O Man Bookerovu cenu se znovu uchází Arundhati Roy

ČTK ČTK
27. 7. 2017 12:02
O Man Bookerovu cenu se znovu uchází Arundhati Roy

Porota dnes zveřejnila širší seznam 13 finalistů prestižní Man Bookerovy ceny. Pozornost britských médií přitahuje především laureátka tohoto ocenění, indická spisovatelka Arundhati Roy se svým dlouho očekávaným druhým románem. Vydala jej 20 let poté, co získala Man Bookerovu cenu za svou první prózu Bůh maličkostí. Vítěz ceny bude oznámen 17. října.

V loňském roce získal poprvé toto ocenění americký autor; byl jím Američan Paul Beatty se satirickou knihou The Sellout. Letos jsou na seznamu uchazečů hned čtyři Američané a převážně jde o známá jména. Americký spisovatel a scénárista Paul Auster kandiduje se svým prvním románem po sedmi letech, který nese název 4 3 2 1, dalšími jsou jeden z nejčtenějších amerických povídkářů současnosti George Saunders, Colson Whitehead a Emily Fridlund.

Čtyři zástupce má na seznamu také Británie. Spisovatelky Ali Smith a Zadie Smith se v minulosti již dostaly do užšího výběru šesti kandidátů na zisk Man Bookerovy ceny, nakonec ocenění ale nedostaly. Dalšími Brity, kteří si letos dělají naděje, jsou pak Fiona Mozley a Jon McGregor.

Třináctičlenný seznam doplňují dva irští autoři Sebastian Barry a Mike McCormack a dva spisovatelé pákistánského původu Mohsin Hamid a Kamila Shamsie.

Finalisté byli vybráni ze 144 navrhovaných kandidátů; podobně jako loni je zastoupeno sedm mužů a šest žen. Arundhati Roy, která je držitelkou Man Bookerovy ceny z roku 1997, byla nominována za novou prózu nazvanou Ministerstvo nejvyššího štěstí. Užší seznam uchazečů bude znám 13. září, 17. října se veřejnost dozví jméno vítěze.

Bookerova cena, od roku 2002 přejmenovaná na Man Bookerovu cenu, byla založena v roce 1969 jako protiváha Goncourtově ceně ve Francii. Vítěz si odnáší peněžitou cenu ve výši 50 tisíc liber, odměnou je ale i to, že výrazně stoupne prodej jeho románu, stejně jako knih ostatních finalistů. V minulosti byla soutěž otevřena jen spisovatelům ze států Britského Společenství, Irska a Zimbabwe, v posledních letech je přístupná celému anglofonnímu světu.

 

Právě se děje

Další zprávy