Na Festival spisovatelů přijede držitelka Goncourtovy ceny Vénus Khoury-Ghata

ČTK ČTK
24. 4. 2020 20:33
Pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha věří, že se jim v říjnu podaří uskutečnit 30. ročník mezinárodního setkání spisovatelů se čtenáři. Téma zvolili již loni, zní A nezbývá než doufat. Organizátoři nově oznámili jméno druhého hosta, kterým je libanonsko-francouzská autorka Vénus Khoury-Ghata.
Vénus Khoury-Ghata je držitelkou Goncourtovy ceny za celoživotní dílo.
Vénus Khoury-Ghata je držitelkou Goncourtovy ceny za celoživotní dílo. | Foto: Catherine Helie

"Program připravujeme, sice se obměňuje v návaznosti na nečekané skutečnosti, ale pozvaní spisovatelé jsou s námi ve spojení. Stejně jako my i oni doufají, že ve dnech 8. až 11. října se setkáme v Praze," vzkazují pořadatelé, jimiž jsou v Praze žijící americký básník Michael March a jeho žena, spisovatelka Vlasta Brtníková.

Dvaaosmdesátiletá Vénus Khoury-Ghata se narodila v Libanonu, ale žije v Paříži. Dětství strávila částečně v Bejrútu a částečně v horské vesnici Bšarré, kde se roku 1937 narodila. Magické horské místo už proslavil slavný libanonský básník a malíř z přelomu 19. a 20. století Chalíl Džibrán.

Prostředí vesnice, divoká krása hor i rodinné nesváry, které zraňovaly její srdce, se pro Vénus Khoury-Ghata staly inspirací pro pozdější tvorbu.

Do roku 1972 žila v Bejrútu. První manželství ji materiálně zajistilo, ale osud ji spojil s francouzským lékařem Jeanem Ghatou a v roce 1972 se odstěhovala do Paříže. Ačkoli píše francouzsky, Francie se nikdy nestala domovem jejích příběhů. Všechny své práce situuje do arabského světa kolem Středozemního moře.

Čtenáři v nich najdou příběhy krásy, lásky, tragické osudy žen pod tlakem náboženských zákonů i dennodenní smrt libanonské občanské války. Do světa jejích postav vstupují i události z autorčina života.

Vénus Khoury-Ghata dosud vydala 40 knih prózy a poezie. Ve Francii za ně získala řadu poct, mezi jinými Goncourtovu cenu za celoživotní dílo nebo Hlavní cenu Francouzské akademie za poezii. V češtině jí dosud vyšel jediný román, Sedm kamenů pro cizoložnou ženu.

Claudio Pozzani.
Claudio Pozzani. | Foto: PWF

Již dříve pořadatelé Festivalu spisovatelů Praha jako prvního letošního hosta oznámili osmapadesátiletého italského prozaika, básníka a hudebníka Claudia Pozzaniho. Jeho básně byly publikovány ve více než 10 jazycích a objevily se v antologiích i magazínech současné mezinárodní poezie.

Pozzani je také ředitelem janovského Mezinárodního festivalu poezie, největší a nejstarší události svého druhu v Itálii. Jeho poslední deska básní a hudby nazvaná La Marcia dell'ombra se zařadila do top 20 žebříčku italských nezávislých rádií. Jeho texty z italštiny pro letošní festival přeložil Jiří Pelán.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Trump po čtyřech letech opustil Bílý dům, míří na Floridu

Končící americký prezident Donald Trump po čtyřech letech ve funkci krátce po 08:00 místního času (14:00 středoevropského času) opustil Bílý dům, do kterého se nastěhuje jako nová hlava státu Joe Biden. Do vrtulníku Trumpa doprovodila jeho manželka Melania a prezident před nástupem krátce promluvil k přítomným novinářům. Jeho funkční období skončí v poledne místního času (18:00 SEČ).

Ještě před koncem svého mandátu má Trump vystoupit s prohlášením na Andrewsově základně, odkud pak v prezidentském speciálu Air Force One odletí na Floridu. První chvíle v pozici exprezidenta podle všeho stráví ve své rezidenci Mar-a-Lago ve West Palm Beach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy