Podcast Na dotek: Měl jsem pocit, že vyzařuji hřmot a kravál civilizace

Petr Vizina Petr Vizina - za podpory: Logo GHMP 2
2. 6. 2021 18:00
S výtvarníkem Janem Jedličkou o tom, jak přežít chvíli ticha, o desítkách odstínů červené a také o opuštěném domě v Toskánsku, který už stojí jen na jeho obrazech.

"Při jednom výletu jsem v autě zapomněl akvarelky, tak jsem vzal prach z cesty a zkusil kreslit s ním. Dopadlo to docela dobře," vypráví Jan Jedlička ve Stopách krajiny, filmovém dokumentu, který portrétuje jih Toskánska. Tedy končiny, jež daly barvy Jedličkovým obrazům.

Těch barev výtvarník nakonec napočítal zhruba 250, včetně desítek odstínů rudé. Zapomenuté akvarelky přinesly výsledky, které jsou k vidění na jeho první velké české retrospektivě, již aktuálně hostí Galerie hlavního města Prahy v Městské knihovně. Spatřit je však lze i na obálkách desek prestižního hudebního vydavatelství ECM.

Podcast s Janem Jedličkou si můžete poslechnout zde:

"Věděl jsem, že i Giotto maloval přírodními barvami, až do 19. století jiné nebyly," přibližuje Jedlička vztah mezi jemnými tóny barev v bazilice svatého Františka v Assisi a svými obrazy, které namaloval o mnoho století později v opuštěném domě nedaleko toskánského města Grosseto.

Vztah ke slavnému umbrijskému světci je v autorových pracích snadno vystopovatelný. S Františkem jej spojuje vnímavost a ochota navázat s krajinou, jejím světlem, barvami a časem spíš dialog než do ní otisknout vlastní myšlenku, představu či tvar.

"Měl jsem pocit, že vyzařuji hřmot a kravál civilizace," popisuje Jedlička momenty, kdy z lomozu dálnice odbočil do krajiny prostoupené tichem a samotou. O dnech, které v ní strávil, mluví jako o detoxu.

Dům, od něhož dostal klíč, dnes již ovšem nestojí. "Podobně už ale neexistují třeba ty části krajiny, které kdysi vzalo moře. A já nehledám konečný výsledek, zajímá mě právě ten proces změny," říká.

Vítejte u podcastu Na dotek, hostem Petra Viziny je dnes výtvarník Jan Jedlička. K poslechu na platformách SoundCloud, Spreaker, Google Podcasts, Spotify i Apple Podcasts.

Podcast Na dotek Petra Viziny

Na dotek Petra Viziny

K poslechu zde na platformách SoundCloud, SpreakerGoogle PodcastsApple Podcasts i Spotify.  

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy