zda si cenu zaslouží.

Do slovinštiny byly dosud přeloženy tři Topolovy romány - Sestra, Anděl a Chladnou zemí, uvedla slovinská agentura.

Třiapadesátiletý Topol mohl do listopadu 1989 publikovat pouze v samizdatu. Po pádu komunistického režimu se rychle zařadil mezi kritikou i čtenáři nejuznávanější české autory a pronikl i do zahraničí.

Syn dramatika a básníka Josefa Topola působil v undergroundu, psal hudební texty a poezii. V roce 1988 vydal básnickou sbírku Miluju tě k zbláznění (oficiálně až v roce 1991) a posléze V úterý bude válka (1992).

Do nejvyšších pater současné české literatury Topola vynesla v roce 1994 jeho románová prvotina Sestra, originální výpověď o stavu společnosti po pádu režimu. Mezi další jeho známá díla patří prózy Anděl, Výlet k nádražní hale, Noční práce, Kloktat dehet či Chladnou zemí. V září 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta.

Kromě své spisovatelské činnosti byl Topol šéfredaktorem časopisu Revolver Revue, redaktorem týdeníku Respekt a redaktorem Lidových novin. Nyní pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy