Čornej po úspěchu biografie o Žižkovi napsal Husitskou revoluci

ČTK ČTK
11. 3. 2021 18:02
Po úspěchu biografie o Janu Žižkovi napsal historik Petr Čornej, který se specializuje na dějiny pozdního středověku, novou knihu nazvanou Husitská revoluce: Stručná historie. V krátkých kapitolách vykládá střety, zvraty i klíčové aktéry od počátku husitství po vládu krále Jiřího z Poděbrad.
Historik Petr Čornej.
Historik Petr Čornej. | Foto: Agáta Dolejší/Paseka

Devětašedesátiletý Čornej za předloňskou publikaci Jan Žižka - Život a doba husitského válečníka získal cenu Magnesia Litera pro nejlepší knihu roku, obdržel také Cenu Josefa Hlávky nebo Cenu Miroslava Ivanova v kategorii literatura faktu a umístil se v anketě Aktuálně.cz. Knihu stejně jako Čornejovu novinku vydalo nakladatelství Paseka.

"Období husitské revoluce bylo nejen převratné, ale i dramatické, barvité a zajímavé, proto je i čtenářsky vděčné," vysvětluje Čornej, proč se pustil do dalšího psaní. "S černobílými pohledy a dnešními kritérii při jeho hodnocení nevystačíme, musíme je vnímat a vykládat zevnitř, z myšlenkových souřadnic a životní reality 15. století," dodává.

V novince populární formou osvětluje evropský kontext událostí, dobovou mentalitu, náboženské souvislosti, vojenskou strategii husitů a jejich protivníků i význam husitství pro české dějiny.

K předchozí knize o Žižkovi, které se prodaly desítky tisíc kusů, má podle Čorneje ta nová jen velmi volný vztah. "Vlastně především v celkovém koncepčním uchopení husitství. Obě knihy považuji za naprosto samostatné," konstatuje.

Podle redaktora knihy Viktora Bezdíčka spočívá kouzlo novinky mimo jiné v tom, jak na malé ploše dokáže vykreslit celou okolní evropskou scénu. "Ohromily mě třeba pasáže o Zikmundovi nebo motivy, které by člověk tak úplně nečekal, například vztah husitů a Židů. Z hlediska vývoje mi už u Žižky přišlo hodně zajímavé vysvětlení čáslavského sněmu jako prvního nesmělého vykročení k parlamentarismu," zmiňuje Bezdíček, který s Čornejem spolupracuje dlouhodobě, kromě Žižky třeba na svazcích Velkých dějin Zemí koruny české.

 

Právě se děje

před 21 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy