Památník národního písemnictví opravil depozitář, nabídne tisíce archivních materiálů

ČTK ČTK
2. 1. 2020 17:16
Po čtyřech letech skončila rekonstrukce centrálního depozitáře Památníku národního písemnictví v Litoměřicích. Jeho provoz bude slavnostně zahájen zkraje roku.

Depozitář má zároveň sloužit jako multifunkční badatelské centrum s přístupem k desítkám tisíc archivních materiálů. Cena rekonstrukce není známa.

Centrální depozitář v objektu bývalých kasáren tvoří dvě budovy. "Rekonstrukce první z nich byla dokončena v roce 2017 a už v omezeném provozu funguje," vysvětluje mluvčí památníku Aneta Křižková. Rekonstrukce druhé budovy skončila nyní a depozitář byl zkolaudován.

V Litoměřicích bude uložena většina sbírek všech tří odborných oddělení Památníku národního písemnictví, literárního archivu, knihovny a uměleckých sbírek. "Na jednom místě bude badatelům k dispozici rozsáhlý studijní materiál zahrnující osobnosti literatury, knižního a výtvarného umění," doplňuje ředitel památníku Zdeněk Freisleben.

Oddělení uměleckých sbírek, které pečuje například o galerii Jiřího Karáska ze Lvovic, dílo Jakuba Schikanedera, Jana Konůpka či Františka Koblihy, čeká poslední fáze stěhování do depozitáře začátkem roku 2020.

Budovy jsou vybaveny moderní depozitní technologií, kompaktními regály i specializovanými místnostmi pro uložení nestabilních materiálů. Grafická podoba fasád obou budov depozitáře je dílem českého typografa Jana Solpery. "Depozitář bude pravidelně zpřístupňován badatelské veřejnosti formou komentovaných prohlídek, minivýstav a prezentací vybraných archiválií," slibuje mluvčí instituce.

Památník národního písemnictví spravuje sbírky dokumentů a uměleckých děl a soustředí se na vývoj literatury a knižní kultury v českých zemích od 18. století až do současnosti.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy