Ó přírodo ráno při kafi a cigáru. Básník Borkovec skládá přírodní lyriku z plevelu na skládce

Jonáš Zbořil Jonáš Zbořil
26. 8. 2018 13:40
Přes dvě dekády stojí Petr Borkovec ve středu domácí poezie. Jeho nová sbírka působí jako on-line zápisník, nástěnka sociální sítě Pinterest nebo blog na Tumblru. Zkouší, kde končí báseň a začíná příroda.
Básník Petr Borkovec mimo jiné organizuje vyhledávaná autorská čtení v kavárně Fra na pražských Vinohradech.
Básník Petr Borkovec mimo jiné organizuje vyhledávaná autorská čtení v kavárně Fra na pražských Vinohradech. | Foto: Jana Plavec

Kdo vezme do ruky novou sbírku básníka Petra Borkovce nazvanou Herbář k čemusi horšímu, nejspíš bude mít pocit, že koupil vadný výtisk. Nervózně přeskočí autorův latinsky psaný životopis, nalistuje jednu z prvních básní. "Ó přírodo ráno při kafi a cigáru! / Dnes ani žluna nemá den / …………postaru / ………." Verše básně nazvané Z pozůstalosti se odmlčí do teček.

O pár stran dál stojí text psaný v řečtině. A hlouběji v knize, záměrně prošpikované gramatickými chybami, překlepy i nedopsanými básněmi, je do písmenka zkopírovaná Erbenova Polednice.

Sbírka Herbář k čemusi horšímu působí jako on-line zápisník - nástěnka sociální sítě Pinterest nebo blog na Tumblru. Jako by se jeho autor z fraktálů tradiční poezie i "repostů" z on-line diskusních fór snažil znovu probudit k životu přírodní lyriku.

"V široké se zatáčejí / nektaroví dubové. / Silnoramní proudové - vidím záři vůkol sebe - / valné čeřny všudy lejí," začíná titulní báseň Herbáře, evidentně navazující na tradici vzletných českých obrozenců.

Třeba to byli oni, kdo se skrze poezii dokázal dostat k přírodě. Borkovec si zkouší zapamatovat verše ze dvě stě let staré Vznešenosti přírody Miloty Zdirada Poláka, trénuje daktyl a trochej, rytmické stopy, které v dnešní době působí všelijak, jen ne přirozeně. Jindy se radí s algoritmem.

"Slávik lebpe / slaviek štěhotá / slávik ůlepne / slaváček štěhotí / slavk lepne / slavíčkekšthotaá," koktá počítač v básni Slavíček, jednom z mnoha textů, který naznačuje, že jazyk podléhá stejnému rozkladu, vývoji i mutaci jako příroda v civilizaci.

V Borkovcově Herbáři lze nalistovat trsy vzácné staročeštiny, jinde čistě posekaný trávník vědeckých zkratek a odborné terminologie, sem tam bují nová divočina jazyka: neologismy i překlepy.

Nejpůsobivější texty v Herbáři jsou ty, v nichž se Borkovec snaží přiblížit přírodě po svém - bez algoritmů, bez citací inzerátů od "outdoor lidiček" či obrozeneckých personifikací jako "lodě šli už dávno spát".

"Vylovím spálené dřevo / z včerejšího ohně / a popíšu škebli říční," píše se ve Čtyřech pokusech o škebli říční, kterou snad před Borkovcem museli v duchu složit starověcí čínští básníci. "Bolí mě hlava, když zvedám / ponožku Burlington z řeky: / prst řízne vařená ryba, / míza se drolí do vody," stojí ve druhém ze čtyř pokusů - na poměry Herbáře snad až nečekaně "tradičně" znějící básni, jejíž okouzlující obraznost přichází neznámo odkud.

Borkovcova nová sbírka pokračuje v rozmělňování image autora, který v devadesátých letech minulého století psal přesně porcované verše, o něž se dalo říznout, a platil za pokračovatele křesťanské tradice.

Za více než dvě dekády působení ve středu domácí poezie ale Borkovec, mimo jiné organizátor vyhledávaných autorských čtení v kavárně Fra na pražských Vinohradech, několikrát zbořil a znovu postavil svůj básnický jazyk. Přinejmenším od dob Milostných básní z roku 2013 to vypadá, jako by ho teď nejvíce těšilo prohrabávat se odřezky a sutinami textů, potlačovat v sobě ověřené autorské postupy.

Herbář k čemusi horšímu není poznámkový aparát z textového editoru, který někdo omylem poslal do tiskárny. Je to sbírka ukazující hledání někoho, kdo v poezii strávil polovinu života a v posledních letech potřebuje zmapovat její hranice, otestovat limity. Zkouší, kde končí báseň a začíná příroda, divočina.

Petr Borkovec: Herbář k čemusi horšímu

Petr Borkovec: Herbář k čemusi horšímu

Nakladatelství Fra 2018, 120 stran, 169 korun

Nejvíc toho, i když to zní jako klišé, Borkovec zjišťuje o člověku samotném. O jeho dojemné snaze katalogizovat exempláře brouků i ptáků a také o jeho problematickém vztahu s kormorány. To vše v době, která tak nějak pořád směřuje k opaku, kdy se města nezadržitelně plní auty, rybníky sinicemi a uhynulými kapry. A kdy se čeští zákazníci celé léto rozčilovali, že e-shopy čerstvě subtropické domoviny vyprodaly všechny větráky.

Autor je redaktorem Českého rozhlasu - Radia Wave.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 7 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy