Více než dvacítku textů dali dohromady spisovatel Goerge R. R. Martin a dlouholetý editor sci-fi a fantasy literatury Gardner Dozois.
Ačkoliv by se tak mohlo zdát, že půjde o další kompilaci fantasy textů (které u nás skutečně vycházejí v nepřehledném množství), v případě Darebáků se vyplatí nedat na první dojem. Jde totiž o multižánrovou knihu obsahující fantasy, postapokalyptické, vědeckofantastické i dystopické motivy nebo prostě jen vděčné varianty na loupeže století.
Co naopak prochází celou sbírkou jako sjednocující motiv, je zkažený charakter všech postav. Lapkové, lumpové, zlodějíčci, hrdlořezové, chmatáci, podvodníci a vůbec darebáci všeho druhu hrají prim, ba co víc, chtějí, aby jim čtenář fandil. A ono to funguje.
Nad rámec tohoto modelu vystupuje několik textů, například detektivně laděná Žesťová žihadla Bradley Dentona, ve kterých si profesor se svými studenty zahrají na kočku a na myš. A jako solitér pak nad ostatní ční Provenience Davida W. Bella, ve které sledujeme epickou cestu Caravaggiova ztraceného obrazu z bludiště druhé světové války do dnešních časů.
Hlavním tahounem sbírky je samozřejmě závěrečná povídka George R. R. Martina, na které částečně staví propagace knihy – jde totiž o úplně nový příběh z Westerosu neboli Západozemí, ve kterém se odehrává Martinovo stěžejní dílo Píseň ledu a ohně.
Bohužel, ačkoliv se Martin snaží potěšit fanoušky a proletí s nimi celý svět od Králova přístaviště až po svobodná města daleko na východě, patří jeho povídka spíše k těm slabším kusům sbírky. Martinova obliba ve velkolepém divadle, kde mnoho postav hraje příběh roztažený na desítky let, se zkrátka vylučuje s povídkovým formátem.
Pokud si chcete zkrátit čekání na další knihu Martinovy ságy, sáhněte po povedenější sbírce novel Rytíř sedmi království. Darebáky však lze i tak doporučit – především fanouškům lehce ironické fantastiky i těm, kteří vždycky chtěli fandit padouchům.