Podcast: Píše se rok 4322. Sex s roboty už nikoho nevzrušuje

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
26. 5. 2021 18:00
S Jakubem Hussarem - autorem očekávané sci-fi nazvané 0 Tu - o Hvězdných válkách z umakartu, imagi bankéře, duši technaře i jediné věci, kterou čtenáři fantasy a sci-fi neodpouštějí.
Spisovatel a režisér Jakub Hussar, host podcastu Na dotek.
Spisovatel a režisér Jakub Hussar, host podcastu Na dotek. | Foto: Lukáš Bíba

Před 20 lety stvořil planetu a nazval ji Coraab. Vymyslel její historii, postupně ji zalidnil postavami, vytvořil pro ně jazyk a zakreslil jejich města do map. Časem vznikl film, který se na planetě odehrává, a také on-line karetní hra, díky níž tento vymyšlený svět navštívilo už na 100 tisíc hráčů.

Na Coraab je situován i děj právě vydaného románu s názvem 0 Tu. Letos šestatřicetiletý režisér a spisovatel Jakub Hussar v něm vyprávění o dynastii Pánů těžby doprovodil vlastní hudbou. Čtenář si ji může pouštět pomocí QR kódů na stránkách a její ukázky zazní také v podcastu.

Podcast s Jakubem Hussarem si můžete poslechnout zde:

"Začalo to Neználkem ve Slunečním městě, pokračovalo Tolkienovým Pánem prstenů, navíc jsem velkým fanouškem Star Wars," přibližuje Hussar inspirace, které mu v roce 2000 pomáhaly stvořit fiktivní svět. Vzpomíná, jak už v jedenácti letech vymyslel kosmické město cucáků a nakreslil o něm čtyřsetstránkový komiks.

Ovlivňovat se ale rozhodl také život reálné společnosti. Stál například za volebními kampaněmi dvou prezidentských kandidátů, Vladimíra Franze a Pavla Fischera.

S jejich soupeřem Michalem Horáčkem se nepohodl, v podcastu vysvětluje proč. V minulých měsících pak svou prací podporoval vstup "chvilkaře" Mikuláše Mináře do politiky.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes spisovatel a režisér Jakub Hussar. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy