Spisovatel Jáchym Topol obdržel slovinskou literární cenu

ČTK ČTK
6. 9. 2015 16:24
Spisovatel Jáchym Topol byl oceněn Slovinským svazem spisovatelů za svoji mimořádnou literární činnost.
Jáchym Topol
Jáchym Topol | Foto: Wikipedia Commons

Lublaň/Praha - Spisovatel Jáchym Topol dostal v sobotu večer Vilenickou cenu, kterou mu udělil Slovinský svaz spisovatelů za mimořádnou literární činnost ve střední Evropě. Uvedla to dnes agentura STA, podle které český autor cenu převzal na závěr šestidenního, již 30. Vilenického mezinárodního literárního festivalu.

České děti (dokumentární film, ČR, 2012)
38:47
České děti (dokumentární film, ČR, 2012) | Video: Člověk v tísni

Ocenění, k němuž patří i šek na 10 000 eur (270 000 Kč), Topol převzal v jeskyni Vilenica, podle níž je také cena nazvaná. Umělec při této příležitosti řekl, že je velmi poctěn, ale zároveň skromně poznamenal, že si není jist, zda si cenu zaslouží.

Do slovinštiny byly dosud přeloženy tři Topolovy romány - Sestra, Anděl a Chladnou zemí, uvedla slovinská agentura.

Třiapadesátiletý Topol mohl do listopadu 1989 publikovat pouze v samizdatu. Po pádu komunistického režimu se rychle zařadil mezi kritikou i čtenáři nejuznávanější české autory a pronikl i do zahraničí.

Syn dramatika a básníka Josefa Topola působil v undergroundu, psal hudební texty a poezii. V roce 1988 vydal básnickou sbírku Miluju tě k zbláznění (oficiálně až v roce 1991) a posléze V úterý bude válka (1992).

Do nejvyšších pater současné české literatury Topola vynesla v roce 1994 jeho románová prvotina Sestra, originální výpověď o stavu společnosti po pádu režimu. Mezi další jeho známá díla patří prózy Anděl, Výlet k nádražní hale, Noční práce, Kloktat dehet či Chladnou zemí. V září 2010 se stal laureátem Ceny Jaroslava Seiferta.

Kromě své spisovatelské činnosti byl Topol šéfredaktorem časopisu Revolver Revue, redaktorem týdeníku Respekt a redaktorem Lidových novin. Nyní pracuje jako programový ředitel Knihovny Václava Havla.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy