Literární naděje. V češtině vyšel velký americký román debutanta Gabriela Tallenta

Ladislav Nagy Ladislav Nagy
31. 7. 2019 12:34
Senzaci v anglosaském světě vzbudila próza, kterou předloni debutoval tehdy třicetiletý Američan Gabriel Tallent. Několika literárních ocenění, nadšených kritik i čtenářské pozornosti se dostalo titulu, který teď pod názvem Absolutní miláček vyšel v českém překladu Martina Pokorného.
Autoru knihy Gabrielu Tallentovi je teprve 32 let.
Autoru knihy Gabrielu Tallentovi je teprve 32 let. | Foto: Penguin Random House

Po přečtení nutno konstatovat, že ohlas je pochopitelný a zasloužený. Pochopitelný hlavně proto, že románům zpracovávajícím traumata hluboko z dětství, zejména traumata sexuální povahy, je dopřáváno sluchu - vzpomeňme třeba již také v češtině vydaný Malý život od Hanyi Yanagihary. Podobných knih ale poslední dobou přibývá a také Gabriel Tallent se v době, kdy USA žily kampaní #MeToo, trefil do tématu, jež ve společnosti rezonuje.

To však na knize naštěstí není to hlavní. Úspěšná je hlavně pro své vypravěčské mistrovství. Pojednává o dospívající dívce, která vyrůstá bez matky, jen s podivínským otcem, jenž je naprostý šílenec. Dceru mučí, sexuálně zneužívá, ale zároveň miluje.

V Tallentově podání to má obrovský náboj i sílu a rozměry se to blíží mýtu - jak starověkému, tak novodobému, na jakých byla vybudována Amerika.

Děj je přitom zdánlivě prostý. Jedná se o osobní příběh dívky jménem Turtle a jejího osvobození od otce. Na něj je protagonistka silně fixována, napětí v knize tak vytváří zejména její akutní vědomí, že pouto nepůjde přetrhnout jinak než surově. Od samého počátku více než čtyřistastránkové prózy vše směřuje k násilnému konci.

Shodou okolností byl Tallentův román do češtiny přeložen téměř ve stejné době jako jiná pozoruhodná a krvavá prvotina, Království Elmet od britské prozaičky Fiony Mozleyové. Ty knihy mají mnoho společného: zobrazují silné ženské hrdinky vychovávané otcem, život na kraji společnosti, silně vnímaná environmentální témata. Vyznačují se výrazným sociálním aspektem.

Především je však spojuje síla literárního výrazu. Tallentova próza, pevně zakořeněná v tradici amerického písemnictví, má silnější mytologický rozměr. Turtle je tak trochu Calamity Jane, někdejší hrdinka amerického Divokého západu, a trochu Jim Bridger, který v podobné době na podobném místě lovil kožešiny.

Turtle díky otcově výchově skvěle zachází se zbraněmi, ostatně velkou část románu tráví tím, že opečovává své kvéry - stejně jako proslulý stopař Bridger ale také dovede přežít v divočině. Umí si poradit za všech okolností. Zná přírodu, která je v kalifornském Mendocinu, kde se román odehrává, přece jen vlídnější než v jiných částech USA, přesto však nebezpečnější než v Evropě.

V Turtle a jejím otci Martinu Alvestonovi spisovatel vytvořil úžasnou dvojici. Drama jejich vztahu nabývá téměř kosmických dimenzí a není mezi nimi místo pro nikoho dalšího.

Milující dědeček, který se pokusí intervenovat, umírá na infarkt a Turtle s Martinem zapalují karavan, v němž bydlel. Stejně tak jsou na vedlejší kolej odsunuti všichni, kdo hrdinku chtěli začlenit do sociálního života.

Pouto mezi Turtle a Martinem je natolik úzké, že oba čelí opovržení. Turtle ví, že ji Martin sexuálně zneužívá, dobře si uvědomuje, že incest představuje společenské tabu, a děsí se následků - zejména případného otěhotnění. Zároveň odmítá cizí pomoc, ba co víc, světem kolem opovrhuje.

Tuší, že věc musí skončit tragédií, avšak do posledního střetu s otcem nenechá vstoupit nikoho dalšího. Ve své ohleduplnosti Turtle dokonce přemýšlí, jak to udělat, aby až k tomu dojde, bylo kolem co nejméně nevinných - jako by se schylovalo k pistolnickému souboji v pravé poledne. S tím rozdílem, že proti sobě nestojí hodný a padouch, nýbrž dva lidé, kteří jsou mimo dobro a zlo.

Oba čtenáře fascinují: předčasně vyspělá a neobyčejně samostatná Turtle i její otec, hromotluk ve flanelové košili, který jezdí obřím pick-upem, nenávidí svět a připravuje se na jeho zkázu.

Hromadí zásoby jídla, munice a dalších věcí nezbytných pro přežití, vystavuje Turtle tvrdému, téměř vojenskému drilu a sám se ve svém mizogynství utvrzuje četbou skeptických filosofů, hlavně Davida Humea z 18. století.

Martinovo téměř prorocké vyšinutí dává vzpomenout romány současníka Cormaca McCarthyho, zvláštním smyslem pro humor i grotesku zase autory proudu zvaného jižanská gotika.

Debut Gabriela Tallenta je mimořádný takzvanou metatextualitou, tedy rovinou, ve které je text hned komentován. Čiší z něj temný americký romantismus, transcendentalismus z počátku 19. století či něco z vášnivých kázání raných amerických autorů.

Jako by Tallent chtěl naznačit, že "velký americký román", o němž se mluví drahně let, nespočívá v přijímání realistických vzorů evropské literatury, ale v navázání na duchovního a literáta z 19. století Ralpha Waldoa Emersona a hlavně na pozdně romantického klasika Hermana Melvilla - ve vytvoření románu jako zakládajícího mýtu.

Gabriel Tallent: Absolutní miláček

Gabriel Tallent: Absolutní miláček

(Přeložil Martin Pokorný)
Nakladatelství Odeon 2019, 448 stran, 399 korun

Všechny tyto literárně-historické souvislosti by byly bezcenné, pokud by románovou látku neneslo svižné vyprávění. Tallentův text má skvělé tempo, nádherné hovorové dialogy a úžasný smysl pro detail. Právě za zachycení stylu, rytmu i hovorové úrovně jazyka zasluhuje uznání překladatel Martin Pokorný - stylisticky obtížného úkolu se zhostil s bravurou a citem.

Teď se o tom může přesvědčit i český čtenář: v Gabrielu Tallentovi má americká literatura obrovskou naději.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

Evakuaci 100 lidí si vyžádal požár objektu v průmyslové zóně v Chrastavě u Liberce. Zatím se obešel bez zranění. Hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Lidé v okolí by neměli otevírat okna, řekl starosta obce Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Krajský mluvčí hasičů Jakub Sucharda dodal, že na místě je chemická laboratoř z Kamenice sledující stav ovzduší.

Dobrovolná jednotka obce Cvikov sleduje tok Lužické Nisy až do obce Chotyně. Požár zasáhl výrobní halu na polyuretanové výrobky společně se sklady. "Počet zasahujících jednotek se na místě zvýšil na 21," uvedl Sucharda. Hoří v areálu pobočného závodu firmy Grupo Antolin.

Požár byl hasičům nahlášen zhruba ve 12:40. "V plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla mluvčí policie Dagmar Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati mezi Libercem a Chrastavou. Místo vlaků jezdí náhradní autobusy.

Podle Suchardy zatím nelze odhadnout, jak dlouho zásah potrvá. "Hasiči zasahují vnitřní i vnější zásahovou cestou, připravujeme zásah po střešní konstrukci," dodal. Hasiči při zásahu využívají dron a k dispozici mají i speciální hasicí zařízení z Mladé Boleslavi. "Ze Záchranného útvaru Zbiroh byl povolán dálkově ovládaný nakladač," dodal mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy