Podcast Na dotek: Měl jsi tady ještě být. Kde jsi? Tys to vzdal, Filipe

Petr Vizina Petr Vizina
6. 10. 2021 17:00
Se spisovatelem Jáchymem Topolem o posmrtně vydaných textech jeho bratra, kníru napoleonského generála Marbota a pádu do propasti, který nešlo zastavit.

Vychází Bláhové psaní Filipa Topola, kniha s prózami, divadelní hrou i básněmi, jež klavírista, zpěvák a textař kapely Psí vojáci nestihl dokončit nebo publikovat před svou smrtí v roce 2013.

Doposud neznámá díla vydala Knihovna Václava Havla, kde pracuje Filipův bratr, spisovatel Jáchym. „Měl‘s tady ještě být! Kde seš? Ty‘s to vzdal!“ přibližuje své pocity z četby sourozencových nově objevených prací. „Potřebuju čas, abych to mohl číst. Jako kdyby se do mě to psaní zakusovalo.“

Podcast s Jáchymem Topolem si můžete poslechnout zde:

Nejstarší z těchto textů - třeba rozsáhlou fantaskní prózu Lupiánovy podivuhodné příběhy - napsal Filip Topol ve svých 19 letech. Poslední část výběru tvoří torzo zamýšleného románu z roku 2006. Zvlášť rané útvary prozrazují zálibu v historii, zběhlost v reáliích barokní a renesanční Evropy.

Mladého Filipa Topola, jeho rodinu i přátele z undergroundu drtil život v ponižujících podmínkách československého gulášového komunismu. Do svého vnitřního světa se ale více než realitu snažil vpouštět především rytíře.

„Filip toho napsal spoustu tak trochu potají, my jsme ho znali spíš jako veselého chlapíka a kabaretiéra. Věci, na které je třeba hodně času, snoval v ústraní,“ popisuje okolnosti bratrovy tvorby Jáchym Topol.

„Texty jako Lupián jsou barvité, pikareskní. Od dětství jsme hltali příběhy Tilla Enšpígla, Filip miloval deníky Giacoma Casanovy, četli jsme o životě renesančních kavalírů, kteří se napichovali na kordy a prchali z vězení. Naší oblíbenou knihou byly paměti napoleonského generála Marbota z jeho tažení v Rusku. Z nich vždy Filip citoval: ‚Oholil jsem svůj knír a vydal jsem granátníkům povel k útoku. Byli jsme nemilosrdní.‘ To vše se pak promítlo i do jeho psaní.“

Jedna z 30 básní v knize Bláhové psaní je věnovaná bratru Jáchymovi. Adresát ale upozorňuje, že dedikace veršů nebyla v tehdejší době neobvyklým ani vznešeným gestem. „Pro undergroundový okruh bylo charakteristické, že jsme si navzájem něco připisovali. Když si vezmeš Ivana Jirouse, kterého jsme obdivovali, Egona Bondyho nebo Vratislava Brabence, často si mezi sebou básničky věnujou. Myslím, že to bylo takové kmenové pouto,“ připomíná Jáchym Topol.

Pozdní z právě vydávaných textů jeho bratra jsou autoportrétem romantika a městského poutníka, jemuž docházejí síly. Filip Topol zemřel 19. června 2013, týden po svých osmačtyřicetinách.

„Věci nejsou, jak mají být, když se poměrně mladý člověk uchlastá. I když to možná patřilo k našemu stylu. Byli jsme prokletí básníci,“ vzpomíná Jáchym Topol. „Filip miloval Jima Morrisona, četli jsme Rimbauda, Baudelaira, beatniky, všemožné divočáky a šílenkyně. Že se člověk může při své životní pouti zbláznit, upít nebo spáchat sebevraždu, nějak viselo ve vzduchu…“

Vítejte u podcastu Na dotek. Hostem Petra Viziny je dnes spisovatel Jáchym Topol, který vzpomíná na svého bratra Filipa. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny
Foto: Aktuálně.cz

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

"Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka. Na místě je i záchranná služba, řekla bez dalších podrobností její mluvčí Michaela Bothová. Zatím se proto nedá říct, zda nejsou záchranáři na místě jen preventivně.

Holandská ulice je komplex několika kancelářských budov, denně tam dojíždí pracovat stovky lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy