Diplom a šek na 10 tisíc dolarů, což je v přepočtu asi 230 tisíc korun, Michonovi předali zástupci hlavního města. Čtyřiasedmdesátiletý Francouz se stal devatenáctým držitelem této mezinárodní literární ceny.
Do Prahy přijel poprvé, dodnes ji znal jen z Kafkových románů a dalších knih jako město záhad a děsů, fascinoval ho například Golem, jak řekl při ceremoniálu.
Laureátem Ceny Franze Kafky zvolila Michona osmičlenná mezinárodní porota v tajném hlasování, uvedl Železný. Kromě něj o vítězi rozhodovali španělský spisovatel Lorenzo Silva, rakouská autorka Marianne Gruberová nebo literární historik Josef Čermák.
Francouzský zástupce poroty, literární vědec André Derval, pronesl slavnostní řeč. Promluvil o Michonově životě a díle, jeho osobních i spisovatelských inspiracích.
Pierre Michon se narodil roku 1945, svou prvotinu Vies minuscules vydal v 38 letech. Napsal na 20 knih, do češtiny byla přeložena jediná - Opati. V originále vyšla roku 2002.
Cena Franze Kafky je udílena od roku 2001. Může ji získat pouze žijící autor prozaického, básnického nebo dramatického díla, které bylo vydáno knižně a alespoň jedna publikace se dočkala českého překladu.
Mezi nositeli Kafkovy ceny jsou čeští zástupci Ivan Klíma, Arnošt Lustig, Václav Havel a Ivan Wernisch. Cenu získali také tři pozdější laureáti Nobelovy ceny za literaturu: rakouská spisovatelka Elfriede Jelineková, britský autor Harold Pinter a Peter Handke.