Recenze: Bill Gates nechce lidi očipovat. Chce je zbavit uhlíkových emisí

Petr Fischer Petr Fischer
9. 3. 2021 12:06
Když už o změnách klimatu a boji proti nim píše Bill Gates, jde do tuhého. Věta připsaná na okraj jeho nové knihy nazvané How to Avoid a Climate Disaster (Jak se vyhnout klimatické katastrofě) by ještě před pěti lety zněla vtipně: jako lehký ironický výsměch lidem, kteří z výsadní pozice nejbohatších mluví do všeho.
Spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates patří k nejbohatším lidem světa, se svou ženou provozuje jednu z největších soukromých charitativních nadací.
Spoluzakladatel firmy Microsoft Bill Gates patří k nejbohatším lidem světa, se svou ženou provozuje jednu z největších soukromých charitativních nadací. | Foto: Shutterstock

Dnes už to legrační není, jde o konstatování vážnosti situace. I ti nejbohatší s největší uhlíkovou stopou, do jejichž společnosti se někdejší spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates v knize hlásí, si uvědomují nutnost radikální změny a chtějí jí pomoct svým kapitálem - finančním, sociálním, kulturním.

Pětašedesátiletý Gates není zdaleka první globální ikona, která se klimatu začala víc věnovat, jako symbol je však pro popularizaci proklimatické politiky důležitý. Přesto nebo možná i proto se stal častým terčem konspiračních teorií: obrazem zla, jež přinášejí nové technologie, člověkem, který chce podle smyšlených fám ovládat lidi technologiemi a implantovanými čipy.

Ani ve vztahu ke klimatu Gates nepřekročí svůj stín technofila, o to podstatnější je však jeho pohled na věc. Nejen zelení, ale také jinak zabarvení politici celého světa dnes v nových technologiích vidí hlavní praktický nástroj možné změny. A v tom může být problém: nikdo moc nechce měnit své zvyky a zaběhaný způsob života. Technologický pokrok má být alibi, které i při snižování uhlíkových emisí umožní žít stále v masovém konzumu, relativně rozmařile, vykoupeni "čistými" technologiemi.

Ve své nové knize, která zatím vyšla jen anglicky, je Gates přece jen radikálnější. "Bude to tvrdé," přiznává filantrop, jenž se plně staví za cíl srazit uhlíkové emise do roku 2050 na nulu, a svá tvrzení dokumentuje celou řadou dat, která už všichni někdy někde viděli.

Co možná všichni neviděli, je graf, na němž Gates ukazuje závislost bohatství na spotřebě energie. Platí totiž, že čím více elektřiny, tím větší bohatství. To znamená, že mají-li chudé země dohnat vyspělý svět, bude potřeba spousta elektřiny. Pokud by však měla být vyráběna klasickými technologiemi z fosilních paliv, dohánění bohatých by stálo hodně uhlíkových emisí a nikdy bychom se z klimatické krize nedostali.

Gates už roky pracuje v rozvojovém světě a právě přes starost o energii pro chudé se dostal ke klimatickému dilematu. Politika nulových uhlíkových emisí je podle něho i šancí pro Afriku a další chudé regiony. Třeba jen proto, že nejchudší lidé jsou farmáři a na ně dnes klimatické změny dopadají nejvíc.

"Jsem optimista, protože vím, co dokážou technologie a co mohou dokázat lidé. Nesmírně mě inspiruje všechno to nadšení pro řešení problémů, které vidím hlavně mezi mladými. Když budeme sledovat velký cíl - dostat se na nulu - a vytvoříme seriózní plány, jak tohoto cíle dosáhnout, můžeme se vyhnout katastrofě," píše. V knize však Gates tyto velké strategické plány bohužel moc nenačrtává.

Publikace nese podtitul The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need (Řešení, která máme, a průlomy, které potřebujeme), i proto je plná konkrétních praktických rad, co dělat teď a tady - být aktivní, tlačit na úřady, vstoupit do politiky, nutit dodavatele, aby nabízeli zelenou energii, jíst rostlinné burgery, koupit si elektrovůz, mít velkou i "malou" vnitropodnikovou karbonovou daň, podporovat zelená řešení na všech úrovních, myslet a jednat lokálně i globálně.

To hlavní ale musí přinést změna myšlení, nové nastavení mozku, vytvoření "mindsetu", který bude takové změny přijímat jako nutnost a samozřejmost. Tak jako dnes považujeme za samozřejmé, že kdekoliv natankujeme naftu nebo že kolem sebe máme tisíce výrobků z ropy, která na první pohled vůbec není vidět.

Ropa je pro lidi samozřejmá jako voda pro ryby, píše Gates, jenže podobně jako ryby ve vodě si právě proto nevšímáme, jak se s ní nakládá.

Ke změně nastavení mysli má podle autora pomoci důsledné trvání na faktech a na rozpravě, která se jich drží, přestože pro to dnes sám nevidí vhodnou širokou komunikační platformu. Snad i proto Gates odkazuje na populární knihu Faktomluva od Hanse Roslinga, kterou od zakladatele Microsoftu ostatně dostal český premiér Andrej Babiš z hnutí ANO - a vyzdvihl ji ve svém pravidelném pořadu Čau lidi, byť podle způsobu, jakým za pandemie pracuje s fakty, ji evidentně nečetl.

Obal knihy How to Avoid a Climate Disaster.
Obal knihy How to Avoid a Climate Disaster. | Foto: Nakladatelství Alfred A. Knopf

"Když se budeme na svět dívat na základě faktů, uvidíme, že svět není tak špatný, jak se zdá - a uvidíme i to, co musíme udělat, abychom ho vylepšili," míní Gates.

Svou knihu, plnou obecně povznášejících myšlenek Roslingova typu, ale také praktických rad a vhledů, věnoval "vědcům, inovátorům a aktivistům, kteří nás vedou". Pro ně to budou jen další drobné poznámky k jasně naznačenému směru a také povzbuzení, protože lidé jako Gates mohou hnutí na ochranu klimatu udržet vysoko na seznamu globální i lokální agendy.

Gatesův humanistický idealismus a nadšení pro technologie vychází ze zkušenosti 20. století a není úplně jasné, zda takový budovatelský étos a patos dokáže pomoct také v přicházejícím světě. Ještěže Gates je podnikatel-praktik, žádný teoretik, což se na knize zdá být nejpodstatnější. Poukazuje na nutnost konat, na to mít tah na branku, včetně toho politického. V tom je jeho populárně-didaktické a osobně inspirované čtivo užitečné.

Kniha

Bill Gates: How to Avoid a Climate Disaster - The Solutions We Have and the Breakthroughs We Need
Nakladatelství Alfred A. Knopf 2021, 384 stran, 26,95 dolarů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy