Zdrženlivá letní romance. Hájíček své hrdince posílá do cesty tři nápadníky

Pavel Mandys Pavel Mandys
5. 7. 2020 12:00
Zatímco v některých předchozích knihách Jiří Hájíček využíval prvků, či dokonce syžetů detektivky, jeho nový román Plachetnice na vinětách má nejblíže k žánru romance. Jistěže kultivovaně a citlivě napsané.
Jiří Hájíček se předloni měl stát laureátem Státní ceny za literaturu, po odstoupení poroty z politických důvodů ji však odmítl.
Jiří Hájíček se předloni měl stát laureátem Státní ceny za literaturu, po odstoupení poroty z politických důvodů ji však odmítl. | Foto: Michaela Danelová

Dvaapadesátiletý Jiří Hájíček je spisovatelem, kterého nejlépe charakterizuje slovo neokázalost. Ačkoliv jde o tvůrce vzdělaného a sečtělého, sám píše tradičně, přehledným, srozumitelným lineárním způsobem, bez stylistických exhibicí a kompozičních fines.

Jiří Hájíček.
Jiří Hájíček. | Foto: Michaela Danelová

Neokázalé jsou i příběhy, které vypráví: osobní, případně rodinná dramata líčená jemným střízlivým tónem. Název svého nejúspěšnějšího románu Rybí krev vysvětloval trochu chladnou a nevzrušivou povahou lidí z jižních Čech, odkud sám pochází a kde se odehrává většina jeho próz. I jeho texty by se touto metaforou možná daly charakterizovat.

Platí to také o letošní novince Plachetnice na vinětách, navzdory tomu, že jde vlastně o romanci, tedy žánr, kde jiní spisovatelé nešetří emocemi a vypjatými situacemi. Způsob, jakým Hájíček pojednává životní peripetie čerstvě rozvedené sedmačtyřicetileté pražské profesorky literatury, je především zdrženlivý.

Marii sledujeme ve 12 kapitolách podle 12 měsíců jednoho roku, který výrazně změní její dosavadní život. Hájíček přitom na první místo předsadil kapitolu z října, nejspíš proto, aby scénou rozchodu zralé ženy s o 20 let mladším mužem nasměroval pozornost čtenářů (či spíše čtenářek) k atraktivní milostné zápletce. Postupně se však ukáže, že to byla především návnada, protože letní románek s prodavačem v krumlovském knihkupectví je jen epizoda v ději podstatně vrstevnatějším, nicméně na dramatické okamžiky spíše zdrženlivým. Ostatně i milostné scéně se romanopisec nakonec vyhne, jakkoliv předtím vybudoval působivé erotické dusno.

Mariin život je komplikovanější, nelze jej redukovat na letní erotické vzplanutí. Poté, co se s ní v lednu po dlouholetém soužití rozvede kvůli mladší milence manžel, úspěšný podnikatel, protagonistka tápe, co dál s životem, jehož jedna výrazná jistota se vytratila. A protože dospělá dcera studuje ve Vídni, Marie čím dál častěji navštěvuje sestru a churavějící rodiče ve vesnici poblíž Českého Krumlova, odkud pochází. Zčásti proto, aby utekla osamělosti, zčásti proto, aby splatila dluh rodičům i starší sestře, která na rozdíl od ní na venkově zůstala a starcům věnuje značnou péči, jak Marii několikrát vyčítavě připomene.

A protože Marie se stále udržuje v dobré kondici, v průběhu oněch 12 měsíců narazí hned na tři nápadníky. Víc už se z děje nesluší prozrazovat, snad jen to, že končí sice zdrženlivým, ale zřejmým happy-endem. Minulost, jejíž křivdy bývají podstatnými motivy Hájíčkových románů, se tentokrát do příběhu zamíchá spíše nepatrně: narazíme tu na letitý sousedský spor, který má pozadí ve 40. a 50. letech minulého století. Marie ani čtenáři se ale nedozvědí podstatné detaily nevraživosti, která i starce nad hrobem vyprovokuje ke rvačce.

Obal Plachetnice na vinětách.
Obal Plachetnice na vinětách. | Foto: Host

Z pokleslejších romancí si Hájíček půjčuje atraktivní, melancholicky prožívané prostředí Prahy, Českého Krumlova či Berlína, i postavu kamarádky, která hrdinku zprvu povzbuzuje, aby žila živelněji, ale když odhalí jeden její románek, prudce ochladne její povzbuzování i letité přátelství. Nebo triky s událostmi či pocity, které si postavy nesdělí - zatímco čtenáři o nich vědí - a rozbourají si tím vzájemné vztahy: Marie se naopak snaží podobné situace řešit rozumně, napřímo a s chladnou hlavou.

Jiří Hájíček své hrdince možná posílá do cesty nápadníky až příliš snadno, většina žen, kterým táhne na padesát a opustil je manžel, asi takové štěstí mít nebude. Žánr romance ale vyžaduje hrdinku váhající, volící mezi možnostmi. Marie z Plachetnice na vinětách tak přitom činí se sympatickou nejistotou i noblesou, střídá sebezpytné a pochybující nálady s těmi suverénnějšími. Čtenářky v tom správném věku si její příběh jistě zamilují a patřičně spoluprožijí.

Autor je redaktorem časopisu iLiteratura.cz.

Jiří Hájíček: Plachetnice na vinětách

Nakladatelství Host 2020, 296 stran, 349 korun

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy