Brown, Formánek, Cílek a další. Co vše vychází na dnešní Velký knižní čtvrtek

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 10. 2020 11:43
Domácí i světová beletrie, krimi, vzpomínky nebo čtení pro děti a mládež vychází na dnešní Velký knižní čtvrtek. V dalším výběru novinek, který nakladatelé pro zvýšení prodejů již tradičně posílají na pulty v jeden den, tentokrát převažují díla českých autorů.
Geolog Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku.
Geolog Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku. | Foto: Josef Horázný

Některé ze 16 právě vydaných titulů představil pořadatel akce, distribuční a knihkupecká síť Kosmas, tento čtvrtek večer.

Beseda z pražského Uměleckoprůmyslového musea se streamovala na Facebooku, účastnili se jí Josef Formánek, Jakub Szántó, Michaela Hošková, Zdeněk Zikmund či David Zábranský. Pořadem provázel Petr Vizina.

Sestřih z představení novinek Velkého knižního čtvrtka. Zdeněk Zikmund, Jakub Szántó, Josef Formánek, Michaela Hošková a další mluví s Petrem Vizinou. | Video: Kosmas

K nejočekávanějším z titulů podzimního Velkého knižního čtvrtka patří Aristokratka u královského dvora, pátý díl úspěšné humoristické série Evžena Bočka. Každého pokračování se zatím prodalo přes 100 tisíc výtisků. Tentokrát autor knihy, kastelán moravského zámku Milotice, zavádí hrdiny až na audienci u skutečné královny. Třiapadesátiletý Boček již před vydáním novinky avizoval, že má víceméně hotový šestý díl.

Válečný zpravodaj České televize Jakub Szántó se ve své druhé knize nazvané Z Izrastiny s láskou - Reportérem mezi dvěma zeměmi vyznává z náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. "Z Izrastiny s láskou je především ne odborná, avšak popularizační kniha o Izraelcích a Palestincích, kombinující starověké i moderní dějiny s reportážemi z místa a osobními příběhy," napsalo v recenzi Aktuálně.cz.

Podle něj se Szántó na 300 stranách volně strukturovaného textu obšírněji nevěnuje snad jen Bibli, jinak je v knize od všeho trochu: vypálení Jeruzaléma Římany, povstání Šimona bar Kochby, rozdíly mezi aškenázskými a sefardskými Židy, vznik sionismu, vývoj antisemitismu, stavba města Tel Aviv uprostřed dun, zrod moderního Státu Izrael a tak dále.

"Ke všem tématům Szántó hledá respondenty nebo je zpětně převypravuje, jako by na papíře stříhal televizní reportáž. Uvádí, kde s kým mluví, jak ti lidé vypadají. V pár větách načrtne jejich osud, včetně dojemných love story dnes úctyhodných veteránů," uvádí recenze.

David Zábranský v novém románu nazvaném Republika vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, vyvolaných vraždou mladého novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vztahy mezi postavami, inspirovanými skutečnými aktéry, se odehrávají na pozadí obecnějších jevů, jako je role médií, klimatická krize, mezigenerační konflikt a ženské hnutí.

Ze světové literatury je do výběru Velkého knižního čtvrtka zařazen světový bestseller nominovaný na prestižní Booker Prize Normální lidi od irské autorky Sally Rooneyové. Vypráví o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce.

Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku.

Josef Formánek napsal svůj zatím nejosobnější román. Jmenuje se Kniha o tichu, autor v něm pojednává o svých nejbližších, o pádech i vzletech nebo o zvláštních náhodách.

Příznivcům sportu a fotbalu je určena kniha Zdeňka Zikmunda Bican proti Hitlerovi - Fotbal v protektorátu Čechy a Morava. Pohlíží na fotbal v období protektorátu, včetně dosud neznámých informací a dokumentárních fotografií.

Petr Sagitarius, Čech s polskými kořeny a autor akčních krimi novel z "Divokého východu", ve své kriminální trilogii Trujkunt zavádí čtenáře na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Major ostravské kriminálky Roman Saran tam řeší spletité případy, které provázejí neobvyklé okolnosti.

Obal knihy Na konci října.
Obal knihy Na konci října. | Foto: Prostor

Světoznámý český typograf, grafik a hudebník František Štorm vydává ilustrovaný stavební deník jménem Stavitelé. Představuje volnou kompilaci všedních zápisků a vnitřních pocitů zažívaných během rekonstrukce starého domu. Součástí knihy je 36 kreseb tesařskou, zednickou a truhlářskou tužkou čtvercového formátu. "Geometricky univerzální dlaždicová kukátka otevírají čtenáři poněkud patafyzický pohled na průběh stavby," uvádějí pořadatelé akce.

Americký spisovatel, scenárista, novinář a držitel Pulitzerovy ceny Lawrence Wright v prorockém thrilleru Na konci října, zasazeném do indonéského internačního tábora Kongoli, varuje před arogancí moci a křehkostí civilizace.

Michaela Hošková v knize Matěj maluje mapy otevřeně a s nadhledem popisuje život s autistickým synem. Vypráví příhody odsudků i odmítnutí, stejně jako pochopení, lidsky zásadních setkání a dílčích pokroků či radostí.

Kniha nazvaná Labyrint z ledu. Triumf i tragédie polární výpravy A. W. Greelyho od Buddyho Levyho na základě podrobného výzkumu přibližuje strastiplnou cestu výzkumné polární expedice, která s optimismem vyplula v roce 1881, aby nakonec skončila nejstrašlivější tragédií v dějinách dobývání Arktidy. Výprava do zálivu Lady Franklinové chtěla probádat na mapě dosud nevyznačená místa v Arktidě. Publikaci doprovázejí dobové fotografie a mapy.

Obal Divoké symfonie Dana Browna.
Obal Divoké symfonie Dana Browna. | Foto: Argo

Gad Šimron, izraelský novinář, spisovatel a bývalý agent Mosadu, v dramatu Exodus podle Mosadu píše o tajné akci, které se sám zúčastnil a jež v 80. letech minulého století zachránila tisíce etiopských Židů.

Čtenářům se dostává do rukou také Reniin deník - Život dospívající dívky ve stínu holokaustu, který je světovými médii označován za klasiku mezi literaturou o holokaustu. Jeho autorka Renia Spiegel je mladá dívka, která jako polská Židovka ještě v roce 1939 sní o tom, že se stane básnířkou.

Velký knižní čtvrtek nabízí též knihu pro děti Divoká symfonie od bestselleristy Dana Browna. Tvoří ji básně, v nichž maestro Myšák s taktovkou seznamuje čtenáře s gepardy, klokany, slony či velrybami.

Varšavská architektka a teoretička architektury Magdalena Jeleńská napsala ilustrovanou knihu Archistorie - Vyprávění o architektuře pro své čtyři děti. Na desítkách příkladů z dávné historie i současnosti vysvětluje základní architektonické formy, typy budov či stavební materiály.

Velký knižní čtvrtek se koná dvakrát do roka, jarní edici naplánovanou na 17. března ovlivnila opatření proti koronaviru, neboť kamenná knihkupectví byla po několik týdnů uzavřena. "Máme radost, že naše úspěšná akce dokázala obstát i ve velmi složitých jarních podmínkách a že zájem čtenářů nakonec zvítězil nad všemi překážkami," říká Ctirad Fuchs z pořádající distribuční a knihkupecké sítě Kosmas.

Po třech měsících bylo několik titulů z jarní edice vyprodáno a nakladatelé jednali o dotisku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Schodek rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu ke konci listopadu vzrostl na 337,1 miliardy korun z říjnových 286,7 miliardy korun. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo financí. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) stát za celý rok dodrží plánovaný schodek 375 miliard korun. Loni byl ke konci listopadu deficit 401,5 miliardy korun, což byl nejhorší průběžný výsledek hospodaření od vzniku Česka.

Celkové příjmy rozpočtu za letošních 11 měsíců meziročně vzrostly o 7,2 procenta na 1,423 bilionu korun. K růstu příjmů přispěly podle MF zejména výnosy z daní a pojistného, meziroční srovnání naopak negativně zkresluje výnos z dividend, který letos zatím státu nebyl vyplacen.

Celkové výdaje ke konci listopadu meziročně vzrostly o 1,8 procenta na 1,761 bilionu korun.V letošním roce sice stát mimořádně valorizoval důchody, zvýšil životní minimum i různé dávky a přispívá domácnostem na takzvaný úsporný tarif, proti loňsku ale vyplatil méně peněz spojených s protiepidemickou pomocí.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Armádní zakázky za 3,5 miliardy projednala vláda

O servis letounů L-159 se české armádě bude nadále starat jejich výrobce Aero Vodochody. Do roku 2029 firmě ministerstvo obrany zaplatí asi 2,3 miliardy korun bez DPH, informoval vládu resort. "Pozáruční servis je nezbytný pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů a k podstatnému zvýšení jejich bezpečnosti při výcviku nebo v bojových podmínkách," uvedlo ministerstvo.

Vláda ve čtvrtek zároveň dostala informaci o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků kategorie CCI (Controlled Cryptographic Item). "Zařízení jsou určena do systému taktických radiových komunikací pro velení a řízení Armády ČR," uvedlo ministerstvo. Stát budou asi 1,2 miliardy korun bez DPH a pořízeny budou prostřednictvím americké vlády a jejího programu Foreign Military Sales. Ministerstvo poznamenalo, že jde o jediný možný způsob pořízení vojenského materiálu z USA. "Pořizované radiostanice a kryptografické prostředky zabezpečí hlasové a širokopásmové datové spojení jednotek při různých činnostech jak v zahraničních operacích, tak na území Česka," dodalo ministerstvo.

Další zakázkou, se kterou byla vláda seznámena, je zpracování projektové dokumentace na nový administrativně-technický areál, kde bude možné zpracovávat citlivé informace až do stupně utajení v kategorii přísně tajné. Jeho cena bude 140,5 milionu korun a zpracuje ji společnost Intar. "Dokumentace by měla být hotová do konce roku 2024, v letech 2025 až 2028 by měla proběhnout stavba," uvedl úřad. Místo stavby nespecifikoval.

Zdroj: ČTK
před 60 minutami

Země EU dohodly postup ohledně ochrany řemeslných a průmyslových výrobků

Stovky druhů tradičních evropských výrobků včetně českého křišťálu jsou o krok blíž k zahrnutí do systému ochranných označení Evropské unie. Unijní ministři totiž dnes přijali stanovisko k návrhu o ochraně řemeslných a průmyslových výrobků. Cílem je zaručit autenticitu produktů, které jsou spojeny s konkrétním regionem.

Unie v současnosti vymáhá pravidla o ochraně takzvané geografické indikace u mnoha druhů potravin, jako jsou parmazán, šampaňské víno či třeboňský kapr. Návrh předložený v dubnu Evropskou komisí (EK) by vytvořil podobný systém pro výrobky, jako je sklo z benátského ostrova Murano, druh porcelánu vyráběný ve francouzském Limoges nebo český křišťál a granát. Unijní exekutiva očekává, že se ochrana dotkne zhruba 800 produktů.

"Toto nařízení zaručí kvalitu a autenticitu výrobků prodávaných v EU," uvedl v prohlášení český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Na jednání Rady EU, kterému předsedá, předtím ministři sedmadvacítky schválili několik úprav v textu EK. Cílem zásahů je sladit připravovanou normu s existujícími pravidly a vyjasnit podmínky pro registraci ochranných známek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy