Nikdy nepodporoval krveprolití. Švédská akademie hájí Nobelovu cenu pro Handkeho

ČTK Reuters ČTK, Reuters
17. 10. 2019 17:39
Ve čtvrtečním vydání listu Dagens Nyheter obhajuje Švédská akademie rozhodnutí udělit Nobelovu cenu za literaturu rakouskému spisovateli Peteru Handkemu, známému prosrbskými postoji. Podle šéfa akademie Matse Malma se Handke v minulosti dopustil provokativních výroků, nikdy ale nepodporoval krveprolití.
Peter Handke na zahradě svého domu v Chaville nedaleko Paříže.
Peter Handke na zahradě svého domu v Chaville nedaleko Paříže. | Foto: ČTK/AP

Udělení Nobelovy ceny za literaturu za letošní rok vyvolalo kritiku, mimo jiné od přeživších masakru ve Srebrenici, kde bosenskosrbské jednotky v roce 1995 povraždily 8000 muslimských chlapců a mužů. Přeživší události, kterou mezinárodní justice označila za akt genocidy, minulý týden vyzvali Švédskou akademii, aby Nobelovu cenu Handkemu odebrala. "Je to ostudné, měli bychom se zamyslet, jaký to vysílá signál," uvedla Munira Subašičová, předsedkyně sdružení Srebrenické matky.

Peter Handke byl odpůrcem leteckých útoků NATO na Srbsko během kosovské války na konci 90. let a v roce 2006 řečnil na pohřbu srbského vůdce Slobodana Miloševiče, jehož byl velkým podporovatelem. Sympatie vyjádřil i válečným zločincům Ratku Mladičovi a Radovanu Karadžičovi.

Šéf Švédské akademie Mats Malm v článku, který dnes otiskl švédský deník Dagens Nyheter, připustil, že Handke se dopustil "provokativních, nevhodných a nejasných politických výroků". Podle Malma ale nikdy neopěvoval krveprolití a otevřeně odsoudil srebrenický masakr.

"Švédská akademie na jeho tvorbě neshledala nic, co by představovalo útok na občanskou společnost či na respektování rovnosti všech lidí," dodal.

Malm cituje článek publikovaný v roce 2006 v německém listu Süddeutsche Zeitung, ve kterém Handke uvedl, že srebrenický masakr byl nejhorším zločinem proti lidskosti v Evropě od druhé světové války.

Albánský premiér Edi Rama akademii obvinil, že vyznamenáním Petera Handkeho "snižuje hodnotu ocenění a noří se do dalšího skandálu, který poškodí její pověst na desítky let".

Albánský ministr zahraničí Gent Cakaj, původem z Kosova, označil Handkeho za popirače genocidy. Kosovská velvyslankyně v USA Vlora Çitakuová řekla, že byl oceněn "propagátor etnické nenávisti a násilí".

V reakci na tuto kritiku již minulý týden další z členů Švédské akademie Anders Olsson konstatoval, že literární Nobelova cena se "nedává za politiku, ale literaturu".

Peter Handke dříve navrhoval, aby Nobelova cena za literaturu byla zrušena, protože vytváří "falešné svatořečení" a čtenářům nic nepřináší. Minulý čtvrtek už jako čerstvý laureát přiznal, že toto uznání mu dává "zvláštní druh svobody".

 

Právě se děje

před 42 minutami

Stržená trolej zastavila tramvaje mezi I. P. Pavlova a Nuslemi

Mezi náměstím I. P. Pavlova a náměstím Bratří Synků v Praze nejezdí tramvaje. Důvodem je podle informací na webu dopravního podniku stržená trolej. Tramvajové linky číslo 6 a 11 jezdí odklonem. Mezi stanicemi I. P. Pavlova a náměstí Bratří Synků je zavedena náhradní autobusová doprava. Dopravní podnik předpokládá obnovení provozu přibližně v 10:30.

Trolej poškodilo kolem 8:00 nákladní auto v železničním podjezdu v Bělehradské ulici. Provoz tramvají je kvůli tomu přerušen v obou směrech.

Linky číslo 6 a 11 jsou odkloněny přes zastávky Náměstí Míru a Vršovické náměstí. Ve vyloučeném úseku jezdí náhradní autobusová linka X11.

před 1 hodinou

Jan Zahradil se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu

Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) se stal předsedou skupiny přátelství EU - Čína v Evropském parlamentu. Informoval o tom web projektu Sinopsis, který se věnuje dění v Číně. Zahradilovo předsednictví předpovídal už v květnu. Podle agentury Bloomberg je skupina přátelství EU - Čína jedním z nástrojů prosazování čínského vlivu v Evropském parlamentu. 

Zahradil ve funkci nahradí britského poslance cejlonského původu Nirja Deva, se kterým český politik sedí ve stejné frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR).  

Zdroj: Domácí
Aktualizováno před 1 hodinou

Čtyři lidé zemřeli po střelbě na soukromém večírku v Kalifornii. Dalších šest je zraněných

Deset lidí bylo v neděli postřeleno na jihovýchodě města Fresno v Kalifornii, čtyři z nich na následky zranění zemřeli. Informovala o tom agentura AP, podle které k neštěstí došlo na zahradní party kolem 18:00 tamního času (03:00 našeho času).  Oběťmi byli muži ve věku 25 až 35 let.

Policie neví, jestli byl střelec jen jeden, nebo útočilo více osob. Útočník či útočníci se podle policie vloupali na dvůr, kde se večírek konal, a začali pálit do skupiny asi 35 lidí, kteří sledovali fotbalový zápas. Policie zatím v souvislosti se střelbou nikoho nezadržela. Tři muži zemřeli na místě, čtvrtý po převozu do nemocnice. Zbylých šest zraněných je mimo ohrožení života, informoval server CBS News.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy