Příběhy z neskutečného světa. V českých povídkách Panna Maria umírá ve Varšavě

Aleš Palán Aleš Palán
30. 4. 2022 16:00
Kdyby literatura byla závody v šíři slovní zásoby a spletitosti souvětí, Vratislav Maňák by stál na stupních vítězů. Čtyřiatřicetiletý držitel Ceny Jiřího Ortena opět potvrzuje svůj výjimečný jazykový talent v nedávno vydané knize Smrt staré Maši.
Vratislav Maňák získal Cenu Jiřího Ortena za sbírku povídek Šaty z igelitu, vydanou roku 2011.
Vratislav Maňák získal Cenu Jiřího Ortena za sbírku povídek Šaty z igelitu, vydanou roku 2011. | Foto: ČTK

Obsahuje šest pestrých textů - ti odvážnější by si troufli říct šest povídek. Pohromadě je však drží především forma, nikoliv děj. Maňák se nechává unášet slovem, vrší příměry, jako ohař sleduje každou sebenepatrnější souvislost: místopisnou, historickou, vztahovou a především stylistickou.

Jeho způsob psaní nemůžeme přirovnat ke stromu, který má hlavní peň, z něhož se větví boční haluze: spíše ke keři, co se v daném prostoru rozprostírá útlými výhonky, přičemž každý se snaží dosáhnout co nejdál.

Smrt staré Maši je přesto souborem mikropříběhů, některých z končin, kde se mluví česky, jiných zasazených do Polska, Branibor či Orientu. Jedny se odehrávají plus minus v současnosti, jiné v blíže nespecifikované minulosti. Čas a místo ale nejsou důležité, podstatná je atmosféra.

Nejsilnější výkon podává Maňák v příbězích jako titulní Smrti staré Maši, kde líčí podivínskou bytost dožívající dávno po skončení biblických dob kdesi ve Varšavě. Někteří jsou v ní ochotni rozpoznat samotnou Pannu Marii.

Na tomto paradoxním půdorysu se autorovi daří, na pomezí bezbřehé fabulace a barvitého popisu všednosti se mu pod rukama rodí mýtus. Není to utopie, není to dystopie, je to prapodivný neskutečný svět, který není lepší ani horší než ten skutečný, jen zatraceně jiný.

Řekli jsme slovo příběh. Tam, kde se o něj autor neopírá, pouze ho naznačuje, všechno klape. Platí, že co je statické, je u Maňáka nejvíce živoucí. Bohužel chvílemi se také pokouší vyprávět děj - a zde selhává. Dynamika se mu nedaří, věty, které vedou k dalším asociacím, se náhle stávají brzdou a povídka se trhá. Jako by řidič v jedné chvíli stál na brzdě i plynu.

Závěrečná groteska ze staré Prahy nazvaná O Žitovi sklouzává do bezobsažného opakovaní a historických klišé, aby pak vyšuměla v prázdné pointě, ze které je čtenářovi poněkud teskno.

Obal knihy Smrt staré Maši.
Obal knihy Smrt staré Maši. | Foto: Nakladatelství Host

Ilustrace Michala Bačáka, využitá na obálce knihy, s tím poměrně přesně koresponduje. Ve spleti čar, zachycujících minarety a roztodivnou zeleň kolem, mizí všichni ti tetřevi, velbloudi a další živočichové. Chybí směr a přehlednost. Obsah je ztracen nikoliv v překladu, ale v množství, z kresby se stává ornament. Z Maňákova vrstevnatého vyprávění chvílemi také.

Přitom dovede vykreslit jakousi obdobu barev jihoamerické džungle, ale není Gabriel García Márquez, aby jí čtenáře dokázal provést. I když mačetou literárních dovedností kolem sebe máchá neúnavně, liána ho pevně chytla za kotník a nepustí jej z místa.

Maňákův literární naturel má mnohem blíže k přehlednějšímu prostředí, ke kultivované kulturní krajině, kterou dokáže pozorovat z jednoho stanoviště. Na svět se nedívá dalekohledem určujícím směr budoucích výprav, ale jakýmsi kaleidoskopem, jenž je schopen rozložit barvy viděného a udělat ho pestřejší. Není to vůbec málo, jen si je třeba toho být vědom.

Kniha

Vratislav Maňák: Smrt staré Maši
Nakladatelství Host 2022, 245 stran, 329 korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy