Hitler chtěl zničit rakouskou královskou rodinu, tvrdí Američan v nové knize

ČTK ČTK
29. 4. 2020 15:43
Nové poznatky o tom, proč chtěl nacistický vůdce zničit rakouskou královskou rodinu, předkládá americký spisovatel James Longo v česky právě vydané knize nazvané Hitler a Habsburkové.
Arcivévoda František Ferdinand d'Este (vlevo) po příjezdu na nádraží v Sarajevu v červnu 1914. Vpravo je jeho manželka Žofie a rakouský generál jezdectva Potiorek.
Arcivévoda František Ferdinand d'Este (vlevo) po příjezdu na nádraží v Sarajevu v červnu 1914. Vpravo je jeho manželka Žofie a rakouský generál jezdectva Potiorek. | Foto: ČTK

Píše o tom, jak Hitler, který před 75 lety spáchal sebevraždu ve svém bunkru v Berlíně, pronásledoval děti zavražděného arcivévody Františka Ferdinanda d'Este a jeho české manželky, hraběnky Žofie Chotkové.

Obal českého vydání knihy Hitler a Habsburkové.
Obal českého vydání knihy Hitler a Habsburkové. | Foto: Slovart

"Autor přináší nové poznatky o příčinách nenávisti nacistického vůdce vůči monarchistické rodině, tak úzce spjaté s českými dějinami," upozorňuje Jana Kaizrová z nakladatelství Slovart, které knihu vydalo v překladu Anny Veselé.

Autor se o problematiku začal zajímat, když ho matka přivedla ke Kurtu von Schuschniggovi, profesoru politologie na univerzitě v americkém St. Louis.

"Vyprávěla mi, že tento tichý, plachý muž kdysi byl kancléřem Rakouska, pak ho nechal zatknout Adolf Hitler a uvěznili ho v Německu, v koncentračním táboře Dachau. Nevěděl jsem, co je kancléř nebo koncentrační tábor, kde je Rakousko či Německo, neznal jsem jméno Adolf Hitler, ale tohle setkání ve mně vzbudilo celoživotní zvědavost a otázky. A tato kniha je jejich výsledkem," píše James Longo v doslovu.

Jako mladý učitel navštívil Dachau v Německu a vídeňské Muzeum vojenské historie v Rakousku. "Učil jsem se o atentátu na arcivévodu Františka Ferdinanda, jediné politické vraždě, která způsobila světovou válku. Jeho poslední slova k umírající manželce 'Žofie, neumírej, žij pro naše děti' mě pronásledovala. Zajímalo mě, co se stalo s jeho osiřelými dětmi. Zdálo se, že to nikdo neví," dodává Longo.

Podle něj Hitlerova zášť vůči císařskému rodu Habsburků, mrtvému arcivévodovi a jeho sirotkům vznikla v době führerova mládí, kdy strávil pět let ve Vídni. Manželství Ferdinanda s českou hraběnkou Chotkovou považoval za příklad šířícího se mísení ras a rozprodávání německého Rakouska "méněcenným národnostem".

Ve své knize se Longo vedle událostí roku 1938 a anšlusu, to znamená připojení Rakouska k Německu, věnuje také dlouholetému úsilí potomků Ferdinanda d'Este o navrácení majetku včetně zámku Konopiště, o který přišli v roce 1921.

Ústavní soud v roce 2011 odmítl stížnost Sofie Hohenbergové ve sporu o mobiliář zámku Konopiště na Benešovsku. Hohenbergová je pravnučkou habsburského následníka trůnu Ferdinanda d'Este, zavražděného roku 1914 v Sarajevu.

James M. Longo vystudoval University of Missouri, poté získal magisterský titul na Webster University a doktorát na Harvard University. Je profesorem na katedře vzdělávání na Washington & Jefferson College. Vyučoval v Rakousku, Brazílii a Kostarice, přednášel na univerzitách ve Spojených státech, Edinburghu či Zlíně. Je autorem osmi knih, například From Classroom to White House. Žije v USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy