Otevřela na apríla. V Brně začala fungovat nová Knihovna Milana Kundery

Otevřela na apríla. V Brně začala fungovat nová Knihovna Milana Kundery
Ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček, brněnská primátorka Markéta Vaňková z ODS, francouzský velvyslanec Alexis Dutertre a ministr kultury Martin Baxa z ODS při sobotním otevření Knihovny Milana Kundery v Brně.
Francouzský velvyslanec Alexis Dutertre, ministr kultury Martin Baxa z ODS, brněnská primátorka Markéta Vaňková z ODS a ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.
Vlevo hovoří ministr kultury Martin Baxa z ODS při otevření Knihovny Milana Kundery v Brně.
Brněnská primátorka Markéta Vaňková a ministr kultury Martin Baxa, oba z ODS.
Foto: ČTK
ČTK Kultura ČTK, Kultura
1. 4. 2023 13:22
Součástí brněnské Moravské zemské knihovny je od této soboty nově otevřená Knihovna Milana Kundery. Provoz zahájila na apríla, kdy jeden z nejvýznamnějších žijících českých spisovatelů oslavil 94. narozeniny. Už v polovině týdne Kundera knižně poprvé česky vydal svůj slavný esej Unesený Západ ze začátku 80. let minulého století.

Kunderova knihovna se nachází v prvním patře Moravské zemské knihovny, konkrétně nad kavárnou. Otevřená bude v pracovních dnech od 10 do 17 hodin. Obsahuje více než 3000 svazků, převážně překladů autorových knih do cizích jazyků, recenzí jeho děl a část osobního archivu včetně korespondence. Knihovna v jeho rodném Brně vznikla díky ochotě romanopisce a jeho manželky Věry Kunderové, řekl při sobotním ceremoniálu literární vědec a ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček. "Věra Kunderová je autorkou nejen této skvělé myšlenky, ale také s mimořádnou pílí a nasazením dávala celý soubor dohromady a pomáhala s přípravou převozu," zdůraznil Kubíček.

Ceremoniálu se zúčastnil například Antoine Gallimard, ředitel jednoho z nejznámějších francouzských nakladatelství Gallimard, které Kunderovy knihy publikuje už desítky let. Ve své řeči přirovnal setkání svého otce Clauda Gallimarda s Kunderou k tomu, když se zakladatel firmy a jeho dědeček Gaston Gallimard domluvil s romanopiscem Marcelem Proustem na vydávání sedmidílného románu Hledání ztraceného času.

Ministr kultury Martin Baxa z ODS ocitoval, jaké pocity přesun knihovny z pařížského bytu Kunderových do Brna vyvolal v autorově ženě. "Milan se narodil v Brně. Je to symbolický akt. Milan se vrací do Brna. Milan třeba odejde, ale bude žít nadále v Brně. Lidi za ním budou chodit, studenti za ním budou chodit. Prostě bude žít tam, kde se narodil," řekla tento týden Kunderová pro Český rozhlas. Spisovatel s manželkou odjel z Československa roku 1975, komunistický režim jej o čtyři roky později zbavil československého občanství. Až v roce 2019 získal Milan Kundera české občanství.

Díky smlouvě s manželi Kunderovými a správci autorských práv bude fond knihovny průběžně obohacován o stále nová vydání Kunderových knih, prakticky to znamená jednu až dvě nové publikace týdně. Čtenáři a badatelé si je budou moct vypůjčit prezenčně.

Listinný materiál se má postupně skenovat, aby bylo možné jej studovat v elektronické podobě. Knihovna zahrne také počítače s audioverzemi Kunderových děl v češtině, francouzštině, angličtině a němčině. Další počítače umožní studovat digitalizovaná díla, mezi nimiž jsou zejména výtisky s autorskými korekturami.

Antoine Gallimard při otevření knihovny přirovnal setkání svého otce s Kunderou k tomu, když jeho dědeček uzavřel smlouvu s Marcelem Proustem. | Video: Moravská zemská knihovna

Postupně se má digitalizovat též archivní materiál, v němž se nachází například Kunderova korespondence se slavnými filmovými režiséry Federicem Fellinim a Françoisem Truffautem nebo s dramatikem Fernandem Arrabalem.

Knihovna Milana Kundery má sloužit i jako místo setkávání, nabídne kulturní program s přesahem k společenským tématům. Členy dramaturgické rady jsou přední francouzské spisovatelky Yasmina Reza a Florence Noiville, ředitel Frankfurtského knižního veletrhu Juergen Boos, Miroslav Balaštík, vedoucí brněnského nakladatelství Host, nebo Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy