Autor Skleněného pokoje Mawer vydal román o pražském jaru, první recenze knihu chválí

ČTK Kultura ČTK, Kultura
20. 8. 2018 15:31
Na podzim v českém překladu vyjde nový román Simona Mawera. Události pražského jara líčí z pohledu dvou anglických studentů, kteří stopují po Evropě, a diplomata působícího na britském velvyslanectví v Praze, který se sblíží s českou studentkou.
Simon Mawer na tři roky starém snímku pořízeném při návštěvě Prahy.
Simon Mawer na tři roky starém snímku pořízeném při návštěvě Prahy. | Foto: Jiří Koťátko

Příznivé recenze v Británii sklízí nový román anglického spisovatele Simona Mawera nazvaný Prague Spring. Pod názvem Pražské jaro jej ještě letos na podzim v českém překladu vydá nakladatelství Kniha Zlín.

Kniha popisuje optimismus roku 1968, spojený s tehdejším politickým uvolněním, i náhlý konec tohoto procesu, který přinesla invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Letos sedmdesátiletý autor knihy to vše líčí očima čtveřice postav.

Dva studenti z anglického Oxfordu, dívka ze zámožné rodiny Ellie a chudší chlapec James, stopují po Evropě. Když dorazí až na jih Německa, usmyslí si, že navštíví Prahu.

V té jako první náměstek britského velvyslance působí Sam Wareham, který pokus o politické tání sleduje coby diplomat se zvláštní směsí profesionálního cynismu a nadšení mladého člověka. Warehamova postava, která se domluví česky i rusky, zároveň díky české studentce Lence objevuje svět tehdejší československé mládeže.

"Mawer je skvělým kronikářem minulých událostí v cizích zemích a Pražské jaro je nádherně atmosférickým portrétem města, jakož i politickým a historickým thrillerem se špetkou špionáže. Je stejně brilantní jako vše ostatní, co napsal, a to už něco znamená," napsal v recenzi přední britský deník The Times.

Ke stejnému závěru dospěl také recenzent skotského listu The Scotsman. Podle něj si čtenář chvíli zvyká na střídání vypravěčů - z příběhu dvou studentů stopujících po Evropě přechází do světa diplomacie viděné očima Sama Warehama a zase zpět. Nakonec se ale všechny dějové linky uspokojivě protnou, pochvaluje si The Scotsman.

Podle těchto novin se spisovateli daří nakazit čtenáře představou, že sny mladých Čechoslováků mohou dojít naplnění, ačkoli je jasné, že "jejich naděje budou pošlapány a vrata věznice se opět zabouchnou".

Následný popis invaze vojáků je "mistrovský a mrazivý", míní deník, podle nějž je z knihy zjevná Mawerova znalost československých dějin i literatury.

Bulvární anglický list Daily Mail ve stručné recenzi konstatoval, že Mawerova próza je řízně napsaná, "poháněná pocitem hrozby, jak se Sověti chystají k invazi".

Server TheDigitalFix.com si všímá, že postavy studentů Jamese a Ellie si nejsou jisté, zda jedna opětuje city druhého, a cestou po Evropě si urovnávají myšlenky podobně, jako se více než dvacet let po druhé světové válce stále staví na nohy země zasažené nacistickou okupací. "Napětí to vytváří mnohem lépe než jakákoliv historická či geopolitická pasáž," míní server, podle nějž Mawer do textu vstupuje jen zřídka, aby anglickojazyčným čtenářům osvětlil nejnutnější kontext.

K bohatosti knihy prý přispívají odkazy na film Fando y Lis režiséra Alejandra Jodorowského z roku 1968, na Čechovovu hru Višňový sad, Dvořákovu operu Rusalka nebo na díla Franze Kafky, vypočítává server.

Letos sedmdesátiletý Simon Mawer v minulosti napsal román Skleněný pokoj inspirovaný osudem vily Tugendhat, podle něj nyní vzniká stejnojmenný film.

Za Skleněný pokoj se Mawer roku 2009 dostal mezi finalisty Man Bookerovy ceny, nejprestižnějšího ocenění v oblasti anglofonní literatury.

Za knihu Tightrope (Provazochodkyně) Mawer předloni získal Cenu Waltera Scotta za historickou prózu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy