Rushdie se loni v srpnu v New Yorku na literárním festivalu stal obětí útoku nožem a od té doby se drží spíše v ústraní, připomíná agentura AP.
"Omlouvám se, že jsem tajemným hostem. Vůbec se necítím tajemně. Ale trochu mi to zjednodušilo život," poznamenal Rushdie, když cenu přebíral z rukou kolegyně, spisovatelky Azar Nafisi. Podle britského deníku Guardian na bezpečnost dohlížela policie. Spisovatel sklidil potlesk vestoje.
"Václav Havel byl mimořádný, protože zvládal být zároveň aktivistou a umělcem. Tyhle věci nejdou vždy snadno dohromady," vzpomněl Rushdie, jak se s někdejším prezidentem v 90. letech minulého století setkal v Praze. "Ptal jsem se ho, jestli dovede ještě psát, a on odpověděl, že ne, že už píše jen projevy. Mrzelo ho, že musel jedno obětovat druhému. Ale myslím, že té oběti nakonec nikdy nelitoval," dodal. Havel nakonec poté, co skončil v politice, napsal ještě poslední divadelní hru Odcházení, kterou později sám zfilmoval.
Salman Rushdie přes tři dekády čelil výhrůžkám smrtí po rozsudku smrti, jejž nad ním v roce 1989 vynesl někdejší íránský duchovní vůdce Rúholláh Chomejní kvůli knize Satanské verše.
Spisovateli se i díky pečlivé ochrance dlouho dařilo útočníkům unikat, v bezprostředním ohrožení se ocitl loni v srpnu, kdy na něj v americkém státě New York zaútočil čtyřiadvacetiletý Hadi Matar. Ten podle svého vyjádření nemá Rushdieho rád, protože "urazil islám".
Literát utrpěl bodná zranění krku a trupu, po útoku strávil šest týdnů v nemocnici a kvůli pobodání nevidí na pravé oko. Spisovatel se chystá vydat o incidentu knihu, je to podle jeho slov způsob, jak odpovědět na násilí uměním.