Slavný italský malíř Caravaggio se stal hrdinou komiksu, který vychází česky

ČTK ČTK
16. 5. 2020 13:09
Komiks o slavném italském malíři Caravaggiovi v těchto dnech vychází česky. S životem a dílem Michelangela Merisiho de Caravaggia čtenáře seznamuje italský kreslíř Milo Manara.

Knihu, kterou přeložila Denisa Streublová, vydalo nakladatelstcí Crew coby 21. titul edice Mistrovská díla evropského komiksu. V ní už se představili tvůrci Alejandro Jodorowsky, Moebius, Paolo Eleuteri Serpieri, Enki Bilal, Grzegorz Rosiński nebo Francois Boucq.

Čtyřiasedmdesátiletý Milo Manara popisuje nejen Caravaggiův osud a vznik jeho obrazů. Také upravuje svůj malířský styl tak, aby se co nejvíc podobal a blížil Italovým vizím.

"Caravaggio je už čtvrtý komiks Milo Manary, který se dostal do naší řady Mistrovská díla evropského komiksu," připomíná Petr Litoš z nakladatelství Crew. "Nedávno spolu v jedné knize vyšla dvě historická dramata, Indiánské léto a El Gaucho, zachycující námořní války i osídlování Ameriky. Ale úplně poprvé se u nás Manara objevil s příběhem Borgia, který vznikl ve spolupráci s Alejandrem Jodorowským," dodává.

Zatímco komiks Borgia byl z výtvarného hlediska zářivě barevný, Caravaggio se víc blíží klasickým malbám. Scénář k němu napsal sám Manara, je civilnější a víc se drží historie, s důrazem na Caravaggiovu tvorbu a na vznik jeho nejslavnějších děl.

Manara, uznávaný kreslíř, provokatér a přítel Federica Felliniho, představuje Caravaggia nejen jako fascinujícího malíře, ale také coby citlivého a problematického člověka.

Milánský rodák Caravaggio, který žil v letech 1571 až 1610, působil v Římě, Neapoli, na Maltě a na Sicílii. Tvořit začal v duchu manýrismu, později měl vliv na formování barokního stylu. Jeho přínos spočíval ve větší realističnosti mytologických a biblických postav, jejichž předobrazem byli prostí lidé tehdejší doby.

Caravaggio byl též známý výtržník, často se dostával do problémů s papežskou justicí.

Komiks je mezi českými čtenáři stále populárnější. Úspěch měl například Sál komiksů otevřený před dvěma lety na festivalu Svět knihy Praha. Loni v červnu v Praze vznikla Česká akademie komiksu. Od fanouškovských počátků 90. let minulého století se komiks v Česku rozšířil natolik, že je součástí edičních plánů většiny nakladatelství. Jako čistě komiksové vzniklo už před více než 20 lety právě nakladatelství Crew.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Kanadský soud uznal útočníka, který najel v Torontu do davu lidí, vinným

Kanadský soud uznal vinným z desetinásobné vraždy a 16 pokusů o vraždu Aleka Minassiana, který v roce 2018 vjel v Torontu s dodávkou do chodců. Deset jich zabil a 16 zranil. Osmadvacetiletý muž se hlásil ke skupině lidí žijících v "nedobrovolném celibátu" (anglicky involuntary celibate, zkráceně incel), která je spojována také s dalšími útoky, píší americká média.

Minassianův právník se soudu snažil dokázat, že jeho klient nevěděl, že činí něco špatného, protože trpí poruchou autistického spektra. Minassian se loni k činu nepřiznal a jeho právní zástupci tvrdili, že vzhledem ke svému psychickému stavu není trestně odpovědný.

Soudkyně Anne Molloyová však rozhodla, že se tato tvrzení nepodařilo přesvědčivě prokázat. Není podle ní pochyb, že jeho činy byly dopředu naplánované a úmyslné, a že si byl plně vědom toho, co dělá. Minassian podle ní rovněž vyhledával a užíval si pozornost, kterou mu jeho čin přinesl.

Minassian najel v dubnu 2018 se zapůjčenou dodávkou do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď Emerald libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to dnes izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán. Její názor ale nepotvrdily bezpečnostní složky.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

"Írán praktikuje terorismus nejenom jadernými zbraněmi a snahou dostat se k našim hranicím. Páchá ho také poškozováním životního prostředí. Bojujeme proti znečištění a ubližování životnímu prostředí bez ohledu na hranice," řekla ministryně. Neposkytla ale informaci o libyjské firmě, která plavidlo vlastní, ani detaily o íránském podílu na úniku látky. Pohrozila však zahájením soudního řízení. "Budeme se soudit jménem všech izraelských občanů kvůli škodě na zdraví, přírodě, floře i fauně," řekla.

Izraelská televize Channel 13 ale oznámila, že představitelé bezpečnostních složek názor Gamlielové nesdílejí. Televize také vyjádřila podivení nad tím, že se na obsahu sdělení ministryně nepodílela tajná služba Mossad nebo jiné bezpečnostní agentury.

Televize Kan s odvoláním na nejmenovaného bezpečnostního představitele oznámila, že se nezdá, že byl Írán do úniku toxinů přímo zapojen. Slova ministryně plně nepotvrdil ani generální ředitel z jejího úřadu Rani Amir.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 50 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
Další zprávy