Učebnice komiksu od Toy Box radí, jak nezapomenout na sny a nechat si zaplatit

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
29. 3. 2020 17:40
Jako každá výtvarná činnost také komiks vyžaduje trpělivost a čas. Toho se v současné krizi některým lidem možná dostává víc, než by si přáli. Nedávno vydaná Komiksová učebnice komiksu od výtvarnice Toy Box nabízí způsob, jak čas zužitkovat, zorganizovat a přetavit v uměleckou činnost. V duchu její tvorby a životního étosu by se chtělo říci, že dává návod, jako osquatovat sny.

Sny se objevují hned v mottu této nezvyklé komiksové učebnice, již vydalo nakladatelství Paseka a která mísí praktické návody "krůček po krůčku" s komiksovými pasážemi i osobním, takřka intimním přístupem, známým z autorčiných komiksů. Třeba z výtečné publikace Moje kniha Vinnetou, která shodou okolností nedlouho před učebnicí vyšla v rozšířené verzi.

"Jsme z téže látky jako naše sny," začíná Toy Box citátem z Shakespearovy Bouře. A o důležitosti snů hovoří i první řádky první kapitoly, kde se píše, že "s nápady je to jako se sny - mají je všichni, jen ne všichni si je pamatují". Následujících 17 kapitol pojednává o prvotních inspiracích i vyjednávání o ceně, když se z člověka stane kreslíř profesionál.

Hlavní předností knihy je, že navzdory praktickým a metodickým radám a postřehům nikdy nezapomíná právě na to prvotní, unikavé a nemetodické: na sny, z nichž se vše rodí.

Každá kapitola začíná několika stránkami komiksu, v němž se odvíjí příběh mladé výtvarnice Adély, od prvních dětských krůčků v sochařském ateliéru po nešťastné vztahy a pokusy o první komiksovou tvorbu. Po něm následuje výklad protkaný osobními příklady z autorčina života i citacemi umělců či teoretiků, od Charlieho Chaplina přes režiséra Vojtěcha Jasného až po spisovatele Harukiho Murakamiho. V závěru kapitoly pak přichází soubor úkolů, který prozrazuje, že Toy Box mimo jiné zúročuje zkušenosti z vedení kreslířských workshopů. Ty mimochodem nabízela pro děti zdarma po Skypu hned v prvních dnech karantény, kdy se kvůli koronaviru uzavřely školy.

Výtvarnice má blízko ke squatingu a graffiti, v tomto prostředí se odehrává i osobní Moje kniha Vinnetou. A jako by se také v její učebnici odrážel jakýsi přirozeně angažovaný postoj, který mají do jisté míry společný aktivisté i umělci. Umění je v očích mnoha teoretiků i očích Toy Box činnost, kde se osobní zaujetí potkává s pílí a obojího je potřeba. Neboť talent se přeceňuje.

V tomto spojení je i největší síla učebnice. Nabízí spoustu rad podpořených vlastní zkušeností a neutápí se v přílišné romantizaci umělce jako geniálního rozervance. Toy Box tvoří ilustrace i komiksy často na zakázku, přitom však s jasnými uměleckými i etickými pravidly - a ty se snaží přenést i na čtenáře a potenciální "žáky".

Ukázka z Komiksové učebnice komiksu.
Ukázka z Komiksové učebnice komiksu. | Foto: Agáta Dolejší/Paseka

Komiks může být dílo na objednávku a přitom stále umělecký počin, kterým se jeho autor rozvíjí, zní možná jedna z nejdůležitějších myšlenek knihy. Už její ilustrační komiksové pasáže ostatně na akvarelových stránkách plných emocí i křehkosti dokazují, že i výukový materiál může působit nejen na rozum.

Tento přístup je chvílemi zároveň i slabinou, především v prvních pasážích knihy, které se dotýkají těch intuitivnějších a uměleckých fází tvorby, tedy hledání inspirace a námětu. Tam někdy autorka osobní zkušenost a přístup vydává za všeplatnou strategii a kniha místy působí, jako by uvízla na půli cesty mezi uměleckým vyznáním a obecným návodem.

Toy Box předloni na výstavě svých děl v Českém Krumlově.
Toy Box předloni na výstavě svých děl v Českém Krumlově. | Foto: ČTK

Zato závěrečné kapitoly, které se zabývají napřed techničtějšími aspekty tvorby a pak také komunikací s galeriemi či klienty, přinášejí mnoho cenných detailů.

Je to podnětné čtení nejen pro samotné adepty komiksového řemesla, díky působivé výtvarné stránce i univerzální povaze některých rad, které lze aplikovat na ledasjaký obor lidské činnosti.

V závěru je tak kniha též návodem, jak neprokrastinovat. Toy Box se dříve věnovala novinařině a ukazuje, jak se tato práce otiskla do jejího přístupu k umělecké tvorbě. Jak se naučila rozvrhnout si čas, dělat důkladné rešerše jako při psaní novinového článku, jehož cílem také bývá přijít s novým materiálem, pohledem na danou problematiku.

V neposlední řadě se závěrečné pasáže o tom, jak se prezentovat či jak si stanovit vlastní cenu, kriticky dotýkají některých zvyklostí českého výtvarného prostředí, kde se například umělcům často neplatí za výstavy, protože je to "přece prostor pro jejich prezentaci".

Obal Komiksové učebnice komiksu.
Obal Komiksové učebnice komiksu. | Foto: Paseka

Je to kniha o tom, jak vůbec začít a jak se mnohem později uchytit jako "profík", který si umí určit vlastní cenu, což na malém, byť v poslední době narůstajícím tuzemském komiksovém trhu stále není samozřejmé.

Komiksová učebnice komiksu je ale mezi řádky také průřez kariérou jedné z nejosobitějších domácích výtvarnic. Autorky, která ví, jak se zabydlet ve snech, a přitom svým dílem i každou větou potvrzuje, že zároveň nežije někde na obláčku. Vždy je přítomná tady a teď, nohama pevně na zemi.

Toy Box: Komiksová učebnice komiksu

Nakladatelství Paseka 2019, 288 stran, 449 korun

Umění je výheň, která vás sežehne, tvrdí komiksová kreslířka Toybox. Na své knize pracovala tři roky i deset hodin denně. Kvůli svým aktivitám se přitom bojí pravicových extremistů i policie. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy