Poprvé vyjde Balet malomocných. Leonard Cohen ho napsal, když žil s rabínem

Kultura Guardian, Kultura
8. 3. 2022 14:00
Na podzim v angličtině vyjde dosud nepublikovaná próza kanadského básníka a písničkáře Leonarda Cohena nazvaná Balet malomocných (A Ballet of Lepers). Hudebník, jenž zemřel před šesti lety, ji napsal roku 1956. Místo ní ale ve stejné době nakonec zveřejnil svou první sbírku poezie.
Písničkář a básník Leonard Cohen na snímku z roku 2014, dva roky před smrtí.
Písničkář a básník Leonard Cohen na snímku z roku 2014, dva roky před smrtí. | Foto: ČTK/APInvision

Podle britského deníku Guardian se devadesátistránková kniha zabývá "toxickými vztahy a tím, jak daleko je člověk ochoten zajít, aby je udržel". Protagonistou je pětatřicetiletý muž, který si k sobě nastěhuje dědečka sužovaného náhlými záchvaty agrese, což zase probudí násilí ve vypravěči.

"Přistěhoval se ke mně dědeček. Neměl kam jinam jít. Co se stalo všem jeho dětem? Smrt, rozklad, exil - ani nevím. Mí vlastní rodiče zemřeli v bolestech," začíná kniha.

Autorův životopisec Ira Nadel uvedl, že v Baletu malomocných se Leonard Cohen začal intenzivněji zabývat židovskými dějinami a tragickým osudem biblického národa, což později rozvinul ve své poezii. "Částečně také reflektoval vlastní soužití se senilním dědečkem, který ale na rozdíl od románu nebyl násilný," napsal Nadel.

Cohenovým dědečkem byl rabín Solomon Klonitzki-Kline, jenž kvůli protižidovským pogromům utekl z Litvy za příbuznými. Ve stáří trpěl Alzheimerovou chorobou, písničkář s ním chvíli žil v kanadském Montréalu. "Večer s Leonardem často sedávali nad knihou Izajáš. Rabín ji znal zpaměti a Leonard si zamiloval její poetiku, fantazii a věštectví. Nejvíc ze všeho jej ale těšilo pobývat ve společnosti starého pána, který dával najevo ‚solidárnost a radost‘ nad tím, že vnuk také píše," vylíčila novinářka Sylvie Simmonsová v česky předloni vydaném životopisu I’m Your Man.

V této době Leonard Cohen na psacím stroji vytvořil Balet malomocných. Po dokončení text nabídl dvěma nakladatelstvím včetně známých Ace Books, obě ho však odmítla. Později řekl, že Balet malomocných je "pravděpodobně lepší román" než Oblíbená hra, kterou jako svou první prózu vydal roku 1963.

V angličtině letos Balet malomocných doprovodí 15 autorových povídek a krátká rozhlasová hra. Všechny pocházejí z let 1956 až 1961 a věnují se "studu, pocitu nedostatečnosti i touze ve všech jejích náboženských i světských konotacích, ať už je to touha po lásce, rodině, svobodě, nebo přesahu", uvádí nakladatelství Canongate. Knihu vydá 11. října.

Správce Cohenovy pozůstalosti Robert Kory se odvolává na slova, která písničkář pronesl před smrtí. "Leonard řekl, že jeho skutečným mistrovským dílem je archiv, který udržoval kvůli fanouškům a badatelům. Přál si, abychom ho jednou objevili. Touto knihou cesta začíná," říká Kory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy