Německou cenu získá spisovatelka ze Zimbabwe. Vloni strávila noc ve vazbě

Kultura AP, Kultura
23. 6. 2021 10:56
Spisovatelka, filmařka a dramatička Tsitsi Dangarembga z afrického Zimbabwe získá letošní Mírovou cenu německých knihkupců. Převezme ji na říjnovém Frankfurtském knižním veletrhu jako první autorka černé pleti, píše agentura AP.
Tsitsi Dangarembga.
Tsitsi Dangarembga. | Foto: Hannah Mentz

Tsitsi Dangarembga byla roku 2003 hostem pražského veletrhu Svět knihy, kde spolu s dalšími autory četla mimo jiné v restauraci Dahab. Ta sídlila v pražské Dlouhé ulici na místě dnešní pobočky Lokálu.

Dvaašedesátiletá autorka je podle poroty Mírové ceny německých knihkupců nejen jednou z nejdůležitějších umělkyň ze Zimbabwe, také představuje jeden z nejvýraznějších hlasů současné africké literatury. Porota rovněž zdůrazňuje spisovatelčin boj za ženskou rovnoprávnost a dosažení politické změny v Zimbabwe. To krátce po vyhlášení nezávislosti v roce 1980 ovládl prezident Robert Mugabe, jehož diktatura trvala až do roku 2017.

Vloni v létě byla Tsitsi Dangarembga zatčena a strávila noc ve vazbě za to, že stála u dálnice vedoucí do zimbabwského hlavního města Harare s billboardem volajícím po reformách a propuštění politických vězňů.

K nejznámějším románům Tsitsi Dangarembga, jejíž dílo dosud nebylo přeložené do češtiny, patří v angličtině napsaný bestsellerový román Nervous Conditions z roku 1988 a jeho pokračování This Mournable Body. To vyšlo teprve vloni a obdrželo nominaci na prestižní Bookerovu cenu.

"Naprosto sdílím poznatek Virginie Woolfové, že aby mohla žena v klidu psát, potřebuje vlastní pokoj a 500 liber. Těch 500 liber pominu, ale teď to poprvé vypadá, že budu mít vlastní pokoj," vysvětlovala roku 2004, proč se stále nemá k tomu, napsat pokračování prózy, kterou BBC označila za jednu ze stovky knih měnících svět.

Druhým důvodem bylo, že Tsitsi Dangarembga od literatury postupně přešla k divadlu a kinematografii. Napsala scénář k filmu Neria z roku 1993, komerčně nejúspěšnějšímu snímku zimbabwské kinematografie, a tři roky nato sama debutovala jako režisérka titulem Everyone's Child. Dnes je podepsána pod dvacítkou filmů.

Spisovatelka kromě jiných získala PEN Pinter Prize a PEN International Award udílenou za svobodu projevu.

Mírová cena německých knihkupců spjatá s částkou 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 636 tisíc korun, existuje od roku 1950. Tsitsi Dangarembga ji dostane 24. října na Frankfurtském knižním veletrhu.

K dosavadním laureátům patří Kanaďanka Margaret Atwoodová, bělorusko-ukrajinská novinářka Světlana Alexijevičová, čínský disident Liao I-wu nebo Izraelec David Grossman.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Olomoucký krajský státní zástupce podal obžalobu na 16 lidí a dvě firmy kvůli daňovým únikům za čtvrt miliardy. Uvedla to Česká televize na webu.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy