Všechno souvisí s fialovým krokodýlem. Michal Ajvaz napsal román o cestování

Markéta Pilátová Markéta Pilátová
11. 1. 2020 17:00
Prózy spisovatele Michala Ajvaze, který je laureátem Magnesie Litery i Ceny Josefa Škvoreckého a nedávno oslavil sedmdesátiny, se vždy vyznačují zářivou, čarovnou spletitostí témat, stylů i myšlenek.
Michal Ajvaz je laureátem Magnesie Litery i Ceny Josefa Škvoreckého.
Michal Ajvaz je laureátem Magnesie Litery i Ceny Josefa Škvoreckého. | Foto: ČTK

Jeho nové, více než sedmisetstránkové dílo Města, jejž vydalo nakladatelství Druhé město, kombinuje prvky dobrodružného románu a podivuhodně magicko-realistického cestopisu "on the road".

Na cestu se v něm vydává překladatel skandinávských detektivek Adam, aby zachránil nevydaný text dávného gymnaziálního kamaráda Štěpána. Ti dva se potkali na prahu dospívání. A vzpomínka na jejich čisté přátelství i výpravy do země velké literatury a umění zastihne Adama v okamžiku, kdy jej o pomoc přichází požádat Štěpánova manželka.

Protože Adam se chystá na konferenci do Švédska, poprosí ho, jestli by nemohl něco zjistit o tajemném flash disku v podobě fialového krokodýla. Ten v malém domku ve Stockholmu přehrával čarovnou hudbu, díky níž Štěpán napsal Adamem dlouho očekávanou knihu. Štěpán má však z nepochopitelného důvodu pocit, že stvořil plagiát, a tak se Adam rozhodne přijít všem těm záhadám na kloub.

Jeho podivuhodná cesta je plná nečekaných zvratů, umění, filozofie a především krásy měst, která navštěvuje. Pátrání začíná ve Švédsku, odkud však flash disk mezitím zmizel, pokračuje do Polska, Amsterodamu, irského Corku, přes oceán do slunné Kalifornie a New Yorku až do Japonska.

Všude se Adam setkává se záhadnými součástkami, o nichž nikdo neví nic bližšího. Samy si vybírají náhodné a nejisté majitele, kterým pak přinášejí inspiraci, lhostejnost, dobrodružství, zoufalství, lásku, závratné štěstí či naopak neštěstí. Vždy si ale chrání svou "nesmyslnost", píše enigmaticky Ajvaz.

Tak trochu připomínají ježka v kleci. "Svými výčnělky se zarývaly do světa i do života lidí a nikomu nedovolovaly, aby je lhostejně minul," čteme v knize, jejíž protagonista je čím dál přesvědčenější, že součástky pochází z jediného zdroje. A že po světě je rozsévá takzvaná Paní stroje, tajemná designérka Olivia Lee.

Hrdina se brodí stále různějšími příběhy, jež součástky způsobily, a "děj beze smyslu dostane místo ve světě tím, že se stane součástí jiného děje beze smyslu".

Adam si na své pouti čte knihy, které byly díky součástkám napsány, pozoruje sochy nebo poslouchá hudbu, u jejichž zrodu tajemné díly stály. A čtenář se postupně seznamuje s mnoha autorovými zajímavými úvahami a postřehy o povaze umění či inspirace. Stejně jako Michal Ajvaz píše o důležitosti knih, které člověka mohou zavést "do zářivého světa", nebo o sporu mezi zlou a krásnou příznivkyní filozofa Hegela s příznivcem Kierkegaarda.

Fialový krokodýl se postupně dostává trochu do pozadí. Adam stále intenzivněji prožívá odyseu za nalezením vlastní cesty, inspirace a souznění se světem. "Od dětství vím, že opravdu důležité věci není možné najít nikde jinde než na dobrodružných výpravách," uvažuje.

Děje a města se na sebe vrství a zavinují jeden do druhého jako houpavé labyrinty, zavěšené na erudici a sečtělosti romanopisce, který o několik délek přesahuje českou literární produkci. Navíc používá jemný, poťouchlý a zároveň laskavý humor. "Héraklés, který každou noc bojuje s Hydrou hmoty, a výsledkem zápasu je háčkovaná dečka," říká si pro sebe třeba jedna postava.

Ajvaz podobné pasáže dávkuje jemně, částečně aby shodil sám sebe a odvážný literární styl, který by někomu mohl připadat až příliš filozofující. Dobře si je vědom nebezpečí, a tak kniha ani na okamžik neztrácí dobrodružný nádech ani rytmus. Více než sedm set stran uplyne stejně rychle, jako když Olivia Lee na své nafukovací, létací soše přelétá nad Tokiem.

Obal románu Města.
Obal románu Města. | Foto: Nakladatelství Druhé město

Místa, jež poznává, hlavní hrdina popisuje s laskavou elegancí. Každému vyznává lásku a velkoryse je představuje čtenáři. Ukazuje, jak cestování dokáže člověku navrátit ztracený dětský úžas. A umožňuje mu "setkat se s místy a setkávat se se sebou samým".

I kdyby někomu přece jenom neseděla spisovatelova rozkoš z vyprávění a mámivě spletitý styl se "všemi těmi věcmi, obrazy, postavami a příběhy ze tří světadílů", může si s sebou knihu vzít na cesty coby poetický bedekr - v Tokiu nebo Stockholmu se zaručeně bude hodit.

Michal Ajvaz: Města

Nakladatelství Druhé město 2019, 736 stran, 499 korun

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy