Podcast: Fantasy učí čtenáře trpělivosti, ale Clarková je rozjetá od začátku

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo Kosmas
21. 4. 2021 17:30
S překladatelem Viktorem Janišem o spisovatelce Susanně Clarkové, která svým větám velí jako vévoda z Wellingtonu, o mužích, kteří nečtou, a románu, v němž nepadne ani slovo o sexu.

Byla to literární senzace - když v roce 2004 ještě neznámá Susanna Clarková vydala svůj debut nazvaný Jonathan Strange & pan Norrell, klasik žánru fantasy Neil Gaiman prohlásil, že pokud jde o Anglii, jedná se o nejlepší dílo v oboru za posledních 70 let.

Podcast s Viktorem Janišem si můžete poslechnout zde:

Pochvala neunikla překladateli Viktoru Janišovi. "Taková doporučení se přece musí brát vážně. Koupil jsem si ji hned první den, co kniha vyšla, a úplně mě okouzlila," vzpomíná. Jen v angličtině se prodaly čtyři miliony výtisků, román získal šest významných literárních cen a britská BBC podle něj natočila seriál.

Susanna Clarková, autorka fantaskního příběhu z Anglie 19. století, přitom do té doby učila angličtinu v zahraničí a deset let byla redaktorkou knih o vaření. Její ohromující start však dlouho neměl pokračování. Teprve po 16 letech, nepočítáme-li soubor povídek, Clarková na prvotní úspěch navázala fantaskním románem Piranesi, který právě vydává Argo.

Do češtiny všechna tři její díla převedl právě Viktor Janiš. "Zpočátku čtenář vůbec neví, kde je," potvrzuje překladatel slova Clarkové, kterou tentokrát napadlo napsat román o muži žijícím v "obrovském, možná nekonečném domě, kde jsou uvězněny oceány".

Že hlavní postava nese jméno italského architekta a malíře Giovanniho Battisty Piranesiho, jenž žil v letech 1720 až 1778 a proslul obrazy či návrhy fantaskních monumentálních staveb, je jedním z autorčiných vzkazů čtenářům. Kdo chce vidět realitu za oknem trochu jiným způsobem, je na správné adrese.

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes překladatel Viktor Janiš. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Právě se děje

před 3 minutami

Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 3,1 procenta, nejvíc od září

Spotřebitelské ceny v dubnu meziročně vzrostly o 3,1 procenta, což bylo o 0,8 procentního bodu víc než v březnu a nejvíc od loňského září. Největší podíl na tom má hlavně zdražení pohonných hmot a tabákových výrobků. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Oproti březnu stouply ceny v dubnu o 0,5 procenta.

Analytici tak vysoký nárůst nečekali. Odhadovali, že dubnová meziroční inflace stoupne z březnových 2,3 procenta zhruba na 2,7 procenta.

Inflace vytrvale klesala od loňského července až do letošního března, kdy se zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku po sedmi měsících zastavilo. Podle ekonomů poroste inflace i v květnu, a to i kvůli otevření všech obchodů po několikaměsíční pauze způsobené epidemií koronaviru.

před 23 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

Další zprávy