Brown, Formánek, Cílek a další. Co vše vychází na dnešní Velký knižní čtvrtek

Kultura ČTK Kultura, ČTK
15. 10. 2020 11:43
Domácí i světová beletrie, krimi, vzpomínky nebo čtení pro děti a mládež vychází na dnešní Velký knižní čtvrtek. V dalším výběru novinek, který nakladatelé pro zvýšení prodejů již tradičně posílají na pulty v jeden den, tentokrát převažují díla českých autorů.
Geolog Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku.
Geolog Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku. | Foto: Josef Horázný

Některé ze 16 právě vydaných titulů představil pořadatel akce, distribuční a knihkupecká síť Kosmas, tento čtvrtek večer.

Beseda z pražského Uměleckoprůmyslového musea se streamovala na Facebooku, účastnili se jí Josef Formánek, Jakub Szántó, Michaela Hošková, Zdeněk Zikmund či David Zábranský. Pořadem provázel Petr Vizina.

Sestřih z představení novinek Velkého knižního čtvrtka. Zdeněk Zikmund, Jakub Szántó, Josef Formánek, Michaela Hošková a další mluví s Petrem Vizinou. | Video: Kosmas

K nejočekávanějším z titulů podzimního Velkého knižního čtvrtka patří Aristokratka u královského dvora, pátý díl úspěšné humoristické série Evžena Bočka. Každého pokračování se zatím prodalo přes 100 tisíc výtisků. Tentokrát autor knihy, kastelán moravského zámku Milotice, zavádí hrdiny až na audienci u skutečné královny. Třiapadesátiletý Boček již před vydáním novinky avizoval, že má víceméně hotový šestý díl.

Válečný zpravodaj České televize Jakub Szántó se ve své druhé knize nazvané Z Izrastiny s láskou - Reportérem mezi dvěma zeměmi vyznává z náklonnosti k Izraeli, Palestině a jejich obyvatelům. "Z Izrastiny s láskou je především ne odborná, avšak popularizační kniha o Izraelcích a Palestincích, kombinující starověké i moderní dějiny s reportážemi z místa a osobními příběhy," napsalo v recenzi Aktuálně.cz.

Podle něj se Szántó na 300 stranách volně strukturovaného textu obšírněji nevěnuje snad jen Bibli, jinak je v knize od všeho trochu: vypálení Jeruzaléma Římany, povstání Šimona bar Kochby, rozdíly mezi aškenázskými a sefardskými Židy, vznik sionismu, vývoj antisemitismu, stavba města Tel Aviv uprostřed dun, zrod moderního Státu Izrael a tak dále.

"Ke všem tématům Szántó hledá respondenty nebo je zpětně převypravuje, jako by na papíře stříhal televizní reportáž. Uvádí, kde s kým mluví, jak ti lidé vypadají. V pár větách načrtne jejich osud, včetně dojemných love story dnes úctyhodných veteránů," uvádí recenze.

David Zábranský v novém románu nazvaném Republika vychází z nedávných společenských a politických otřesů na Slovensku, vyvolaných vraždou mladého novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Vztahy mezi postavami, inspirovanými skutečnými aktéry, se odehrávají na pozadí obecnějších jevů, jako je role médií, klimatická krize, mezigenerační konflikt a ženské hnutí.

Ze světové literatury je do výběru Velkého knižního čtvrtka zařazen světový bestseller nominovaný na prestižní Booker Prize Normální lidi od irské autorky Sally Rooneyové. Vypráví o vzájemné fascinaci, přátelství a lásce.

Geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek v knize nazvané Jak přejít řeku shrnuje své úvahy o společnosti, přírodě a člověku.

Josef Formánek napsal svůj zatím nejosobnější román. Jmenuje se Kniha o tichu, autor v něm pojednává o svých nejbližších, o pádech i vzletech nebo o zvláštních náhodách.

Příznivcům sportu a fotbalu je určena kniha Zdeňka Zikmunda Bican proti Hitlerovi - Fotbal v protektorátu Čechy a Morava. Pohlíží na fotbal v období protektorátu, včetně dosud neznámých informací a dokumentárních fotografií.

Petr Sagitarius, Čech s polskými kořeny a autor akčních krimi novel z "Divokého východu", ve své kriminální trilogii Trujkunt zavádí čtenáře na pomezí Česka, Polska a Slovenska. Major ostravské kriminálky Roman Saran tam řeší spletité případy, které provázejí neobvyklé okolnosti.

Obal knihy Na konci října.
Obal knihy Na konci října. | Foto: Prostor

Světoznámý český typograf, grafik a hudebník František Štorm vydává ilustrovaný stavební deník jménem Stavitelé. Představuje volnou kompilaci všedních zápisků a vnitřních pocitů zažívaných během rekonstrukce starého domu. Součástí knihy je 36 kreseb tesařskou, zednickou a truhlářskou tužkou čtvercového formátu. "Geometricky univerzální dlaždicová kukátka otevírají čtenáři poněkud patafyzický pohled na průběh stavby," uvádějí pořadatelé akce.

Americký spisovatel, scenárista, novinář a držitel Pulitzerovy ceny Lawrence Wright v prorockém thrilleru Na konci října, zasazeném do indonéského internačního tábora Kongoli, varuje před arogancí moci a křehkostí civilizace.

Michaela Hošková v knize Matěj maluje mapy otevřeně a s nadhledem popisuje život s autistickým synem. Vypráví příhody odsudků i odmítnutí, stejně jako pochopení, lidsky zásadních setkání a dílčích pokroků či radostí.

Kniha nazvaná Labyrint z ledu. Triumf i tragédie polární výpravy A. W. Greelyho od Buddyho Levyho na základě podrobného výzkumu přibližuje strastiplnou cestu výzkumné polární expedice, která s optimismem vyplula v roce 1881, aby nakonec skončila nejstrašlivější tragédií v dějinách dobývání Arktidy. Výprava do zálivu Lady Franklinové chtěla probádat na mapě dosud nevyznačená místa v Arktidě. Publikaci doprovázejí dobové fotografie a mapy.

Obal Divoké symfonie Dana Browna.
Obal Divoké symfonie Dana Browna. | Foto: Argo

Gad Šimron, izraelský novinář, spisovatel a bývalý agent Mosadu, v dramatu Exodus podle Mosadu píše o tajné akci, které se sám zúčastnil a jež v 80. letech minulého století zachránila tisíce etiopských Židů.

Čtenářům se dostává do rukou také Reniin deník - Život dospívající dívky ve stínu holokaustu, který je světovými médii označován za klasiku mezi literaturou o holokaustu. Jeho autorka Renia Spiegel je mladá dívka, která jako polská Židovka ještě v roce 1939 sní o tom, že se stane básnířkou.

Velký knižní čtvrtek nabízí též knihu pro děti Divoká symfonie od bestselleristy Dana Browna. Tvoří ji básně, v nichž maestro Myšák s taktovkou seznamuje čtenáře s gepardy, klokany, slony či velrybami.

Varšavská architektka a teoretička architektury Magdalena Jeleńská napsala ilustrovanou knihu Archistorie - Vyprávění o architektuře pro své čtyři děti. Na desítkách příkladů z dávné historie i současnosti vysvětluje základní architektonické formy, typy budov či stavební materiály.

Velký knižní čtvrtek se koná dvakrát do roka, jarní edici naplánovanou na 17. března ovlivnila opatření proti koronaviru, neboť kamenná knihkupectví byla po několik týdnů uzavřena. "Máme radost, že naše úspěšná akce dokázala obstát i ve velmi složitých jarních podmínkách a že zájem čtenářů nakonec zvítězil nad všemi překážkami," říká Ctirad Fuchs z pořádající distribuční a knihkupecké sítě Kosmas.

Po třech měsících bylo několik titulů z jarní edice vyprodáno a nakladatelé jednali o dotisku.

 

Právě se děje

Další zprávy