Podcast Na dotek: Češi se k nám stydí, cizinci ale zahradu v Troji obdivují

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
15. 9. 2021 17:00
S vrchní zámeckou zahradnicí Kateřinou Oseckou o tajemství labyrintu, pojišťovácích na brigádě i zeleném prstu, díky kterému tu vše kvete a roste.

„Někdo je nešťastný jen proto, že kolem sebe nemá zeleň,“ uvažuje šéfová barokních zahrad v pražské Troji. Z tohoto pohledu je prostranství u Vltavy, jehož původ sahá až ke konci 17. století, něčím na způsob dávky štěstí zdarma.

Je totiž přístupné volně, vstupné se platí jen za návštěvu zámku, který v honosném stylu nechal zbudovat šlechtic Václav Vojtěch ze Šternberka.

Podcast s Kateřinou Oseckou si můžete poslechnout zde:

Touhu po přepychové vile plné uměleckých děl si hrabě přivezl z kavalírské cesty po Evropě, která by se dnes dala přirovnat ke studiím na Erasmu. Zahrada, podobná těm u patricijských vil na kraji Říma, kudy Václav Vojtěch cestoval, byla podle Osecké „rajským divadlem se stříhanými ploty, ananasy, citrusy a fontánami, voněly tu jiné květiny než jinde. Vlastník se jejím prostřednictvím chtěl ukázat, předvést svou moc.“

V 80. letech minulého století se pak v rámci rekonstrukce šlechtického sídla dočkala obnovy i ona. Původní ráz jí navrátil architekt Otakar Kuča. Od té doby je znovu možné bloudit labyrintem z habrů nebo si odpočinout v jabloňovém sadu rozděleném do osmi obrazců podle rodového znaku Šternberků.

„Všimněte si, že prosperují kavárny, které mají před vchodem stromy. Kde můžete vysunout lavičku ven, nemusíte stavět deštník. Lípa nebo platan jsou samy o sobě klimatizace. Krásně se pod nimi sedí,“ vyzdvihuje Osecká jedinečnost zeleně. A připomíná, co platí pro starodávnou zámeckou zahradu úplně stejně jako pro současné záhony před panelovými domy: zahradník musí vzít do rukou každou jednu rostlinu. Takové zpomalení a kontakt s vegetací podle Osecké člověka mění k lepšímu.

„Špičkoví zahradníci jsou čistí lidé. Mají ‚zelený palec‘, jak říkají Angličani. Všechno jim roste, kvete, dokážou například naroubovat růži. To je velké umění, zkuste si to. Nebudete to umět. Je to dar, zahradníci jsou pokorní lidé.“

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes vrchní zahradnice zámku v Troji Kateřina Osecká. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy